Fekete György, az MMA elnöke szerint csoda, hogy a ház „150. születésnapján élő lehet”, hiszen „ötször ment tönkre közben a ház.” Most viszont, a tavaly márciusi átadást követően olyan állapotban, amilyenben „még új korában sem volt, mivel most már az akusztika is sokkal jobb, mint volt.” A hírhedten rossz hangzású dísztermet „feljavító” szakember Széchenyi-díjat kapott ezért.
Az első nyilvános táncmulatságot 1865 januárjában tartották a Feszl Frigyes tervezte épületben, amit majd csak egy hónap elteltével, február végén adtak át hivatalosan a város számára. Az épület elődjét, a Redoute-ot és a Vigadót is a táncmulatságok helyszínéül szánták alkotóik, hiszen akkoriban nem volt Pest városának megfelelő méretű bálterme, amelyet a Vigadó megnyitása az 1865. évi báli szezon nyitányára megoldott.
A többfunkciós alkalmazhatóság természetesen már az első években előnyt jelentett – rövid időn belül a kor legsikeresebb nemzetközi zeneszerzői is felléptek a Díszteremben, öregbítve a Vigadó és Magyarország hírnevét. A ma is összművészeti központként működő Vigadóban, „Európában egyedüliként hat művészeti ág egy napon, egy időben lehet jelen.” - tette hozzá Fekete György. Az épületben a történelmi terek mellett rendelkezésre állnak azok a produkciós helyszínek - konferenciaterem, koncertterem, kiállító helyiségek, könyvtár, Kamaraszínház terem – is, amelyeknek köszönhetően a magas színvonalú műemléki helyreállítás után, a Vigadó újra beléphetett a főváros és az ország legfontosabb kulturális színterei közé.
Ahogyan 1865-ben egy hónapon keresztül ünnepelték a megnyitást, úgy erre emlékezve, idén a köztestület is ezen időszakban készül az átadás kerek évfordulójának megünneplésére.
Január 12-től február 20-ig terjedő néhány hétben olyan programsorozat kerül terítékre, amely „megmutatja az MMA kilenc tagozatának sokszínűségét” - hangsúlyozta Juhász Judit, a Vigadó szóvivője.
Forrás: sajtóközlemény
Bővebb információ: http://vigado.hu/150-eves-a-vigado/