Philip Johnson háza, az üveg-acél-tégla építésű New Canaan-i Glass House (‚Üvegház‘, 1949) hamarosan látogatható lesz.
Philip Johnson nevezetes saját háza, az üveg-acél-tégla építésű New Canaan-i Glass House (‚Üvegház‘, 1949) hamarosan látogatható lesz. A ház egy kőfal mögött, buja növényzetbe ágyazva áll, így Johnson otthona eddig nemcsak a kíváncsi építészek, de még a környéken lakók számára is a misztikum tárgya volt.
A kis lakóház a modern építészet fontos példája, amely Mies van der Rohe hatását tükrözi: homlokzata négy folyamatos üvegfelület, amelyet még válaszfalak sem törnek meg, így teljesen beleolvad a környező természetbe. Johnson alacsony diófa szekrényeket tervezett az egységes tér funkcióinak (konyha, hálószoba) elválasztására. Az egyetlen tömör elem, a téglából épített ‚henger‘ a fürdőszobát és átellenes oldalán a kandallót rejti. Johnson 1949-ben az apja által átadott részvényekből, azaz a tervezői szabadságot biztosító anyagi függetlenségben tervezte magának az épületet. „
Tervezői tevékenységemnek ez volt a legfelhőtlenebb időszaka. Minden más munkámon nyomott hagyott a tervezés három alapproblémájának kötöttsége: a megbízóé, a funkcióé és a pénzé“, írta a házról Johnson.
A híres épületet, amelyben Johnson egészen tavaly bekövetkezett haláláig, 50 éven át lakott, az építész az amerikai műemlékvédelmi alapra (National Trust for Historic Preservation) hagyta. A ház berendezésén
Johnson halála óta semmit nem változtattak, így a mester szelleme könnyen felidézhető. A minimalista berendezésben Mies van der Rohe bútorainak prototípusai és egy Bauhaus lámpa is megtalálhatóakA szervezet jövő tavaszra tervezi a ház megnyitását, amellyel együtt a Johnson által a nagy telken két külön - szintén általa tervezett - épületben elhelyezett komoly modern műgyűjteménye is megtekinthető lesz majd. A műemlékvédelmi alap egy design ösztöndíj létrehozását, és további galériabővítést is tervez, amelyben állandó és időszaki kiállítást helyezne el, így fenntartva a hely dinamizmusát.