Épülettervek/Hallgatói terv

Metamodern kísérlet: HAB kávézó és bár – Kovalik Viktória diplomaterve

2024.07.04. 07:58

"Láttam korábban egy filmesszét Youtube-on, ami a metamodernt jelölte meg a posztmodernt követő irányzatként. Diplomám célja egy erre tett bizonyítási kísérlet." Kovalik Viktória diplomamunkájában Léstyán Ernő Csarnok téri trafóházába tervezett új funkciókat.

 

METAMODERN

Képzeljük el egy ház lakóit, akik minden holmijukat a szemétbe dobták, és arra utasították az építészt, hogy alkosson valami értékeset, de szükségszerűen használjon minden kidobott holmit, és hogy mindez ne kollázsnak vagy összeállításnak tűnjön, hanem valami új és minőségi dologra emlékeztessen, amit éppen a boltban vásároltak.

Az építész erre azt mondja:
Önök megőrültek? Ki hiszi el, hogy ez egy új és minőségi dolog?
Nyugi – mondták a tulajdonosok –, elhisszük.
Dehát fel fogják ismerni a holmikajikat! – csodálkozik az építész.
Nem fogjuk felismerni – válaszolják a dolgok tulajdonosai –, mert elfelejtettük, hogyan néztek ki. Van itt egy öregember. Emlékszik valamire. De senki sem hallgat rá.

HELYSZÍN

A Fővám téri turistacsapdákon túl, a Vásárcsarnok mögötti Csarnok téren képzeltem el egy városi oázist, ahol békét talál az, aki napközben inna egy finom kávét, vagy éjjel társasági életre és italra vágyik. Lestyán Ernő által tervezett trafóház főhomlokzatát sajnos szinte teljesen eltakarja a 2019-ben hozzáépített hotel. Azonban az ehhez kapcsolódó kiegészítő vezérlőépület, amin keresztül a belsőudvar is gyorsan megközelíthető, érintetlen maradt.

FUNKCIÓ

Arra számítva, hogy a technológia rohamos fejlődésével egyre inkább relevanciáját vesztheti az impozáns méretű trafóház, új funkciók elhelyezésével, az épület újragondolásával igyekszem megoldást keresni. A diplomamunkámban a főépületet kongresszusi térként elképzelve, az ahhoz kapcsolódó vezérlőépület hasznosításával foglalkoztam.

A földszinten egy bárki számára nyitott közösségi udvart alakítottam ki kávézóval, ami a kongresszusi központot is ki tudja szolgálni. Ez a földszinti tér esténként a kávézó ruhatárrá alakulásával impozáns előtérként szolgál az egy emelettel feljebb található bár számára. A szintek közvetlen összeköttetése jelenleg nem megoldott, ezért a meglévő szerkezetet kiegészítve készül egy új lépcsőház, továbbá egy lift is elhelyezésre kerül.

TEREK ÉS ANYAGHASZNÁLAT

Az előudvari vendégtér tűzfalszakasza fekete és rózsaszín márvány falburkolatot kapott. A felső épülettömb alsó síkján egy 2 x 2 x 2 méteres egyedi kialakítású, függesztett, világító óra található. Az épület új bejárata, egy 4 méter széles és 3,80 méter magas kétszárnyú automata kapu, aminek ajtószárnyai sárgaréz borításúak. A belsőudvar felé egy ugyanilyen kapunk keresztül közlekedünk át. Téli üzem esetére egy normál méretű ajtót is elhelyeztem, ilyenkor a kapuk nem üzemelnek.

A kávézó kiszolgáló terében egy 3 x 3 x 1 méteres egyedi LED világítótest került a mennyezetre, sejtelmes fényt adva ennek a több mint 5 méter belmagasságú helyiségnek. A kávézó kiszolgálópultja átvilágított krion akrilkő, green light színben. A konferenciaközpontot és a kávézóba betérő vendégeket elszeparáltan, de teljesen átlátható módon egyidőben képes kiszolgálni.

Este, amikor a kávézó nem üzemel, a kültéri bútorokat elpakolják, az automata kapukat bezárják, a pult ruhatárként üzemel, csak a világító óra hívja fel magára a potenciális vendégek figyelmét. Csengetés után a kapu kinyílik és a fogadószemélyzet az emeletre vezető lépcsőhöz, vagy a lifthez irányítja a vendégeket. A bár bejáratához érve a fenti személyzettel találkozunk, egy kisebb ruhatár itt is rendelkezésre áll, ha valaki mégsem használta ki a lenti lehetőséget.

A mennyezeti világítási rendszer a bejárati tér lámpájának kisebb méretű verziójából sorakoztat fel 45 darabot. A falamella és az arra takaró polírozott nikkel falburkolat között rejtett LED világítás található. A bárpult íves hátfala szintén sárgaréz borítást kapott, felette opálplexi, egymásba metsződő gömbökből álló fényinstallációt terveztem. A padló öntött műgyanta burkolatú.

SZÓVAL A METAMODERN

Láttam korábban egy filmesszét Youtube-on, ami a metamodernt jelölte meg a posztmodernt követő irányzatként. Diplomám célja egy erre tett bizonyítási kísérlet. Saját szavakkal nehezen tudnám összegezni, hogy mi is ez az irányzat, úgyhogy válaszoljon erre a ChatGPT:

“A metamodern művészetekre jellemzőek az ellentmondások és az ellentétek közötti egyensúly keresése, valamint a különböző korábbi stílusok és esztétikai irányzatok elemzése és újraértelmezése. A metamodern művészek gyakran vegyítik a modernizmus idealizmusát és az avantgárd kísérletező kedvét a posztmodernizmus ironikus és dekonstruktív megközelítésével. Emellett a metamodern művészetek gyakran reflektálnak a globális és technológiai változásokra, valamint az egyéni identitás és az emberi élmény komplexitásaira."

Azt, hogy a bizonyítási kísérletem sikeres volt-e, döntse el az idő, de természetesen az olvasók is megpróbálkozhatnak vele.

Kovalik Viktória