Technológia

Crossing the Line – Határokon át

1/1

All rights reserved by TEDx Danubia

Hirdetés
?>
All rights reserved by TEDx Danubia
1/1

All rights reserved by TEDx Danubia

Crossing the Line – Határokon át
Technológia

Crossing the Line – Határokon át

2013.02.26. 13:22

Cikkinfó

Támogatott tartalom

Cég, szervezet:
TEDx Danubia

A márciusi TEDxDanubia számos izgalmas témával vár mindenkit! Az előadók között szerepel majd Benjamin Allanach, a University of Cambridge elméleti fizika professzora, a CERN kutatója, Brian David Johnson, az Intel vezető jövőkutatója, Al Ghaoui Hesna szerkesztő-riporter és haditudósító, Erőss Zsolt hegymászó és Aubrey De Grey biogenetikus, aki az öregedés megállításának lehetőségét kutatja.

Mi a TED?
"Ideas Worth Spreading"

A TED, mely 25 éve indult Californiában egy kis, exkluzív és különleges konferenciaként, mára világszerte fogalommá vált. A konferenciák fővárosának is nevezik, mivel teljesen megváltoztatta, más dimenzióba emelte a korábban megszokott konferenciaélményt. Így mára a TED a világ talán legizgalmasabb, legkeresettebb és legkomolyabb, nem szigorúan szakmai jellegű konferenciája, amelyet az Ideas Worth Spreading (gondolatok, amelyeket érdemes terjeszteni) szlogen fogalmaz meg legtömörebben. A TED konferenciák 18 perces vagy rövidebb, gondolatébresztő és szórakoztató előadásokkal rendkívül intenzív és inspiráló élményt jelentenek. Közönségük jellemzően heterogén háttérből érkezik, nyitott, intelligens, jó szándékú és potens. Az előadók között (akik egyébként a közönség soraiban is ott ülnek) olyanok szerepeltek, mint Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Paul Simon, Sir Richard Branson, Elizabeth Gilbert, Philippe Starck, Alain de Botton, Isabel Allende, Gordon Brown, David Deutsch vagy Bono. Hátterében egy non-profit szervezettel, az Ideas Worth Spreading szellemében, a TED célja, hogy a határokon minden értelemben átívelően, az élet legkülönfélébb területeiről és a világ minden tájáról összegyűjtse a legérdekesebb, legtartalmasabb, leginnovatívabb és leginspiratívabb gondolkodókat és alkotókat. Számukra a TED olyan intenzív és stimuláló közeget teremt, ahol egymást és egymás által a világot és önmagukat jobban megismerhetik, amely képes megtermékenyíteni és gazdagítani gondolkodásukat, s ezáltal új, innovatív megoldásokhoz és projektekhez vezet.

A négy napos TED konferenciákra egy évben kétszer kerül sor: a TEDLongbeach februárban Californiában és a TEDGlobal júliusban Oxfordban. A TED.com portálon a konferenciák legjobb előadásainak naponta bővülő választéka mindenki számára elérhető. Az előadások egyre növekvő számban nézhetők magyar felirattal is az Open Translation Project keretében segítő önkéntes fordítóknak köszönhetően.

Miért TEDx Danubia?
A TEDx új fejezetet nyitott a TED életében 2009 során: a TEDx programot, az arra érdemes gondolatok terjesztése (Ideas Worth Spreading) jegyében alakította ki és a licensz alapú, önálló szervezésben megvalósuló TED-szellemiségű eseményeket fogja össze világszerte.
A TEDx Danubia a TED konferencia első önálló szervezésben megvalósuló hivatalos magyarországi változata. A rendhagyó konferencia célja, hogy az ország és a régió legizgalmasabb, leginnovatívabb és leginspirálóbb gondolkodói és alkotói az élet különféle területeiről összegyűljenek, átlépjék megszokott határaikat és gondolatokat cseréljenek.

És miért Danubia? 2009. júliusában az oxfordi TEDGlobal konferencián Parag Khanna a világ geopolitikai térképéről beszélt. Kutatásai során arra a következtetésre jutott, hogy jobb, hatékonyabb és élhetőbb világot teremthetnénk, ha a határokat jelző vonalak helyett – és azok mellett – több figyelmet, energiát szentelnénk az azokat átszelő, infrastrukturális és földrajzi összeköttetéseket jelző vonalakra. Ugyanez a logika igaznak tűnik a szakmák és szakterületek határaira és az azokon keresztül haladó kommunikációs csatornákra is. Ezért kapta a konferencia a Danubia nevet, s szándékunk, hogy általa a párbeszéd és az együttgondolkodás határokon átívelő infrastruktúráját teremtsük meg.

TEDx Danubia
Kiknek szól?
Sokoldalú, érdekes, inspiratív embereket várunk, akik kíváncsiak, felfedezni, megérteni, tenni és alkotni vágynak, és nem félnek az értelmes változástól…
Akik kíváncsiak, felfedezni, megérteni, tenni és alkotni vágynak, és nem félnek az értelmes változástól

Akikben él a kíváncsiság és felismerték, hogy enélkül nem lehetnek, nem lehetünk versenyképesek a 21. században

  • Akik a “lehetséges" gondolkodásmódját képviselik
  • Akik hisznek abban, hogy bármennyire is valószerűtlennek tűnik a jelenlegi minták és körülmények alapján, lehetséges és érdemes egy jobb világot teremtenünk az összefogás és a józan ész ereje által
  • Akik elutasítják a „miért nem lehetséges ez sem" típusú magyarázatokat
  • Akik ismerik az alkotás örömét

Miért csináljuk? 
A TEDx Danubia egy non-profit alapokon szerveződő társadalmi vállalkozás. Társadalmi vállalkozás alatt egyszerűen azt értjük, hogy egy társadalmilag értékes cél érdekében tevékenykedünk, illetve a konferenciákhoz kötődő közvetlen költségeken és munkadíjakon felül befolyó minden összeget az alább megfogalmazott – véleményünk szerint rendkívül fontos és inspiráló – ügyre és a körülötte kialakuló közösségre fordítunk. Mindezt reményeink szerint Veletek együtt, egy nyitott platform létrehozása által, és persze csak akkor, ha leszünk elég sokan, akik ezt az ügyet elég fontosnak, vonzónak és részvételre/támogatásra érdemesnek tekintjük.

Az ügy a következő:

Platformot szeretnénk teremteni a határokon átívelő, élvezetes és alkotó felfedezés, párbeszéd, együtt gondolkodás és együttműködés számára a különféle tudományos és más tevékenységi területeket illetően és földrajzi értelemben egyaránt. Ez a józan ész alapú, életszerű – a specializáció által létrehozott tudást megtermékenyítő – interdiszciplinaritás a táptalaja a 21. század elején zajló paradigmaváltásnak világszerte, így egy ilyen platformra nekünk is nagy szükségünk van az érdemi megújuláshoz, az inspirációhoz, sőt a gazdasági, tudományos és kulturális értelemben vett 21. századi versenyképességhez.

Egy olyan közeget szeretnénk létrehozni, ahol egy jobb, élhetőbb és fenntartható jövő érdekében lehetnek vízióink, ahol a cinizmus az ilyen lelkesedést nem folytja el csírájában, ahol az ilyen víziók értelmében és létjogosultságában hihetünk, s erre a közös alapra építve, egy kreatív, okos és kíváncsi emberek által alkotott heterogén közegben közösen gondolkozhatunk és tehetünk azért, hogy e víziók valósággá válhassanak. S mint az előzőre, szerintünk egy ilyen kreatív energiákat felszabadító és támogató közegre is rendkívül nagy szükségünk van.

E kettőből szervesen következik az is, hogy szeretnénk együttműködni a hasonló jellegű ügyek kezdeményezőivel és felvállalóival. Sőt, véleményünk szerint, az egymással párhuzamos külön ügyek helyett az „egylényegű" (a jobb, élhetőbb és fenntartható világ kialakítását célzó) ügyek laza, nem intézményesült, de átjárható, rugalmas és a lehetséges szinergiákra érdemben építő hálózatát kellene kiépítenünk. E hálózat kialakulását katalizálhatja a TEDx Danubia körül kialakuló világ.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.