Alapításának huszadik évfordulóját ünnepli az Építészek Európai Tanácsa (Architects' Council of Europe, ACE), amely az építész hivatást képviseli 33 országban, 47 tagszervezeten és mintegy 480000 építészen keresztül. A szervezet fő célja az Európai Uniós alapelvek és törvényhozás befolyásolása a színvonalas, fenntartható épített környezet biztosítása érdekében.
Ünnepségek az Európai Parlamentben
A jubileumi ünnepségek november 30-án kezdődtek az Európai Parlamentben a Fenntartható Építészet Európában című kiállítás megnyitójával. A válogatás a kontinens legjobb 32 fenntartható épületét mutatja be, többek között: Hamburg, közösségi központ (Németország), Nina Village, szalmabála ház (Észtország), Koprivnica, Sportaréna (Horvátország), Dublin, szociális lakások (Írország), Malmö, városi lakásfejlesztések (Svédország), valamint Schlins, döngölt földház (Ausztria). Az elkövetkező két évben a kiállítás Európa számos országába eljut majd, hogy megismertethesse az Unió polgáraival a fenntartható építészet legjobb megvalósult példáit.
December 3-án az Európai Parlamentben konferenciát tartottak az építészet jövőjéről. A résztvevők az EU-szintű szabályozások építészi hivatásra gyakorolt különleges fontosságát, az építészek európai mobilitását, az EU Közbeszerzési Direktívát (EU Public Procurement Directive), valamint az Építőipari Termék Szabályozást (Construction Product Regulation) vitatták meg.
Kampány a fenntartható építészet népszerűsítéséért
Az elmúlt húsz évben az Építészek Európai Tanácsa intenzíven kampányolt a fenntarthatóbb építészet mellett. Az első ilyen jellegű megmozdulás az 1990-es évek elején történt, amikor a fenntarthatóság még nem volt a társadalompolitika egyik fő kulcsszava, mint napjainkban. Az ACE elnöke, Selma Harrington véleménye szerint: a szakmánk jól felkészült és képes folytatni a megkezdett lépéseket a fenntartható környezet és a mindenki számára elérhető jobb életminőség érdekében.
Húsz év jelentős eseményei
1990-es megalakulása óta az ACE számos komoly sikert könyvelhetett el, jelentős befolyást gyakorolva az Európai Unióban az épített környezet minőségét befolyásoló alapelvek és törvények megalkotására. Ezek közül a fontosabb lépések a következők voltak:
2010 – Az Energiahatékonysági Akcióterv kidolgozása az európai épületek energiatakarékossága érdekében.
2007 – Az építészet mint kulcsfontosságú összetevő belefoglalása a Fenntartható Európai Városok Lipcsei Chartájába és az azt követő minisztériumi nyilatkozatokba.
2004 – A tervpályázatok belefoglalása az EU Közbeszerzési Direktívájának intézkedései közé.
2001 – A Tanács határozatának elfogadása /Építészeti Minőség Városi és Vidéki Környezetben /
1999 – Építészet: a városi feszültségek közvetítője című konferencia az UNESCO párizsi központjában.
1995 – A Fehér Könyv: Európa és az Építészet Holnap című könyv megjelentetése, amely alapvető fontosságú volt több EU-tagállamban a nemzeti építészeti vezérelvek fejlődése szempontjából.