Közélet, hírek

Energetikai minőségtanúsítvány

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Energetikai minőségtanúsítvány
Közélet, hírek

Energetikai minőségtanúsítvány

2009.01.06. 13:45

Cikkinfó

Vélemények:
2

Hatályba lépett az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításról szóló kormányrendelet, amely bizonyos épületfajták esetén energetikai minőségtanúsítvány elkészítését írja elő. A Magyar Építész Kamara ingyenes képzési programot biztosít saját és a Magyar Mérnök Kamara tagjainak részére a tanusítvány elkészítéséhez.

Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsítása

Az épületenergetika kiemelt helyet foglal el az Európai Unió energiahatékonysági direktíváiban, a 2020-ig meghatározott 20 százalékos primer energiafelhasználás csökkentésének elérésében. Ennek oka, hogy az uniós országok energiafelhasználásának mintegy 40 százalékát az épületek fűtése és hűtése teszi ki.
Az Európai Tanács és Parlament a 2002. decemberében kiadott direktívájában új épületenergetikai követelmények bevezetésére és ennek megfelelő számítási módszerek kidolgozására kötelezte a tagállamokat. Magyarországon ezek szakmai vitájára, majd közzétételére 2005-ben került sor. A követelményeket és a számítási módszereket hatályba léptető 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet 2006. májusában jelent meg.

A 2002/91/EK Európai Uniós direktíva alapján bevezetésre kerülő tanúsítási rendszer célja, hogy az energetikai tanúsítvány informatív szerepe révén javítsa az épületállomány energiahatékonyságát, segítse a tulajdonosokat ingatlanjuk energetikai korszerűsítésében, ezáltal hozzájáruljon a háztartások energiaköltségeinek csökkentéséhez. További célja, hogy érdeklődést keltsen a jobb energetikai paraméterekkel rendelkező lakások iránt, növelje a lakosság érdeklődését az energiahatékonysági szolgáltatások, termékek, illetve a megújuló energiák felhasználása iránt, ezáltal élénkítse a piacot. A középületek esetében a tanúsítás nemcsak az üzemeltető számára nyújt hasznos ismereteket, szerepet kap az intézmények használóinak energiatudatos gondolkodásának formálásában.

Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításról szóló 176/2008. (VI. 30.) Kormányrendelet 2009. január 1-jén lépett hatályba.

E rendelet előírásai szerint az épület energetikai jellemzőit tanúsítani kell az alábbi esetekben:

* új épület építésekor;
* meglévő épület (önálló rendeltetési egység, lakás) eladásakor vagy egy évet meghaladó bérbeadásakor;
* 1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épületeknél.

Új építésű épületek esetében az energetikai tanúsítvány elkészítése 2009. január 1-jétől kötelező (a használatbavételi engedély kiadásának feltétele), meglévő épületek esetében az energetikai tanúsítás 2012. január 1-jétől lesz kötelező, addig önkéntes alapon történik.

Az energetikai minőségtanúsítvány elkészítéséhez a Magyar Építész Kamara ingyenes programot biztosít saját és a Magyar Mérnök Kamara tagjainak részére.

A MÉK energetikai minőségtanúsítvány készítő programja szabványos PDF fájlt állít elő, amely a program segítségével feltölthető a VÁTI rendszerébe valamint tárolásra kerül a MÉK által üzemeltetett adatbázisban is.
Így a létrehozott tanúsítványok kereshetőek és követhetőek lesznek.

A program 2009. január 6-tól elérhető. Azok, akik sikeres energetikai jogosultsági vizsgát tettek 2008-ban, e-mailben kapnak értesítést a beszerzés menetéről és a regisztrációról.

forrás: mek.hu


Energetikai minőségtanúsítás - előzmények, háttér

Az emberiség komoly kihívások előtt áll. Az eddigi fejlődés két fontos eleme, a viszonylag stabil éghajlat és az olcsó, nagy mennyiségben elérhető energiaforrások egyre labilisabbá válnak.

Az energiafogyasztáshoz kapcsolódó CO2 kibocsátás mértéke akkora, hogy hatással van a Föld klímájára, nagyon nehezen megjósolható helyi és lokális klímaváltozást idéz elő. A hagyományos fosszilis energiahordozók ára rohamosan nő és hozzáférésük is bizonytalanabbá válik. Logikusnak tűnik, hogy a meterológus kollegák előrejelzése, és a fosszilis energiafor-rások ellátás biztonságának romlása miatt energiatakarékossági intézkedéseket foganatosítsunk.

Az energiatakarékosság egyik formája az épületek energiahatékonyságának növelése. Az épü-letekhez köthető energiafogyasztás az Európai Unió országaiban átlagban 45-50%-ra tehető. Magyarországon a 2005-ös KSH adatok szerint az összes energiafogyasztás (1153 PJ) min-tegy 37%-a (427 PJ) köthető a lakó és kommunális ingatlanok fűtéséhez és használati melegvíz termeléséhez.

Az Európai Unió ezen energia megtakarítási potenciál kiaknázására alkotta meg 2002/91/EK számon irányelvét, amely előírja, hogy 2006. január 4-ig léptessenek hatályba olyan intézkedéseket amelyek a bentlakókat tájékoztatják épületük energetikai teljesítményéről.

Az előírt rendeletalkotás első lépéseként olyan új, egységes energetikai számítási módszer került kidolgozásra, amely lényegesen eltér a korábbi MSZ 04-140-2 1991 szabványban leír-taktól. Az új energetikai szabályozás néven emlegetett "7/2006. (V. 24.) TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról" rendelet szerinti követelményeket az építési előadóknak a 2006. szeptember 1-től beadott építési engedélyekben kell megkövetelni.

A 2002/91/EK irányelv hazai adaptációjának második lépéseként az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításának módszerét definiálta a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet.

A 176/2008. sz. Kormányrendelet nyitva hagyta az energetikai tanúsítványok nyilvántartásának kérdését, amit végül a 277/2008. (XI. 24.) Kormányrendelet definiált úgy, hogy a VÁTI Kht-t bízta meg egy építésügy és településfejlesztés és -rendezés körébe tartozó központi adatbázis létrehozására és kezelésére.

Kapcsolódó jogszabályok

  • 104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet: A településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól
  • 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
  • 244/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet az építési műszaki ellenőri, valamint a felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól
  • 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról
  • 277/2008. (XI. 24.) Korm. rendelete: Az építésügy, a településfejlesztés és -rendezés körébe tartozó dokumentációk központi nyilvántartásáról

forrás: mek.hu

Vélemények (2)
Hartmann György Sándor
2009.01.07.
07:54

Ez mind szép, csakhogy mit olvastam Szlávik Gábor úrtól egy decemberi cikkben, egy tetőtérrel összefügő tanulmányban - a szarufák által okozott hőhidak elhanyagolásáról:

"... legyünk őszinték , ma az energetikai számítások döntő része (mármint a segédletként elkészített programok) ezt ne veszi figyelembe. Tehát a 27-30 cm vastag hőszigatelés felel meg az új követelményeknek. Magyarországon a tetőtereket általában 10+5,, ritkábban 15+5 cm vastag hőszigatelő anyaggal készítik a mai napig is. Leszögezhető, hogy tetőtér esetén (a szarufák közötti hőszigetelés alkalmazása esetén, megjegyzés tőlem) az U=0,25 W/M2K érték csak 30 centiméters vastagsággal teljesíthető biztonságosan."

És kedves Tervezők! Tegye a szívére mindenki, hová és mikor tervezett be ilyen rétegrendet?

És az átlagosító programok alapján, hány épület fog jobb besorolást kapni, mind az amit a valóságban teljesít?

Ryhe

vazoo
2009.01.07.
12:00

@Hartmann György Sándor: Ez így igaz, ahogy a kollega írta, de épp ezért kell szarufák felett hőszigetelni, hogy minél jobban kiküszöböljük a hőhídakat. De egyébként ez a homlokzatnál is előfordul, mert pl kiszámolja a gép, hogy kell 7 cm..a tervező előírja..na de hol vette figyelembe a dűbelek okozta hőhídakat? Átszúródási mennyiségtől függően 1-2 cm-t mindig elvesz a hőszigetelésből és akkor már csak 5 cm-ről beszélünk..ami borzalmasan kevés :S De még lehetne sorolni egy csomó mindent, amit nagyon sok tervező nem tud. A TNM rendelettel is vannak gondok..tele van hibával, olyan dolgokkal amit az Unióban vagy nem is így fogalmaztak meg, vagy csak itthon elfordították..illetve mértékegységek is hibáznak..

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.