Technológia

Biztonságos homlokzati hőszigetelése

1/3

?>
?>
?>
1/3

Biztonságos homlokzati hőszigetelése
Technológia

Biztonságos homlokzati hőszigetelése

2009.10.22. 09:07

Cikkinfó

Támogatott tartalom

A homlokzati hőszigetelések tűzvédelmi kérdései aktuálisabbak ma, mint bármikor. Sok hír, rémhír kering ezzel kapcsolatban, pedig a kérdést alaposan megkutatták, itthon és külföldön is.

Az elmúlt években a figyelem középpontjába kerültek a homlokzati hőszigetelések tűzvédelmi kérdései. Az ez idő alatt bekövetkezett tűzesetek mind a szakmát, mind a laikus társadalmat erősen foglalkoztatták. Kevésbé ismert azonban, hogy milyen vizsgálatoknak vetik alá ezeket a rendszereket, mi alapján mondja ki az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. azt, hogy egy rendszer biztonságos, alkalmazható, vagy sem.

Homlokzati hőszigetelő rendszerek

1/3

A homlokzati hőszigeteléseknek alapvetően két változata létezik: a szerelt burkolatú szigetelések és a ragasztott hőszigetelő anyaggal készülő rendszerek. Ez utóbbiak piacát európai szinten az expandált polisztirol hőszigetelő anyaggal készülő rendszerek uralják (85-90%). A fennmaradó rész többnyire ásványgyapot hőszigeteléssel készül. Ezek a rendszerek többféle anyag egymásra rétegezéséből állnak, az egyes komponensek tűz hatására különbözőképpen viselkednek. A homlokzatszigetelések mindig tartalmaznak több-kevesebb éghető anyagot, adalékot (pl. az üvegháló műanyag bevonata, a szálas anyagok kötőanyaga), de igazából nem az egyes összetevők tulajdonsága a döntő. Lehet, hogy a hőszigetelő anyag miatt jó lenne a rendszer ellenállóképessége, de egy hibásan megválasztott vakolat le tudja az értékeket rontani. Éppen ezért nem az egyes elemek tűzzel szembeni viselkedése a fontos, hanem mindig a teljes rendszert kell vizsgálni. A polisztirol hőszigeteléssel készülő rendszerek „B", míg az ásványi szálas hőszigetelő anyaggal készülő hőszigetelő rendszerek többnyire „A2" besorolást nyernek. A két rendszer a vizsgálati eredmények szerint tehát igen közel van egymáshoz.

Külföldi vizsgálatok
Németországban és Ausztriában már 30-40 éves tapasztalatok vannak az ilyen hőszigetelések terén. A „Brandversuche an einem zum Abbruch bestimmten, viergeschossigem modernen Wohnhaus in Lehrte" 1 bemutatja azokat a termikus körülményeket és viszonyokat a homlokzaton, melyek az ablaknyíláson távozó lángok hatására jöttek létre.

2/3

A vizsgálatokat egy négyemeletes épületen végezték, amely habosított beton blokkokból, beton födémekkel épült, a külső falakra pedig mészcement vakolatot hordtak fel. A helyiségekbe olyan berendezéseket helyeztek el, amelyek a lakás és iroda esetében tipikusak. A vizsgálat fő következtetése az, hogy lehetséges a tűz átterjedése a szintek között: az égő helyiségből (átcsapással) a felsőbb szinten lévő helyiségbe, és ez még akkor is végbemegy, ha a homlokzat nem éghető anyagból készül Sőt, lehetséges a tűz-terjedés az ugyanazon az épületszinten fekvő helyiségek között is (a szél hatásának következtében).

Azonos megállapítást találunk I. Kotthoff a „Grundlagenuntersuchungen zum Brandverhalten von Wärmedämm-Verbundsystemen" című tanulmányában2 is. A szerző a hőszigetelő homlokzatok égési viselkedésével kapcsolatosan alapelvként rögzíti, hogy „Nem éghető, monolitikus külső fal esetén is – a tűzoltóság beavatkozása nélkül – a nyílásokkal (ablak) ellátott homlokzati falon a tűz mindig átterjed a felette lévő szintre." Rámutat a tanulmány egyúttal arra is, hogy bár – az ablakok tűzálló üvegezésével, szintenként elhelyezett, felületből kinyúló (legalább 1 m-re kiálló) tagozatokkal, egyéb építészeti megoldásokkal stb. – a tűzátterjedés megakadályozható, a tűzvédelmi szabályozás ezt néhány különleges esetet kivéve nem követeli meg.

A szerző végül megállapítja, hogy „a tűzvédelmi jogi szabályozási cél homlokzatokon - előzőek figyelembe vételével – csak abban testesülhet meg, hogy ezzel megakadályozzák a tűz gyors és közel azonos időben bekövetkező átterjedését a keletkezése feletti-, illetve alatti 2. és 3. szintre."

A homlokzati bevonatrendszer tűzterjedésre gyakorolt hatásának vizsgálatára a ’80-as években a német homlokzati rendszergyártók- és a polisztirolhab gyártók szövetsége Baselben egy lebontásra ítélt épületen, a kutatóhelyek- és a tűzvédelem szakembereinek bevonásával kísérletet hajtott végre. A kísérlet azt igazolta, hogy a tűz tovaterjedését a homlokzaton a rendszerben lévő nehezen éghető hőszigetelő anyag érdemben nem befolyásolta.

Megállapítható, hogy – nyílván a fentiekkel is összefüggésben – Németországban homlokzati tűzterjedési határértéket a tűzvédelmi szabályozás nem (nehezen éghető hőszigetelő anyaggal készülő homlokzati bevonatrendszerek esetében sem) követel meg. Ugyanezt tapasztaltuk az osztrák szabályozás esetében is.

Magyarország
Hazánkban a 2008-ban kiadott új OTSZ szabályozza ezt a kérdést. A külföldi példákkal szemben nálunk vizsgálják a homlokzati tűzterjedést is az egyes bevonatrendszereknél. Nyílásos homlokzati falakat tartalmazó épületek esetében a külső térelhatároló falszerkezettel szemben csak homlokzati tűzterjedés határérték követelmény van. A homlokzat tömör falszakaszainak a nyílás nélküli falszerkezetre vonatkozó tűzállósági határérték-követelmény időtartamán belül ellen kell állni a tűznek. Ezekben az esetekben – a tűzterjedési gát kritériumait nem kielégítő homlokzati megoldásoknál – továbbá nyílásos homlokzatokon A2 – D tűzvédelmi osztályú burkolatok, bevonatok, hőszigetelő rendszerek alkalmazásakor a vizsgálattal meghatározott homlokzati tűzterjedési határérték-követelmény az épületek szintszámának függvényében a következő:

    2 vagy 3 szintes    épületnél    15 perc ≤ Th < 30 perc
    4 vagy 5 szintes    épületnél    30 perc ≤ Th < 45 perc
    középmagas    épületnél    Th ≥ 45 perc

A vizsgálatot módját is rögzíti az OTSZ. A vizsgálatot egy háromszintes modellépítményen kell elvégezni. Az építmény földszinti, „tűztéri" helyisége elé falszerkezetet kell építeni, melyben egy 1,20 × 1,20 m méretű homlokzati nyílást kell kialakítani.

 

A vizsgálatot laboratóriumi belső térben vagy szabad térben lehet elvégezni, de a jelenlegi gyakorlat szerint a szabadban folynak a vizsgálatok. A vizsgálat előtt a levegő hőmérséklete a 20 ± 10 °C legyen; a szélsebesség legfeljebb 1 m/s legyen. A vizsgálat nem kezdhető meg esőben, vagy ha azzal a vizsgálat időtartama alatt számolni lehet. A vizsgálati tűzhatást légszáraz, 650 kg tömegű fenyőfa máglya elégetésével kell biztosítani. A vizsgálati tűzhatást képviselő famáglyát – faforgácsra öntött 10 kg dízelolaj felhasználásával – egy egyszerű gyújtóforrás segítségével (gyufa, stb.) kell meggyújtani. A vizsgálat alatt legalább 10 másodpercenkénti gyakorisággal mérni és rögzíteni kell a hőmérséklet értékeit:

  • a tűztérben 5 helyen,
  • a főhomlokzati két nyílás (nyílászáró) közötti parapet előtt a falszerkezettől
    10 cm, és 50 cm távolságban 9-9 helyen,
  • a megfigyelő szinten lévő helyiség ablaknyílás vetületében, a falszerkezet belső síkjától 10 cm távolságban – egy, az egyes hőelemek helyzetét rögzítő mérőpanel alkalmazásával – 16 helyen, valamint olyan helyeken, ahol a vizsgálat folyamán a legnagyobb hőmérséklet várható (üvegeken, stb.).

A tűz kezdetétől számított 300 ± 10 másodperc (5 perc) elteltével az ablakot ki kell nyitni. Az ablak nyitása után a tűztéri hőmérsékletet – folyamatos ellenőrzése és regisztrálása mellett – a szellőzőnyílás-felületek szabályozása segítségével a „szabványos hőmérséklet-idő" görbéhez kell igazítani.

A vizsgálatot a tűzterjedési határállapot eléréséig, vagy a tűztéri famáglya intenzív (lánggal) égésének befejeződéséig kell folytatni.

A korábban említett tűzterjedési határértéket az az időtartam jellemzi, amely az alábbi jelenségek bármelyikének bekövetkezéséig eltelik:
a) a homlokzat felületi égése általi károsodás* a mellvédfal felső síkjáig terjed;
b) a homlokzat felületi égése a tűztéri nyílászáró oldalától vízszintes irányban a modell teljes magasságában bármely helyen 1,50 m-re terjed;
c) a tűztérből kilépő, az értékeléshez számításba veendő lángzóna hőmérséklete (Tlz) és a megfigyelő szinti ablaknyílásban fellépő (vetületében mért) hőmérséklet (Tany)*** különbsége – 2 percnél hosszabb időtartamon keresztül – nem nagyobb 250 K-nél:

Tlz – Tany ≤ 250 K

d) burkolati rendszerek esetében az egyes elemek tömeges és/vagy veszélyes mértékű lehullása.

Nem tekintendő károsodásnak – a vizsgált szerkezetek felületének vonatkozásában – a felület színének megváltozása, pernye- vagy koromlerakódás, felületi lepattogzások, kismértékű, a szerkezet integritását nem befolyásoló alakváltozások.

Magyarországon minden egyes piacra kerülő homlokzati hőszigetelő rendszert be kell vizsgálni. Annak ellenére, hogy a hazai homlokzati tűzterjedési követelmények és vizsgálatok más országokkal összevetve szigorúak, a polisztirol hőszigeteléssel készülő rendszerek jól vizsgáznak. Ezért nincs okunk kételkedni abban, hogy a bevizsgált rendszerek biztonságosan szolgálják az energiatakarékosságot.



1 Bechtold, Rolf: Brandversuche an einem zum Abbruch bestimmten, viergeschossigem modernen Wohnhaus in Lehrte 1978, Der Bundesminister (Bonn-Bad Godesberg)

2 Kotthoff, Ingolf: Grundlagenuntersuchungen zum Brandverhalten von Wärmedämm-Verbundsystemen Forschungsprojekt 15045 Sächischen Ministerium für Wissenschaft und Kunst, Leipzig

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.