Technológia

Passzívházak építéséről röviden

1/4

Passzívház Nyugat-Európában

IsoteQ® PASSZÍV falelem

IsoteQ® PASSZÍV falelem

?>
Passzívház Nyugat-Európában
?>
IsoteQ® PASSZÍV falelem
?>
IsoteQ® PASSZÍV falelem
?>
1/4

Passzívház Nyugat-Európában

IsoteQ® PASSZÍV falelem

IsoteQ® PASSZÍV falelem

Passzívházak építéséről röviden
Technológia

Passzívházak építéséről röviden

2008.08.05. 09:26

Cikkinfó

Támogatott tartalom

Vélemények:
9

A világon egyre elterjedtebb a csökkentett energiafelhasználású épületek tervezése, amelyeket különböző kategóriákba sorolhatunk a megtakarított energiamennyiség szempontjából; kis energiaigényű létesítményektől egészen pluszenergiás épületekig.

A világon egyre elterjedtebb a csökkentett energiafelhasználású épületek tervezése, amelyeket különböző kategóriákba sorolhatunk a megtakarított energiamennyiség szempontjából; kis energiaigényű létesítményektől egészen pluszenergiás épületekig. Az ezen épületekre jellemző kellemes klímán kívül fontos megemlítenünk, hogy a hagyományostól eltérő szerkezetű épületek hanggátlása is jóval nagyobb, ezért városi környezetben is kellemes, zajmentes életteret biztosítanak.

Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! Passzívházat építeni annyit jelent, mint környezettudatosan élni. Ugyanis azon kívül, hogy korszerű, környezetbarát anyagokból alacsony energiaigényű épületet építünk, a megújuló energiaforrások felhasználásával csökkentjük a szennyezőanyag-kibocsátást is. Passzívnak hívhatjuk azt az épületet, amelyik az átlagos energiafelhasználás csupán 20 százalékát igényli köszönhetően a határoló szerkezetek jó hőtechnikai tulajdonságainak, ezen kívül a fennmaradó energiamennyiséget minimális külső energiaforrás felhasználásával tudja biztosítani.

A körülbelül tíz százalékkal magasabb építési költségek néhány év alatt megtérülnek a 80 százalékkal alacsonyabb üzemeltetési költségből származó megtakarításból kifolyólag. A passzívházak lakói jelenleg négyzetméterenként körülbelül 350 forintos energiaköltséggel számolhatnak, ennek akár tízszeresét is kénytelenek fizetni a régi, rosszul hőszigetelt házak lakói. Az épületek energiatakarékosságának növekedése, valamint a bioenergia fokozott hasznosítása függetleníti a passzívház-tulajdonosokat a fosszilis energiaforrásoktól.

Passzívház Nyugat-Európában
1/4
Passzívház Nyugat-Európában

Világszerte növekszik az érdeklődés a passzívházak iránt. A Föld számos pontján élő szakemberek cserélnek tapasztalatot, vitatják meg tudományos eredményeiket egy energiatakarékosabb jövő megalapozásának érdekében. Nyugat-Európában részben az állami támogatásnak köszönhetően szintén fellendült az energiatakarékos otthonok, irodák építése. Különösen élen jár ebben Ausztria, azon belül is Karinthia tartomány. Ma már ezer passzívház található Ausztriában, de 2010-re akár tizenkétezerre is duzzadhat ez a szám. A világ minden tájáról érkeznek érdeklődők, hogy megértsék, hogyan is működnek ezek az épületek úgy, hogy még a kemény hideg teleken sem igényelnek hagyományos fűtést. Legfontosabb cél az import energiaforrások mennyiségének lecsökkentése, kiiktatása, az önállóbb, gazdaságilag erősebb állam kialakítása érdekében.

IsoteQ® PASSZÍV falelem
2/4
IsoteQ® PASSZÍV falelem

Magyarországon is egyre többen érdeklődnek az olyan technológiák iránt, amelyek lehetőséget biztosítanak energiatudatosabb, környezetkímélő, és nem utolsó sorban anyagi megtakarítással járó épületek kivitelezésére. Számos építőanyag fellelhető a palettán, amelyből jól hőszigetelt épületet készíthetünk. Hagyományos építőanyagokból szendvicsszerkezet készül, melynek általában jól elkülöníthető építési fázisban készül el a teherhordó szerkezete (például: vályogból, téglából, kőből, stb.), majd ezen szerkezetek külső felületeire külön építik rá a hőszigetelő réteget. Az IsoteQ® építőelemek hatalmas előnye a fent említett szerkezetekkel szemben abban rejlik, hogy ugyan szintén összetett szerkezetnek minősül, ugyanakkor a teherhordó és a hőszigetelő réteg egy ütemben kerül felépítésre, ezáltal az építkezés ideje töredéke a hagyományos módszerrel készített passzívházakénak.

Miért nincs ma Magyarországon 1000 passzívház? Nehezen megválaszolható, több okra visszavezethető kérdés. Talán legsarkalatosabb pont az állami támogatások hiánya. Nyugat-Európában a passzívház építési többletköltség jó részét pályázatokból fedezni lehet, míg Magyarországon erre még nincs kialakult rendszer. A mesterségesen alacsonyan tartott (bár egyre emelkedő) gázár eddig nem ösztönözte a lakosokat a megújuló energiaforrások kiaknázására. Ausztriában például hozzávetőlegesen négyszer annyiba kerül a gáz fogyasztói ára, mint hazánkban, ezért is fordulnak egyre többen a hosszabb távon többszörösen kifizetődő energiahordozók alkalmazása felé. A támogatási rendszer hiányán kívül említeném, hogy Magyarországon az energiatakarékos rendszerekre, építésekre specializálódott szakemberképzés is elmarad a nyugat-európaihoz képest. Szűkében vagyunk a szakirányú folyóiratoknak, kiadványoknak is.

A fent említett hiányosságokon kívül Magyarországon még csak most körvonalazódik olyan bizottság felállítása, ahol az energiatakarékos épületek bevizsgálását végeznék. Lehetőség van külföldről, például Németországból kérni szakembereket a tanúsítvány kiállítására, ám ennek magasak a költségei.
A jövő általános érvényű energiastratégiája csak a következő lehet: az energiatakarékosság fokozása, valamint a fennmaradó energiaigény megújuló forrásból történő biztosítása.

Az energiatakarékosság fokozása érdekében szükséges épületeink külső határoló szerkezeteit kellő hőszigeteléssel ellátni. Az IsoteQ® építőelem-család PASSZÍV elemei a szokásos rétegrend kialakításával U = 0,11 W/m2K hőátbocsátási tényezővel rendelkeznek! Ez a kalkulált érték kielégíti a passzívházakhoz szükséges U = 0,11 W/m2K határértéket. Az IsoteQ® PASSZÍV elemtípushoz a külső 20 cm vastag NEOPOR expandált polisztirol hőszigeteléssel ellátott falazati elemen kívül a termékpalettán megtalálható az azonos hőátbocsátási képességgel rendelkező koszorú-, illetve áthidaló elem is. A kiemelkedően jó hőszigetelő képességű IsoteQ® passzívház falazat a koszorú- és áthidaló elemekkel kiegészülve válik tökéletesen hőhídmentessé. A falazat nagyszerűsége abban rejlik, hogy a külső hőszigetelési vastagságot a fal teljes felületén egyenletesen tartja, ez által nem alakulnak ki hőhidak az épületen.

IsoteQ® PASSZÍV falelem
3/4
IsoteQ® PASSZÍV falelem

Természetesen nem feledkezhetünk meg a nyílászárók tulajdonságairól sem. Ezért a passzívházakhoz tartozó nyílászárók hőátbocsátási értékét 0,80 W/m2K-ben maximalizálták. E feltételeket leginkább a három rétegű üvegezésű, hőszigetelő gázkitöltésű ablakok elégítik ki. Az üvegezett felület tulajdonságai mellett különös figyelmet kell fordítani a nyílás keretszerkezetének kialakítására is.
Azonban a passzívházak követelményeit önmagában nem elégíti ki a jó falazati hőszigetelés, bár nagyban befolyásolja az energiatakarékosság mértékét. A falazaton kívül kellőképpen hőszigetelni kell a padlásfödémet, a pincefödémet, és a többi határoló külső szerkezetet.
Az épület formai kialakításában a kompaktság legyen a fő szempont, csökkentve ez által a pozitív falsarkok mennyiségét. Az üvegezett nyílászárók legalább felét délre kell tájolni az épületen, hogy kialakulhasson az úgynevezett „napcsapda", melynek folytán a téli időszakban több passzív napenergiához juthatunk. Az épület északi oldalára minél kevesebb üvegezett felület kerüljön, alaprajzi elrendezésben előnyös a másodrangú helyiségek északra történő elhelyezése (pl. mellékhelyiségek, fürdő, kamra, stb.).

A határoló szerkezetek és formák hivatottak az energiatakarékosság megteremtésére, ugyanakkor a fennmaradó szükséges energiát célszerű megújuló energiaforrások használatával biztosítani. Legsokoldalúbb felhasználásra a hőszivattyú által átalakított energia alkalmas, amely a földből, vízből és levegőből nyert hőmérsékletet használja fel. Felhasználható többek közt fűtésre, hűtésre és használati melegvíz-készítésre is. Ugyanakkor elterjedt még a napenergia napkollektorokkal történő kinyerése is, akár melegvíz-készítéshez, akár villamos energia előállításához. Ezek a gépészeti technológiák nem szennyezik a környezetet, ezen kívül használóik nagymértékben függetleníthetik magukat a külső energiaforrásoktól. Magyarországon az energiatakarékos építkezéshez rendelkezésre állnak már a korszerű építőanyagok – mint például az IsoteQ® az intelligens építőelem -, a megújuló energiaforrást hasznosító gépészeti berendezések, csak rajtunk múlik, élünk-e a lehetőséggel, és tesszük-e komfortosabbá, olcsóbbá a jövő házait.



Elérhetőségeink:

IsoteQ Magyarország Kft.
1063 - Budapest, Bajnok u. 19.
Tel: (+36) 88/203-885
E-mail: isoteq@isoteq.hu
Web: www.isoteq.hu

 

(X)

Vélemények (9)
zim
2008.08.07.
11:54

Szia Sityu!

Ha már itt tartunk, épp most olvasgatom az új OTSZ-t, és e szerint minden tervhez kell tűzvédelmi leírás. Ez a tűzoltó-szakhatóságosdi iszonyúan túldimenzionált lett. Szerintem egy nagyobb házra már ca. kétszer annyi előírást találsz az OTSZ-ben, mint az OTÉK-ban (ráadásul általában különféle kódokkal rejtjelezve)...

Egy gyöngyszemet megosztok Veletek: azokban az utcákban, ahol a majd megépülő házak miatt tűzoltási felvonulási területet kell biztosítani, úgy lehet telepíteni fasort, hogy a fák 15 m-re vannak egymástól (biztos nagyon jó fasor lesz)....

üdv zim

bardóczi
2008.08.07.
12:19

@zim: semmi pánik! Ha minden ilyen idióta szabályt betartanánk a közmű védőtávolságoktól a tűzrendszeti előírásokig bezárólag, Magyarországon egyetlen utcában se lenne fasor...

Hartmann György Sándor
2008.08.07.
15:30

@bardóczi: Nem úgy van ám, Te Gyermek!

Az új OTSZ a hatályba lépő OTÉK-kal (a tömegtartozkodási építmény fogalmának átírásával) nem csak az új épületekre, hanem a tulajdonosokra (az üzemetetőkre) is olyan feladatokat ró, amelyet szerintem senki sem gondolt végig!

És ma az elv, hogy büntessünk, mint állat!

Ryhe

Ui. Sajnos mind az OTSZ, mind az OTÉK átment a kamarai szűrőkön (érts alatta mind az Építész, mind a Mérnöki Kamarákat). Dr Korda úr (Magyar Mérnöki Kamar) már akkor úgy értelmezte a tömegtartozkodást - a leírtakkal ellentétben -, ahogy a most életbelépő módosítás fogalmaz!

Mert (sajnos) eme két testület hivatott a jogszabályok egyeztetésében részt venni. Mert ahelyett, hogy szakszervezetet játszanának (érdekképviselet), a kamarák működésének egyes területeit profikra bíznák, ha nem győzik a feladataikat ellátni az önkéntesekkel.

sityu
2008.08.07.
16:26

@Hartmann György Sándor: Már megbocsáss Ryhe, de hogy is jön ez ide?

Mármint a tömegtartózkodás. (aminek újrafogalmazásával kapcsolatban nem is találtam semmi érdemi változtatást)

Meg az üzemeltetési kérdések?

Hasznos lenne, ha valami hivatkozást is mellékelnél, hogy miről van szó.

Az utolsó bekezdés önmagában igaz lenne, de egyrészt (sajnos) nem igazán tapasztaltam, hogy szakszervezetet játszanának, másrészt jó lenne, ha a hivatkozott szabályokban csak a tömegtartózkodás értelmezése lenne a legnagyobb gond.

Hartmann György Sándor
2008.08.08.
07:32

@sityu: Kedves Sityú!

Akkor most elmagyarázom:

ad  1. Bardóczi Sándor úr – aki egyébként osztja az észt a honlapon - nyíltan biztat a szabályok áthágására, kikerülésére. (Téged sem úgy ismerlek, mint aki nem szabályt követő.)

ad 2. A régi OTÉK szerint:

83. Tömegtartózkodásra szolgáló építmény: amelyben tömegtartózkodásra szolgáló helyiség vagy tér van.

84. Tömegtartózkodásra szolgáló helyiség: egyidejűleg 300 személynél nagyobb befogadóképességű helyiség. 

Ez így változott:

105. Tömegtartózkodásra szolgáló építmény: amelyben. amelyen egyidejűleg bármikor legalább 300 főt meghaladó személy tartózkodása várható.

106. Tömegtartózkodásra szolgáló helyiség: egyidejűleg 300 személynél nagyobb befogadóképességű helyiség.

(És e kettő megfogalmazása nem azonos, és tanulságul lásd hozzá a Mérnökújságban az OTÉK megjelenését megelőzően megjelent Dr. Korda János úr cikkét!)

Ebből az is következik (a la Dr. Korda János) az építési törvény, az OTÉK és az OTSZ módosításának együttes hatásából, hogy nálatok az általános iskolában (még egy nagyobb polgármesteri hivatalban is, stb., stb.):

új épület építésénél tervellenőr kell,

szervizkönyvet kell vezetni,

üzemeltetést csak tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személy végezheti (ráadásul külön van az építészet, gépészet és a villamosság! – ennek ára 95000 Ft 3 ÁFA előkészítő és cca. 50 eFt. vizsgadíj.)

Ez utóbbi kettő a meglévő épületekre is vonatkozik!

És ha kíváncsiságból ellenőriznéd az ilyen épületekre beadott építési engedélyben az aláíró épületgépészeti, vagy villamos tervezőknek eme kötelezően előírt regisztrációjának a meglétét, magadhoz …..

Az OTSZ előír napi  ellenőrzési kötelezettséget, annak írásbeli dokumentációjával egyetemben. (Nem az 5. rész tartalmazza, ezért elkerülhette a figyelemed.)

Volt egy delta T pillanat, amikor arról lehetett hallani, netán visszavonják az OTSZ hatálybalépését, de valószínűleg ezt a kormány átalakítás elsöpörte, tehát most ez így van! (Az összes jogszabály változás átment mind az építész, mind a mérnöki kamara szűrőjén. (Hiába nyilatkozott a napokban Gyenesei úr, hogy nem kívánnak az önkormányzatokra új terheket rakni, már alaposan rárakták.)

Mert nem csak olvasni kell, és sokszor sajnos nem is elég csak egy dokumentumot végigolvasni!

Most röviden csak ennyit, sajnos a képet még tudnám színezni, pl. azzal is, hogy a mérnöki kamara a jogszabályi előírással szemben a régi vezető tervezői jogosultságot az átsorolásnál nem igazolja, így lassan nem lesz már egy erre jogosult személy sem. Az Építész Kamara meg most azon gondolkodik (olvashattad a küldöttgyűlésről szóló erre vonatkozó elképzelést), hogy a jogszabályban előírtakkal szemben mégis külön kellene regisztráltatni (10 eFT bevétel/fő) a tervellenőröket.

És aki arra jogosult hogy rájuk szóljon, az hallgat!

Ryhe

Ui. Igazad van nagyobbak a bajok, mint az az első ránézésre lázsztk

sityu
2008.08.05.
11:26

Mit lehet tudni az új OTSZ szerinti tűzállósági besorolásról?

Mert a honlapon található tűzállósági határérték nem elegendő az új szabályozások szerinti tűzvédelmi leírásokhoz. Hiányzik a tűzvédelmi osztályba sorolás és a tűzállósági teljesítmény jellemzők.

Bár nem igazán tudom, hogy a többi építőanyag tekintetében mi alapján határozzák ezt meg a tűzvédelmi tervezők?

iqbajnok21
2008.08.06.
09:33

@sityu: Az új OTSZ szerint B REI 60 besorolása van az ÉMI-től. Ez egyáltalán nem rossz, arról nem is beszélve, hogy sok építőanyag besorolása még a kanyarban sincs. A tűzoltók között is elég nagy a tanácstalanság a besorolással kapcsolatban

Hartmann György Sándor
2008.08.06.
16:03

@iqbajnok21: De ha jól megnézzük az OTSZ  5. rész 3.3 ponja 3. jelű táblázatát és 4.3.1 pontját, akkor a következő derül ki lakás és üdülő funkcióra IV. tűzállósági fokozatban maximum 300 m2 legnagyobb alapterületi tűzszakaszokkal építhető belőle épület.

Ryhe

sityu
2008.08.07.
08:47

@Hartmann György Sándor: Ezt most nem ellenőriztem, valószínúleg így igaz (ismervén alaposságodat, Ryhe).

Illetve az is érdekes kérdés, hogy bár a lakóépülethez nem kell tűzvédelmi szakhatóságot bevonni, ergo nem szokás tűzvédelmi fejezetet csinálni, de ennek ellenére a jogszabálynak (új OTSZ) meg kell(ene) felelni!

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.