A kiírás és az értékelési szempontok kidolgozása a SPECIAL projekttel (Spatial Planning and Energy for Communities in All Landscapes) együttműködésben történt.
A pályázatok beérkezésének határideje: 2014. január 31.
A tervezési díj: a fenntartható energia
A Területi Tervezők Európai Tanácsa (European Council of Spatial Planners – ECTP-CEU) által adományozott Európai Város- és Regionális Tervezési Díj célja az, hogy elismerje azokat a tervezési stratégiákat, terveket és fejlesztéseket, melyek nagyban hozzájárulnak az európai városi és vidéki régiók életminőségének javításához.
A pályázati rendszer céljai
- Mutassa be a nagyközönség, és különösen a tervező szakmabeliek számára azokat a sikeres, innovatív tervezési projekteket és fejlesztéseket, amelyek révén az európai polgárok életminősége javítható és szociális, gazdasági, és környezetminőségi tekintetben továbbfejleszthető.
-Népszerűsítse az ECTP-CEU európai városokra és vidéki régiókra vonatkozó azon nézeteit, elképzeléseit és vízióit, amelyek a 2013. évi Európai Kartában fogalmazódtak meg, és amelyek célja az, hogy elősegítsék a fenntartható fejlődés szempontjából előnyben részesítendő feltételek megteremtését.
- Szemléltesse a mai tervezési tevékenység sokszínűségét és széles körét napjaink tervezési tevékenységében: a városi, és egyéb területek megújításában, a közgazdaságban és a szabadidős tevékenységekben, a szállításban és közlekedés szervezésében, a gazdasági és szociális kohézió elősegítésében; a kulturális identitás erősítésében;
- A mai tervezési tevékenység sokszínűségének és széles skálájának bemutatása. A 2013-2014-es pályázati időszakban a Díj az IEE által támogatott a területi tervezés és az energiahatékonyság összefüggéseit feltáró SPECIAL projektel partnerségében került kiírásra, így a Díj középpontjában kizárólag az olyan projektek állnak, amelyek bemutatják, hogy a tervezés hogyan tud hozzájárulni a fenntartható energiafelhasználási megoldásokhoz. A projekteknek egyértelműen meg kell mutatniuk, hogy hogyan képes a hivatásos tervezők által létrehozott és moderált, az érintettek, a helyi önkormányzatok, energiaszolgáltatók, fejlesztési ügynökségek és az érdekelt állampolgárok együttműködésén és részvételén alapuló tervezési folyamat olyan szinergiákat eredményezni, amelyek a teljes tervezési eljárás számára előnyösek.
A Díjra benevezhetők már publikált tervek és tanulmányok, olyan projektek, melyek közösségi részvételen alapulnak, valamint kiemelkedő fejlesztések, legyenek azok nemzetközi, nemzeti, régiók közötti, regionális vagy helyi jelentőségűek.
Az ECTP-CEU és a Régiók Bizottsága egy független, a tervezői szakmát és a SPECIAL projektet reprezentáló Bíráló Bizottságot kért fel.
A zsűri elnöke: Petter Wiberg, ECTP-CEU – Norvégia
A zsűri alelnöke: Diane Smith, Európai és közösségi ügyek felelőse, Town and Country Planning Association (TCPA), SPECIAL Projektmenedzser, Egyesült Királyság
Tagok:
Vincent Berrutto, EACI, Osztályvezető, Intelligent Energy Europe
Alain Hutchinson, Committee of the Regions, Belgium
Dominique Lancrenon, ECTP-CEU Főtitkár, Franciaország
Dr Hugh Ellis, Vezető tervező, TCPA, Egyesült Királyság
Christine Schwaberger, Területrendező, Területi Tervezési Osztály, Stájerország Tartományi Kormányzatának Hivatala, SPECIAL Projektpartner, Ausztria
Értékelési szempontok
A Bíráló Bizottság az alábbi kritériumok közül egy vagy több figyelembe vételével hozza meg döntését:
Tartalom
- a pályázat mutassa be a területi tervezésnek a proaktív, klímatudatos alkalmazkodásban, és a tervezési politikák kialakításában az éghajlatváltozás mérséklésében és az ehhez való alkalmazkodás tervezési politikájában a megújuló és fenntartható energia megoldásainak megerősítésben és elterjesztésében játszott szerepét;
- alkalmazza a fenntartható fejlődés elveit valamint fejleszti a fenntartható energiafelhasználás megoldásait, javítja a környezet minőségét és az eredmény felismerhető társadalmi és gazdasági haszonnal jár, az emberi jólét és a nagyobb hatékonyság érdekében (tartalom);
Módszertan
- megközelítésében eredeti és innovatív, új módszertant vezet be a tervezés finanszírozására, a társadalmi részvételre, a tervezési elvekre és azok megvalósítására, valamint a fenntartható energetikai megoldások integrációjára. (metodika);
- a pályázóknak a projekt során készítenie kell egy hatástanulmányt és az eredményeit bemutatni;
- demonstrálja a helyi önkormányzati tervezők és energiaszolgáltatók együttműködésének sikerét, amely munka során alacsony szén-dioxid megoldásokat honosítanak meg.
- adaptálható projektsémát hoz létre, amely referenciaként szolgálhat az adott országában, vagy Európában máshol végzett munkához, vagy a további módszertani fejlesztések alapjaként (referencia eszköz);
Készségek
magas minőségű szakmai munkát visz véghez a tervezés, a kommunikáció, és az együttműködés, valamint a koncepció tervezése és a tervezési eljárások fejlődése során, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az alacsony CO2 kibocsátású közösségek és az energiahatékonyság megvalósításához (készségek);
Elkötelezettség
hatékonyan vonja be a várostervezőket annak érdekében, hogy elősegítsék vagy koordinálják a fiatal tervezők munkáját a projektbe és bemutassák a projekthez ezáltal hozzáadott értékeket;
hatékonyan hoz létre együttműködést a várostervező és a közösségi csoportok, a politikusok és a helyi érdekeltek között, ami nagyobb tudatosságot és fenntarthatóságot eredményez, a megújuló energia megoldások létrehozásától az alacsony CO2-közösségek kialakulásáig;
A SPECIAL projekt kulcskérdései
Kulcskérdés 1: az éghajlatváltozás kihívásai és a fenntartható energiaellátás - új fejlesztési lehetőségek települési önkormányzatok számára
Kulcskérdés 2: fenntartható energiák a területi tervezésben
Kulcskérdés 3: stratégiák és eszközök a területi tervezés és a fenntartható energiák integrációjához
Kulcskérdés 4: a fenntartható energiaellátás és infrastruktúra megvalósításának részletes lehetőségei regionális és helyi szinten
Kulcskérdés 5: érintettek bevonása, részvételi folyamatok és kommunikáció
A bírálók ezeket a kérdéseket veszik figyelembe az értékeléskor.
A Díjra pályázhatnak az Európa Tanács 47 európai országának területi tervező szakemberei és önkormányzatai.
A bírálati folyamat kétlépcsős. Az ECTP-CEU tagszervezetei vagy az adott ország SPECIAL projektpartnere végzi az előzsűrizést, minden egyes pályázat esetén. A második szakaszban) egy független zsűri dolgozik, melyet az ECTP-CEU és a SPECIAL szervez Brüsszelben.
Ha az Ön országában van olyan területrendezési szervezet, amely az ECTP-CEU tagja VAGY van olyan szervezet, amely SPECIAL partner, a pályázat rajtuk keresztül nyújtható be.
Magyarországi indulók az alábbi szervezetnél pályázhatnak
Magyarország ECTP-CEU tagszervezete a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT). Az Európai Város- és Regionális Tervezési Díj pályázatát a MUT megbízásából annak közhasznú szervezete, a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nonprofit Kft. (MUT NKft.) bonyolítja le, amely egyébként a SPECIAL projekt magyarországi projektpartnere.
Ennek megfelelően a beadott pályázatok első lépcsős elbírálását (előzsűrizését) a MUT Elnökségének tagjai végzik, a pályázati kiírásban megjelölt szempontok alapján, a pályázatokat a MUT NKft-nek címezve kell beadni, és ez a szervezet gondoskodik az előzsűri által arra alkalmasnak talált tervek eljuttatásáról a nemzetközi zsűrihez. Mindkét szervezet a www.mut.hu weboldalon, illetve az mut@mut.hu e-mail címen, a 1094 Budapest Liliom utca 48. címen, és a +36 1 215 5794 telefonszámon érhető el.
A nemzetközi zsűrihez pályázatok Magyarországról kizárólag a MUT előzsűrije útján kerülhetnek, a másként az ECTP-CEU-hoz beadott anyagokat a nemzetközi zsűri nem bírálja el.
Befejezési időpont: A pályázatra nevezett tanulmánynak, tervnek vagy fejlesztésnek 2014. január 31.-ig jóváhagyottnak, vagy befejezettnek kell lennie.
A pályázat formátuma: az előzsűrire a pályaműveket elektronikus úton kell benyújtani, illetve megküldeni a MUT NKft-nek (további információk a „Nevezési feltételek” cím alatt).
Díjak: Az előzsűrizésre beadott pályamunkák után 60.000,- Ft-ot kell megfizetni legkésőbb a beküldés időpontjáig a MUT NKft. 11709002-20603557 számú, az OTP Banknál vezetett számlájára. A második körös, nemzetközi bírálatra továbbküldött projektek után a beadónak 500 € részvételi díjat kell fizetnie az ECTP-CEU-nak.
Minden pályázatnak tartalmaznia kell:
1 Részletes pályázati leírás angolul (ha az előzsűri során kiválasztásra kerül, francia fordítás is szükséges lesz). A leírás nem lehet hosszabb, mint négy A4-es oldal, beleértve a címet, tartalomjegyzések és hivatkozásokat.
2 Elektronikusan két db A1-es színes tabló, érthető magyarázatokkal, a helyszín részletes bemutatásával és illusztrációkkal, angol nyelven. (Ha az előzsűri során kiválasztásra kerül, nyomtatott példányokat is be kell adni.)
3 A teljes anyagot egy online felületről letölthető .zip kiterjesztésű fájlba kell tömöríteni és a linket a beadásnál feltüntetni:
a) a két elkészült tabló,
b) minden egyes a tablókon megjelenített kép, felirat és logó,
c) a részletes pályázati leírás, amelyet az előzsűrin kiválasztásra került pályázóktól kérünk az 1. pont leírása alapján. További mellékletek (képek, videók, promóciós anyagok, stb.).
4 A tervezők megnevezett kapcsolattartója - a csapat vagy a csapat vezetője - felelős a projekt tervezési tartalmáért; egy megnevezett kapcsolat a helyi hatóságnál vagy szervezetnél, aki finanszírozta / megbízta a tervezőket a munkával; tovább a vezető tisztségviselő megnevezése (pl.: ügyvezető igazgató vagy polgármester); valamint a tervezésért felelős vezető köztisztviselő.
5 Információ minden fiatal (37 éves, vagy annál fiatalabb) tervezőről, aki részt vett a pályázat elkészítésében.
6 Banki bizonylat a megfelelő díj befizetéséről.
7 Kitöltött nevezési lap, ami erről a linkről, illetve az oldal aljáról tölthető le.
A magyar pályázati rész első fordulós beadási határideje 2014. január 31. 16:00 óra. Az országos területrendezési szervezeteknek vagy SPECIAL partnereknek 2014. február 28-ig kell továbbítaniuk az előzsűri során kiválasztott pályázatokat az ECTP-CEU titkárságára, Brüsszelbe.
A második körbe jutott pályaműveket a MUT Nkft útján az ECTP-CEU honlapjáról letölthető, kitöltött hivatalos nevezési lap kíséretében kell eljuttatni az ECTP-CEU-hoz, az alábbi tartalommal:
1. Hivatalos indoklás arról, hogy a pályamű miért jutott át az előzsűrizésen és miért tartják érdemesnek az európai elismerésre.
2. A MUT, vagy a MUT NKft. megnevezett képviselője, aki szükség esetén a nemzetközi zsűrinek felvilágosítást ad a magyar Bíráló Bizottság döntésének hátteréről és a bírálati folyamatról.
3. Az előzsűrin átjutottak tablóinak és az összefoglalóinak elektronikus változata feltöltve a honlapra.
Az ECTP-CEU és a SPECIAL Projekt Elismerő Okleveleket (Certificates of Achievement) ad át a díjazottaknak. Díjakat kapnak azok a pályázatok, melyek az értékelési szempontok tekintetében kiemelkedőnek minősülnek.
A Díjakat a tervezési megbízásokat adó vagy azokért felelős önkormányzatok vagy szervezetek, valamint a folyamatban részt vett tervezők kapják.
A díjátadó ünnepségre 2014. tavaszán kerül sor. Az ECTP-CEU és a Régiók Bizottsága nagy sajtónyilvánosságot biztosít majd az esemény és annak nyertesei számára, partnerségben a TCPA-vel. Minden nyertes pályázatot közzétesznek a Régiók Bizottságának hírlevelében.
A Díj eredményének felhasználási és publikálási jogát az ECTP-CEU fenntartja. Az eredmények publikálását kizárólagosan az ECTP-CEU Végrehajtó Bizottsága intézi.
A díjátadó ünnepségre 2014 tavaszán kerül sor. Az ECTP-CEU és a Régiók Bizottsága biztosítja majd az esemény médiajelenlétét, a TCPA partnereinek (a SPECIAL vezető szervezete) nyerteseivel együttműködve.
Minden nyertes projekt publikálásra kerül a Régiók Bizottságának hírlevelében.
A Díjak kiosztásáról az ECTP-CEU rendelkezik és azok közzétételéért ECTP-CEU végrehajtó bizottsága felel. A TCPA-nak felhatalmazása lesz a díjazott pályaművek nyilvánosságra hozására, a SPECIAL projekt keretén belül.
További információkért a korábbi díjakról, valamint a nevezési lapról kérjük, forduljon az az ECTP-CEU-hoz, illetve magyarországi pályázata esetén a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nkft.-hez.
Az ECTP-CEU online elérhetősége: www.ectp-ceu.eu
ECTP-CEU e-mail: secretariat@ectp-ceu.eu
A MUT Nkft. online elérhetősége: www.mut.hu
MUT NKft. e-mail: mut@mut.hu
A SPECIAL partnerekkel kapcsolatos információért kérjük, írjon a julia.thrift@tcpa.org.uk e-mail címre.
Mindkét témakörben további felvilágosítást ad a MUT NKft-nél Szabó Alexandra (+36 1 215 5794, mut@mut.hu, www.mut.hu
ECTP-CEU, European Council of Spatial Planners – SPECIAL Project
Hungarian translation: MUT NKft.