Közélet, hírek

Kilencéves csúcson a GKI-MGYOSZ ingatlanindex

1/4

Forrás: a GKI felmérései

Forrás: a GKI felmérései

Forrás: a GKI felmérései

?>
?>
Forrás: a GKI felmérései
?>
Forrás: a GKI felmérései
?>
Forrás: a GKI felmérései
1/4

Forrás: a GKI felmérései

Forrás: a GKI felmérései

Forrás: a GKI felmérései

Kilencéves csúcson a GKI-MGYOSZ ingatlanindex
Közélet, hírek

Kilencéves csúcson a GKI-MGYOSZ ingatlanindex

2016.02.09. 08:33

Cikkinfó

Földrajzi hely:
Magyarország

Itt vannak a GKI-MGYOSZ 2016. januári felmérésének eredményei. A fővárosi és magyarországi ingatlanpiaci index értéke a múlt hónapban egyaránt csaknem 3-3 ponttal magasabb volt az egy negyedévvel ezelőttinél. Mindez 35 negyedévi csúcsot jelent – utoljára 2007. III. negyedévében jártak ilyen magasságokban az indexek. 

A GKI-MGYOSZ 2016. januári felmérésének eredményei


Az ingatlanpiaci szereplők körében 2013 elejétől csaknem folyamatosan érezhető volt a várakozások javulása. A jelenlegi kilátások összességében rég látott derűlátást tükröznek, bár az egyes piaci szegmensek fejlődési pályái között vannak különbségek.

A GKI negyedévente szervez felmérést a vállalatok, az ingatlannal foglalkozó cégek (fejlesztők, forgalmazók, tanácsadók és üzemeltetők), valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. Az idei évtől a legnagyobb hazai munkaadói érdekvédelmi szervezet, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) támogatásával valósulnak meg a felmérések. A jelen megkérdezés során 110 ingatlanokkal foglalkozó cég, 1147 vállalat válaszolt. A lakossági minta 1000 fős, nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerint reprezentatív. A fővárosi és a magyarországi ingatlanpiaci indexek egy-egy számba sűrítik az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, az üzlethelyiség- és a raktárpiacnak) következő egy évben várható helyzetére vonatkozó várakozásokat, s ezzel összefoglaló képet adnak az ingatlanpiaci kilátásokról.


Forrás: a GKI felmérései
2/4
Forrás: a GKI felmérései


 

Lakáspiac: CSOK-hatás

A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások jelentősen javultak az egy negyedévvel ezelőttihez képest. A következő egy évben lakást vásárolni vagy építeni biztosan szándékozó háztartások száma 41, az ezt valószínűleg szándékozóké 18%-kal emelkedett a tavaly októberihez képest. Mindez hétéves csúcsot jelent – hasonlóan kedvező adatokat 2009 elején regisztrálhattunk. A bejelentett lakáspolitikai intézkedések tehát igencsak megmozgatták a lakosság fantáziáját, a felmérési eredmények szerint „tombol a CSOK-láz". Ugyanakkor a jelenlegi kilátások sokkal kevésbé acélosak, mint a válság előttiek. A lakásfelújításra és korszerűsítésekre vonatkozó várakozások is javultak: az erre biztosan vállalkozók aránya 11, a valószínűleg vállalkozóké 20%-kal.

A válaszadó ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások a következő 12 hónapban a vidéki régiókban az egy negyedévvel ezelőttihez képest erőteljesen javuló, a fővárosban és környékén lényegében stagnáló piaci helyzetet várnak. A fővárosi piac a közelmúltban meglehetősen felpörgött, így ez utóbbi prognózis nem jelent borúlátást, csak a derűlátás nagyon enyhe mérséklődését. A nyugat-magyarországi kilátások most is számottevően kedvezőbbek a kelet-magyarországiaknál. A lakáspiaci indexek 2012 eleje óta - kisebb megtorpanásokkal, de - lényegében folyamatosan és számottevően növekednek. A jelen felmérés során a fővárosi 5, az országos 10 ponttal.

Forrás: a GKI felmérései
3/4
Forrás: a GKI felmérései

A használt lakások esetében Budapesten a válaszadók többsége (59%-a) immár áremelkedésre számít a következő 12 hónapban. A vidéki körzetekben még a stagnálást előre vetítők vannak többségben (a keleti régióban 43, a nyugati országrészben 53%). A vidéki területeken a várható áremelkedés mértéke csak viszonylag kismértékben nőtt az előző megkérdezéshez képest (keleten 2%-ra, nyugaton 4% közelébe). Nem így Budapesten, ahol az átlagosan várt áremelkedés az egy negyedévvel ezelőtti 2,4%-ról 6% közelébe került. Az új építésű lakások árai esetében a következő 12 hónapra vonatkozó prognózisok a korábbinál jóval erőteljesebb (5-8%-os) áremelkedésre utalnak.

A 2016 elején hatályba lépett lakáspolitikai intézkedések a válaszadók nagy többsége szerint a lakásépítésre pozitívan hatnak: 36% szerint jelentősen, 43% szerint kissé növelik azt, s mindössze 21%-uk szerint nem lesz érdemi hatás 2016-ban. A hosszabb távú hatást illetően egy kissé jobban szóródnak a vélemények, de az összkép ez esetben is egyértelműen pozitív. A kormány kínálta kedvezményekre várhatóan a leggyorsabban a fővárosiak csapnak le. Ha a rövid és középtávú hatásokról kialakult véleményeket összevetjük, a budapesti piac tűnik a kormányzati intézkedések legnagyobb nyertesének. A lakáspolitikai eszközök rövid és hosszabb távon is növelik a forgalmat a használt lakások piacán. Az idei évet illetően így vélekedik 66%-uk, nem vár érdemi hatást 27%-uk, s 7%-uk szerint csökken ezáltal a forgalom. A hosszabb távú hatás esetében ugyanezek az arányok: 64, 30 és 6%. A forgalom várható emelkedésére vonatkozó várakozás fényében nem meglepő, hogy a válaszadók szerint az intézkedések áremelkedést generálnak. A válaszadók 80%-a szerint ezek 2016-ban, kétharmaduk szerint hosszabb távon is áremelő tényezők.

Építési telekpiac: valóságos robbanás

A válaszadó ingatlanokkal foglalkozó cégeknek a következő egy évre vonatkozó telekpiaci kilátásai az előző felméréshez képest Nyugat-Magyarországon jelentősen, de a másik két régióban is komoly mértékben javultak. A budapesti agglomeráció képviselői már egy negyedévvel ezelőtt is túlkeresletről számoltak be, hozzájuk most a nyugati országrész válaszadói is csatlakoztak. A fővárost illető, korábban tapasztalható derűlátás – vélhetően a bejelentett lakáspolitikai intézkedések hatására – a vidéki területekre is kiterjedt. Az eufória az árakra vonatkozó várakozásokban is megjelenik. A válaszadók a fővárosban kétszámjegyű, de a vidéki körzetekben is 7-8%-os áremelkedést várnak a következő 12 hónapban.

Irodapiac: javuló kihasználtság, romló kilátások

A jelen felmérés eredményei szerint Budapesten és környékén a kihasználtság tovább javult. E kedvező tendencia 2014 végétől érezhető. A budapesti átlag 2015. negyedik negyedévében (82%) csaknem nyolcéves csúcsra került. Vidéken vegyes a kép: a keleti régióban az egy negyedévvel ezelőtti 67%-os kihasználtság 70%-ra nőtt, míg a nyugatiban a korábbi 75%-os mutató 72%-ra csökkent. Az irodapiaci kilátások harmadik negyedéve romlanak, jelezve, hogy a korábbi – egyébként kirívóan derűlátó – várakozások nem voltak teljesen megalapozottak. Az irodapiaci index 2016. januárban a fővárosra vonatkozóan 3, az ország egészére vonatkozóan csaknem 8 ponttal csökkent. A várakozások lényegében visszatértek a 2014 negyedik negyedévi szintre. A piac tehát a korábban gondoltnál lassabb ütemben fejlődhet. A fővárosi agglomerációban enyhe többségbe kerültek a következő 12 hónapban növekvő bérleti díjakra számítók (átlagosan 3%-ot gondolnak), vidéken továbbra is a stagnálás lehet az alaptendencia.

Forrás: a GKI felmérései
4/4
Forrás: a GKI felmérései



Üzlethelyiség-piac: elmozdulás a holtpontról

Az elmúlt két évben a fővárosra vonatkozó kilátások lényegében stagnáltak, az ország egészére vonatkozóak pedig csak lassan javultak. A jelen felmérés adatai mindkét szegmensben jelentős pozitív változás következett be: a fővárosra és környékére illetve az ország egészére vonatkozó üzlethelyiség-piaci index egyaránt 6-6 ponttal emelkedett. A derűlátás nem terjedt ki a keleti országrészre, itt enyhén romló piaci helyzet várható. A bérleti díjak komolyabb (3-5%-os) emelkedése a fővárosban és Nyugat-Magyarországon várható, a keleti országrészben stagnálás valószínű.

Logisztikai ingatlanpiac: szerény javulás

A logisztikai ingatlanpiacon a kereslet lassan élénkül, a kihasználtság emelkedik. A jelen felmérés adatai szerint a fővárosi agglomerációban 82, a nyugati országrészben 83, a keleti régióban 67%-os a raktárak kihasználtsága. Az ország egészére vonatkozó raktárpiaci index az előző felméréshez képest 3, a fővárosi piacot jellemző index 2 ponttal emelkedett. Országos átlagban a bérleti díjak esetében a stagnálást várók vannak többségben, de a fővárosban és környékén, valamint Nyugat-Magyarországon a válaszadók komoly arányban várnak emelkedést (mégpedig átlagosan 3-4%-ost).

forrás: sajtóközlemény

 

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.