Képzőművészek festik ki a Nyugati téri felüljáró lábait
Nagy változás szemtanúi lehetnek azok, aki szeptember 28-a után a budapesti Nyugati tér környékén járnak. Az 1000% alkotócsoport pályafutásának legnagyobb falfestményét készíti el a forgalmas felüljáró hídpilléreire. Az Iparművészeti Egyetem egykori diákjai a vizuális élménnyel a nagyvárosi elidegenedés jelenségére hívják fel a figyelmet a negyedik PLACCC Fesztiválon.
Az 1000% legújabb köztéri képzőművészeti alkotása az ÉN / TE / Ő címet kapta. Budapesten naponta szemtanúi lehetünk az itt élők egymással szembeni közömbösségének, figyelmetlenségének vagy éppen agressziójának. Ezek mind nagyon könnyen felszínre kerülnek, akár egy olyan nézeteltérés során is, amely a külső szemlélő számára nevetségesnek is tűnhet. Erre a jelenségre kívánnak reflektálni a művészek a maguk szelíd, ugyanakkor határozott módján. A Nyugati téri felüljáró hídlábaira festik az „én, te, ő, mi, ti, ők" személyes névmásokat. Abban bíznak, hogy az autósoknak és a gyalogosoknak is elgondolkodtató vizuális élményt tudnak nyújtani a nagyvárosi forgatagban.
A Nyugati téri felüljáró hídpilléreinek megfestése jelentős állomás az 1000% munkásságában, hiszen ez lesz az eddigi legnagyobb köztéri alkotásuk. Az Iparművészeti Egyetem egykori diákjai, Füredi Tamás, Orosz Richárd, Stark Attila, Szabó Balázs és Vörös Krisztián az elmúlt tíz évben többször készítettek ehhez hasonló muráliákat. Budapest első romkocsmája, a Szimplakert, az egykori Kultiplex, a Toldi Mozi, a Sirály, a Mumus, a Roham Kávézó és a Kiadó is magán hordozta-hordozza a kezük nyomát. Erzsébetvárosban tavaly ősszel újjávarázsolták egy iskolaudvar tűzfalát, valamint az idén másodszor megrendezett Bánkitó Fesztivál teljes arculata és helyszíni dekorációja is a csoport munkája. A fiúk nemcsak Magyarországon, de Finnországban, Ausztriában, Olaszországban, Szlovákiában és Spanyolországban is bemutatták már rendhagyó munkáikat.
A PLACCC Fesztiválon immár harmadik alkalommal vesz részt az 1000%. A rendezvényre készülő munkáik alapgondolata minden esetben az „önkéntes felújítás“, amely során az elhanyagolt városi felületek a kortárs képzőművészet kommunikációs felületeivé válnak. Idén tavasszal Pécsett, az uránvárosi lakótelepen utcai beton térelemeket, tavaly ősszel pedig a budapesti PLACCC-on lepukkant pinceajtókat szépítettek meg.
Videó a munkáról: http://www.youtube.com/watch?v=014lxUOopfg
Bővebb információ és hírlevél: www.placcc.hu
TOVÁBBI PROGRAMOK A PLACCC FESZTIVÁLON:
A negyedik PLACCC Fesztivál szeptember 24. és október 3. között interaktív nagyvárosi kalandozásra hívja a budapesti közönséget. A dán hello!earth társulat élménytúrája során SMS-ek és váratlanul előbukkanó, furcsa kísérők irányítják a közönséget egy ismerős-ismeretlen városnegyeden át, miközben a valóság lassan összeolvad a személyes érzelmekkel. A lengyel Fundacja Laury Palmer tagjai varázslatos kirándulásra hívják a fővárosiakat a Sashegyre, ahol hobbikertekben idézik meg a világ országait. Az időutazókat pedig a cseh Handa Gote kollektíva filmes-zenés produkciója repíti vissza a 60-as, 70-es és 80-as évekbe. Spontán művészeti partraszállás szemtanúi lehetnek a városban közlekedők, valamint kipróbálhatják a Csendautomatát és a Városi tornapályát is. Emellett a Pollack Mihály téren életre kel a Városi Szalon. PLACCC- Művészet máshogy, máshol.