A világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményének otthont adó Pompidou Központ emblematikus párizsi épülete a felújítási munkálatok miatt öt évre bezár ugyan, ám a gyűjtemény továbbra is látogatható lesz a Picasso Múzeummal közös, új létesítményben, amely a tervek szerint 2026 nyarán nyitja meg kapuit.
A párizsi Pompidou központ akkori gazgatója, Serge Lasvignes 2020 őszén hívta fel a figyelmet arra, hogy a Renzo Piano és Richard Rogers által tervezett high-tech épület sürgősen felújításra szorul. Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, eredetileg úgy tervezték, hogy a munkálatok az intézmény bezárása mellett, 2023 és 2027 között zajlanak majd, és így a felújított épület a múzeum fennállásának 50. évfordulóján nyitott volna újra.
Az újabb, 2023 májusában napvilágot látott hírek viszont már 2025 decemberében kezdődő renoválásról és ötéves zárásról szóltak, jelenleg tehát úgy néz ki, hogy a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményének otthont adó Pompidou Központ 2030-ban nyitja meg a kapuit ismét a látogatók előtt. Az MTI értesülései szerint azonban az érdeklődők a zárva tartás ideje alatt is találkozhatnak majd a múzeum műtárgyaival, méghozzá a Pompidou Központ és a Picasso Múzeum közös, új létesítményében (Centre Pompidou Francilien - Fabrique de l´Art / Musée national Picasso-Paris - POMPICART).
A két intézmény igazgatója kedden jelentette be, hogy közös létesítményt hoznak létre Párizs elővárosában, Massyban, amely a Pompidou Központ 140 ezer mútárgyának, illetve a Picasso Múzeum 5 ezer műből álló gyűjteményének raktáraként is szolgálni fog. Kialakítanak benne restaurálóműhelyeket, szakmai irodákat, valamint könyvtárat és kávéházat. Az előreláthatóan 2026 nyarán nyíló központ kiállításoknak és színes kulturális programoknak is otthont ad majd.
Kedden bemutatták az építészeti terveket, amelyeket a PCA-STREAM építészeti iroda készített. Philippe Chiambaretta tervező a sajtótájékoztatón elmondta: az egyik oldal egy teljesen zárt építmény lesz, olyan, mint egy páncélszekrény, a műtárgyak optimális tárolására és megőrzésére, míg a tó felé néző része – amely a nagyközönség által ingyenesen lesz látogatható – egy három szinten nyitott terű és növényekkel bevont, illetve üvegfelületű építmény lesz, a tetején egy háromezer négyzetméteres tetőterasszal – írja az MTI.
Az építési munkálatok 2024 májusában kezdődnek meg, a 31 ezer négyzetméter alapterületű, kétezer négyzetméternyi napelemmel és zöld felületekkel ellátott központ a számítások szerint 105 millió euróba kerül. Északi bejárata 500 méterre lesz a még építés alatt 18. párizsi metróvonal Massy-Opéra nevű megállójától, amely várhatóan szintén 2026-ra készül el.