Közélet, hírek

Nyílt levél a Szent István Technikum és Kollégium épületének állapotáról

2023.03.16. 10:22

A nagymúltú oktatási intézménynek immáron 135 éve meghatározó szerepe van a középfokú gazdasági-pénzügyi szakképzésben, épületét Hültl Dezső tervezte, amely védett emléke a fővárosnak. A Volt Istvánosok Baráti Köre szeretné megosztani mélységes aggodalmát az épület elmaradó felújításával kapcsolatban a magyar építésztársadalommal, illetve a szélesebb közvéleménnyel is.

Budapest IX. kerületében, a Mester utca 56-58. szám alatt működik a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum által fenntartott Szent István Technikum és Kollégium. Ennek a nagymúltú oktatási intézménynek immáron 135 éve meghatározó szerepe van a középfokú gazdasági-pénzügyi szakképzésben. Az iskola székhelye 1913 óta a Mester utcai hatalmas palota, amelyik az egyik legszebb középülete Budapestnek. Építészettörténeti emlék, szerepel  Budapest helyi védettségű építészeti örökségének jegyzékében is. (37/2013.(V.10) Föv. Kgy. Rendelet I. melléklete)

Tervezője Hültl Dezső műegyetemi tanár, a Műegyetem egykori rektora, akinek munkássága aligha túlbecsülhető a korszak hazai építészeti arculatának kialakításában. Az iskola épülete alig több, mint egy év alatt készült el. A munkálatokat 1911-ben kezdték, 1913-ban pedig már itt folyt az oktatás.

A Volt Istvánosok Baráti Köre immár 10 éve folyamatosan próbálja felhívni – formálisan és informálisan is – az iskola fenntartójának és más döntéshozóknak a figyelmét az épület állagának folyamatos romlására, s meggyőzni őket arról, hogy a megfelelő felújítási munkák elvégzése nem tűr halasztást. Bizonyos munkákat el is végeztek, például nyílászárókat cseréltek, az épület homlokzati részét felújították, azonban a folytatás elmaradt.  Arra a kérdésre, hogy mikorra tervezik a munka folytatását, illetve hogy tervezik-e egyáltalán, a fenntartótól nem kaptunk választ. Pedig az idő sürget.

A fő probléma a tető állapota. Szakértői vélemény szerint a beázások zöme a manzárd tetőről lecsúszó rögzítetlen, elfagyott, törött cserepek miatt van. A cserepeknek talán 20 %-a is fagykáros lehet, folyamatosan porladnak. Ilyen korú és dőlésszögű fedésnél kiszámíthatatlan a cserepek mozgása, leesése. Bármikor lepotyoghatnak, ami már többször meg is történt. Igaz ugyan, hogy az épület melletti utcákban ki van téve a Vigyázat! Omlásveszély" feliratú tábla, azonban ez senkit nem véd meg attól, hogy adott esetben a fejére essen egy cserép.

További problémákat okozhat, hogy a tetőlécek átmérője kicsi a hódfarkú koronafedés súlyához. Ha a héjazat nincs rendbe téve, akkor ázni fog a szerkezet, s ha a szerkezet is meghibásodik, akkor már sokkal veszélyesebb helyzet alakulhat ki. A tetőt csak jó falak tarthatják meg. Ha azok elmozdulnak, szétrohad a fedélszék, akkor majd azt is cserélni kell, s ha beázik az alatta lévő födém is, akkor az súlyos milliárdokba fog kerülni.

A manzárdtető felújítása csak állványozással lehetséges. Ez valóban költséges munka, de a halogatás többszörösére növeli az előbb-utóbb mégiscsak elkerülhetetlen felújítás költségeit. A fenntartó tisztában van ezekkel a problémákkal, fel is mérték a tető állapotát, lényegi változás azonban nem történt. Csak idő kérdése, hogy mikor válik a helyzet életveszélyessé.

A kancellár érdeklődésünkre 2021 decemberében az alábbiakat írta:

„Megkeresésére tájékoztatom, hogy centrumunk minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a vagyonkezelésében lévő ingatlanok állagát megóvja. Partnerek vagyunk civil szervezetek támogatásának fogadásában is, annak érdekében, hogy az épület felújítása folytatódjon. Amennyiben ebben az egyesület segíteni tud, várjuk a megkeresést."

Baráti Körünk a tetőfelújítás kérdését folyamatosan napirenden tartja. Legutóbb március 1-én tartottunk erről fórumot szakértők bevonásával. A megbeszélésre természetesen meghívtuk a Centrum kancellárját is. A kancellár úr először megígérte, hogy eljön a fórumra, később azonban betegség miatt lemondta a részvételét.

 A Volt Istvánosok Baráti Köre nevében:
Lukácsi Béla
a vezetőség tagja