| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Programok

Mi dolgunk a budapesti világörökséggel? - workshop és szakmai fórum

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Mi dolgunk a budapesti világörökséggel? - workshop és szakmai fórum
Programok

Mi dolgunk a budapesti világörökséggel? - workshop és szakmai fórum

2015.05.28. 08:00

Eseményinfó

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Esemény kezdete:
2015.06.15. 14:00
Esemény vége:
2015.06.15. 17:00

Vélemények:
7

Tudják-e vajon a budapesti világörökségi területeken járók, hogy az éppen megcsodált vagy akár nap mint nap látott épület, látkép, utca, műemlék a világörökség része? Mi ösztönzi őket arra, hogy itt töltsék szabadidejüket és vajon szerepet játszik-e ebben az UNESCO világörökségi cím? Egyáltalán: mennyire látható a budapesti világörökség mint kulturális és turisztikai védjegy?

A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete (KÖME) hosszú távú projektet indított azzal a céllal, hogy civil szakmai oldalról támogassa a budapesti világörökségi területekhez tartozó kezelési terv előkészítését és összekapcsolja a témában érdekeltek különféle csoportjait. A kezelési terv elkészítéséről a világörökségről szóló 315/2011 számú kormányrendelet alapján a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ gondoskodik, és ez a folyamat várhatóan 2016 júniusában zárul le.

A Forster Központtal való együttműködés első állomásaként a KÖME workshopot és szakmai fórumot szervez, amely 2015. június 13. és 15. között zajlik Budapest utcáin és a Közép-Európai Egyetemen (CEU).

A workshopot John Veverka (USA), az örökséginterpretáció egyik úttörője és világhírű képviselője vezeti (jelentkezni június 8-ig lehet, a felhívást lásd itt). A kétnapos műhelymunkát szakmai fórum zárja le, melyet 2015. június 15-én tartanak a Közép-Európai Egyetem (CEU) Kulturális Örökség Tanulmányok programjával (Cultural Heritage Studies) együttműködésben. A fórum célja, hogy párbeszédet indítson el azzal kapcsolatban, vajon a látogatók motivációinak ismerete és a lakók megszólítása mennyiben tudja segíteni a budapesti világörökség fenntartható kezelését és bemutatását. A szakmai fórum programját lásd itt.

A projekt együttműködő partnerei: KON-TIKI Interpretive consultation, training and evaluation (DE), Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ (Budapest Világörökségi Gondnokság), Közép-Európai Egyetem (CEU) Cultural Heritage Studies Program, valamint a projekt során csatlakozó civil szervezetek, lakók, örökségi szakemberek.

Támogatók: Az Egyesült Államok Nagykövetsége Budapest, Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány (DBU)

A workshophoz tartozó facebook-esemény

Program:
15:30-16:00: Regisztráció
16:00-16:10: Bevezetés a KÖME-ről és a fórum céljairól
16:10-16:30: Dr. Lars Wohlers (KON-TIKI Interpretive consultation, training and evaluation) előadása a látogatókutatás céljairól és aktuális helyzetéről Németországban, összehasonlítva a KÖMÉ-vel közös projektben szerzett tapasztalatokkal
16:30-16:17:00: John Veverka előadása a látogatókutatásnak az örökséginterpretációban betöltött fontosságáról és módszereiről
17:00-17:20: Kávészünet
17:20-17:35: a John Veverka által vezetett workshop (június 13-14.) eredményeinek bemutatása
17:35-19:00: Kerekasztal-beszélgetés 

  • Dr. John Veverka (örökségi szakember, interpretáció-tervező)
  • Dr. Fejérdy Tamás (ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület elnöke)
  • Dr. Soós Gábor (UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság (UMNB) Világörökség Titkárság vezető)
  • Dr. Bassa Lia (világörökségi szakértő, a BKF oktatója, Információs Társadalomért Alapítvány ügyvezető igazgató)
  • Üveges Attila (Pécs, világörökségi igazgató)
  • Bőczén Árpád (KÖME)

A szakmai fórum angol nyelven zajlik!

► Előzetesen jelentkezni itt lehet

Vélemények (7)
alfoldi2011
2015.06.13.
10:16

Nem tenne jót, nem segítene a beegségeitől szenvedő szakmáknak, ha inkább az eredményekről, a sikerekről ejtenénk több szót?

http://magyarhirlap.hu/cikk/27526/Kiemelkedo_a_Zeneakademia_epuletenek_helyreallitasa

Pákozdi Imre
2015.06.13.
10:45

@alfoldi2011: A Zeneakadémia helyreállítása tényleg kiemelkedő. A szóban forgó szimpózium azonban a budapesti világörökségi helyszínekről szól, amivel kapcsolatban nehéz aktuálisabbat fölvetni, mint a Városliget szétcseszésének ügyét.

Az önök szakmája pedig nem beteg, csak egyszerűen pont úgy szolgáló szakma, mint minden pénzkereső értelmiségi elfoglaltság. Mint a villamosmérnökség, a tanári vagy az orvosi hivatás. Csakis ritka, szinguláris történelmi pillanatokban, és persze akkor is csak a plurális politikai berendezkedésű piacgazdaságok békés időszakaiban - tehát, amikor szabadság és jólét van - létezik az értelmiségi vélemény önállósága. Ennek megfelelően, az építészek is csak a fentebbi körülmények között bírnak bármiféle (adott esetben jelentős) szemlélet- és környezetformáló hatással. Minden más helyzetben, akár a Szovjetunió hőseként, akár a hatvanas-kilencvenes évek szállodatervező Kossuth-díjasaként, akár a Városligetbe múzeumokat tervező 490 team tagjaként, nem többek, mint koruk politikumának megélhetési béresei.

A szakma állítólagos betegségére visszatérve, tehát nem a szakma beteg, hanem azok a politikusok és hoppmestereik, akik az építész és városépítész szakmát megbecstelenítő ötleteiket az ország - de ne féljünk a szótól, a nemzet - nyakába varrják, hogy kicsinyes, türannoszi álmaik teljesüljenek.

alfoldi2011
2015.06.13.
11:50

@Pákozdi Imre: Igen, tudom, hogy a szimpózium nem erről szól, mégis ide szúrtam be véleményem, mert sajnos más helyet nem találtam. Persze azt is jelezni szerettem volna, hogy azért ma is lehet szép eredményeket elérni.

Írása azt sugallja, hogy a szolgáló, mintha csak ma lenne szolgáló, miközben szakmánk mindig a társadalom igényeit elégítette ki, és fogja is kielégíteni, tehát szakmánk a társadalmat "szolgáló", különben szerintem értelmetlen.

Most a saját, nyilvánosan leírt véleményét nem tetszik "önállónak" tartani? 

Nem teszik gondolni azt, hogy a szemléletformáló hatás hiánya erősen összefügg a mérnöki szakma rendkívül gyenge érdekérvényesítő képességével, a hibásan (=nem céh-szerűen) működő kamarákkal, a nagyon megosztott és erősen széthúzó, a magát a szekértáborokra osztani hagyó mérnökökkel?

Nem tetszik gondolni, az önvizsgálatot mellőzve, sőt kerülve, nem lehet minden bajt a politikumra kenni?

Nem tetszik érdekesnek találni, hogy a "szolgáló" szakma egyes képviselői milyen csodákra képesek ebben a környezetben is?

Nem lehetne felmutatni pl. a Zeneakadémia példáját arra, hogy ezt is, ilyent is el lehet érni, csak erre is kellene törekedni?

Pákozdi Imre
2015.06.13.
12:06

@alfoldi2011: Azt próbáltam vázolni, hogy a társadalom igényeit többnyire a politika közvetíti. "Többnyire", tehát mindazon helyzetekben, amelyeket a magyar agyi izommunkások, köztük az építészek és én is, az elmúlt 77 évben megtapasztalhattunk. Hogy a politikától független állapot, amikor anyagi függetlenségben, tehát szakmai és emberi méltósággal, az egzisztenciánkat kézben tartó politikai befolyás nélkül alkothatunk, itthon, 25 évvel a rendszerváltás után is csak egyfajta álom. És hogy ennek a ma álombélinek nevezhető állapotnak az elérése - ez számomra viszonylag új felismerés, az elmúlt 3 (nem tévedés: három) év orbáni politikája kellett hozzá -, tehát ennek az állapotnak az elérése mindenek felett való elsőbbséget kell élvezzen.

Még egyszer: a Zeneakadémia gyönyörű és a következő hazai hegedűs-szimpóziumon csak ezt érdemes mutatni, szót sem ejtve a Városligettel kapcsolatos kínjainkról. De most hazai világörökségi szimpózium van, nemzetközi részvétellel, Budapesten. Ennek apropóján beszéltem illetve írtam.

alfoldi2011
2015.06.13.
17:03

@Pákozdi Imre: A hegedűs-szimpóziumnak semmi köze ahhoz, amit írtam. Nagyon jól tetszik ezt tudni, mégis ezt írta nekem.

Nem érvényesült-e a megrendelői akarat az elmúlt 77, az elmúlt 25 és az elmúlt 3 évben? Nem ez fog-e majd ugyanígy lenni az elkövetkező 3, 25 és 77 évben is?

Ha egy szabónál öltönyt tetszik rendelni, mit szólna, ha a szabó elkezdené: nem is kell Önnek öltöny, ha kell is, nem most kell, nem olyan kell, különben is ebből a pénzből cipőt kellene Önnek venni. Mit tetszene tenni?

 

 

 

Pákozdi Imre
2015.06.13.
18:48

@alfoldi2011: Most írjam azt, hogy első válaszában, a Zeneakadémia felújításának semmi köze ahhoz a felhíváshoz, amit én írtam, a világörökségi szimpózium kapcsán? A szegedi Tisza szabályozása kapcsán írt cikkei miatt nagy tisztelője vagyok, mérnök úr, úgyhogy javaslom, hagyjuk most ezt abba. 

Pákozdi Imre
2015.06.13.
08:34

Kérem a résztvevőket, ne feledkezzenek meg a Hősök tere, mint a világörökség része pufferzónáját jelentő Városliget múzeumokkal való beépítésének kritikai elemzéséről és a tervezet elleni tiltakozásról.

Please, do not forget to analyse and protest against the development of further five museum buildings in the Városliget (City Park), which is the adjoining or buffer area of the World Heritage Hősök tere (Heros' Squeer).

Ich bitte die Teilnehmer des Symposiums um nicht zu vergessen, die Bebauung des Stadtwäldchens mit weiteren fünf Museumsgebäuden zu überprüfen und dagegen zu protestieren.

Imre Pákozdi

ipakozdi@t-online.hu

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.