Pályázatok

A 2020-as budapesti olimpia városépítészeti víziója

2009.05.21. 22:45

Országos, nyilvános, titkos ötletpályázat Magyarország valamennyi felsőfokú építész-, tájépítész- és településmérnök-képző oktatási intézményének hallgatói részére.
Regisztráció: 2009. július 20-ig, elektronikus úton
Beadási határidő: 2009. szeptember 14-én 15.00 óráig (elektronikus úton)

2008. december 18-án a Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag elfogadta „Az Olimpia Törvény tervezete” és „A 2020-as budapesti olimpiai nagyprojekt lehetséges helyszínei” című előterjesztéseket, valamint egyhangú támogatását fejezte ki annak a Parlament elé történő benyújtásához. A testületi határozat „A 2020-as budapesti olimpia térségalkalmassági hatásvizsgálata” (1.sz. melléklet) című anyagot hagyta jóvá, amit a Budapesti Olimpia Mozgalom (BOM) által megrendelt és a PricewaterhouseCoopers által készített „Budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmány - a 2012-re vonatkozó tanulmány aktualizálása 2016-ra és 2020-ra” (2.sz. melléklet) című tanulmány alapozott meg. Mindkét anyag teljes terjedelmében hozzáférhető a jelen tervpályázati kiírás mellékletei között. Ugyanitt megtalálható a Magyar Építőművészet legutóbbi számában az olimpiában rejlő lehetőségeket ecsetelő „Ziccer helyzet!”című írás is (3. sz. melléklet). A BME Urbanisztika Tanszéke a ziccer helyzet minél jobb kihasználása érdekében elhatározta, hogy hallgatói ötletpályázatot ír ki a 2020-as Budapest-i Olimpia városépítészeti víziójára.

A tervpályázat célja
Az egyetemi hallgatók aktivizálása a 2020-as olimpia 2011-es sikeres megpályázása, - a megrendezés jogának elnyerése esetén - annak sikeres lebonyolítása és ezen keresztül az ország gazdasági és társadalmi megújulásának előmozdítása érdekében.

A városépítészeti ötletpályázat díjazott javaslatai be fognak épülni a 2009 nyarán kiírásra kerülő és 2010 tavaszára elkészülő „masterplan”-ba, amely a 2011-es pályázat alapdokumentuma lesz.

A tervpályázat programja
A pályázati kiírás 1-3 sz. mellékletei egyben részletes tervezési programnak is tekinthetők. A Bíráló Bizottság különös tekintettel az alábbi kérdésekre várja a választ a pályázóktól:

  • Milyen városépítészeti vízióra épülhet Magyarország 2011-es pályázata a 2020-as olimpia megrendezésére annak érdekében, hogy az eredményes legyen?
  • Melyek lehetnek a 2020-as olimpia optimális helyszínei?
  • Melyek és milyenek legyenek a budapesti olimpia meghatározó, szimbolikus létesítményei, épületei?
  • Milyen városépítészeti eszközökkel támogatható Budapest és az ország - egy közös cél érdekében történő - „újraegyesítésének” gondolata, szükségessége és különleges aktualitása?
  • Milyen innovatív fejlesztési lehetőségeket rejt magában a 2020-as olimpia a főváros és az ország gazdasági fellendülése, különös tekintettel infrastruktúrájának megújulása tekintetében?
  • Milyen módon tud a megújulás eszköze lenni az ország és folyója, Budapest és a Duna kapcsolatának újragondolása és erősítése:
    • az olimpiára való felkészülés idején,
    • az olimpiai események idején, és
    • az olimpia utáni időszakban a megmaradó létesítmények (az infrastruktúra és az épületállomány) utóhasznosítása révén?
  • Milyen hívószavakkal és arculattal pályázhatunk sikeresen a 2020-as olimpia megrendezési jogáért és tehetjük emlékezetessé annak megrendezését?

Beadandó munkarészek
A tervpályázatra beadható minden olyan városépítészeti, építészeti elképzelés, mely a fenti 2. pontban és tervpályázati kiírás mellékleteiben meghatározott felvetésekre, programpontokra, akár azok egy részére érdemben válaszol, azokra reagál.

Beadandó az olimpia2020/kukac/urb.bme.hu elektromos postacímre megküldve kettő darab A0-ás tervlap tetszőleges technikával, digitális formában, 150 dpi-s felbontásban, JPG formátumban mentve (a tömörítés módja olyan legyen, hogy a képek méretei egyenként ne haladják meg a 15 MB-ot). A pályázatra video anyag is beadható, szintén 15 MB-os korlátozással.

A nyertes tervpályázatokról az elektronikus eredményhirdetést követő egy héten belül fog bekérni a Bíráló Bizottság nagyobb felbontású, nyomtatásra alkalmas képeket (400 dpi-s felbontásban, PDF és TIFF formátumban).

A tervpályázatnak kötelező tartami munkarészei nincsenek (sem szöveges, sem rajzi). Az egyes pályázók maguk határozzák meg, hogy milyen módon és milyen eszközökkel tudják a legátfogóbban és a legérthetőbben bemutatni városépítészeti víziójukat, a meghatározott formátumok betartásával.

A tervpályázat titkosságának biztosítása

  • A pályázók névvel, oktatási intézménnyel és postai címmel regisztrálhatnak az olimpia2020/kukac/urb.bme.hu elektromos postacímen,
  • a beadandó tervpályázati lapokon szerepeltetnek egy 8 jegyű tervpályázati kódot (4 betű + 4 szám, ami természetesen nem utalhat sem a nevükre, sem az intézményükre),
  • a beadási határidőig ajánlott levélben postára kell adniuk egy szabvány borítékban a készítők adatait (név, lakhely, telefon, e-mail cím), de a borítékon feladóként csak a 8 jegyű kód szerepelhet! A levelet a „Olimpia 2020” BME Urbanisztika Tanszék 1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. címre kell elküldeni.

A pályázatok elbírálásának legfontosabb szempontjai

  • Milyen mértékben szolgálja a pályázat a jelen kiírás 1. pontjában rögzített céljait, illetve elégíti ki a 2. pontban ismertetett programját, ezen belül is kiemelten:
    • az ország és a főváros megújulásának innovatív fejlesztését,
    • az olimpia létesítményeinek utóhasznosítását,
    • a 2020-as olimpia sikeres megrendezését és annak 2011-es eredményes megpályázását?
  • Mennyire veszi figyelembe, és fejezi ki a pályázat az ország különleges adottságait, lehetőségeit és sporthagyományait?
  • Mennyire nyújt a pályázat meggyőző, pozitív képet az olimpia megrendezésével kapcsolatos közös elhatározásról, eltökéltségről és általában véve Magyarországról?


A tervpályázat díjazása
A nyertes tervpályázatok díjazására összesen 1.500.000.-Ft áll rendelkezésre, amelyből a legnagyobb díj összege 500.000.-Ft, a legkisebb megvétel összege pedig 200.000.-Ft lehet. Eredményes tervpályázat esetén a Bíráló Bizottság a rendelkezésre álló teljes összeget kiosztja a nyertes tervpályázatok között.

Az első helyezett ezentúl meghívást kap az Olimpiai Masterplan szakmai és érdekegyeztetési tárgyalásait végző munkacsoportba a Budapest Főváros Főépítészi Irodája által.

A BME a saját hallgatói közül azoknak, akik díjazott, vagy megvételt nyert tervpályázatok szerzői, négy hét tervezési gyakorlatot elismer a nyári munkára való tekintettel.

A részvétel feltételei
A tervpályázaton részt vehet Magyarország valamennyi felsőfokú építész-, tájépítész- és településmérnök képző oktatási intézményének hallgatója, aki regisztráltatta magát és akivel szemben nem áll fent a tervpályázatok kiírását szabályozó 137/2004. Korm. rendelet 13.§ (3) bekezdése szerinti kizáró okok egyike sem.

A Bíráló Bizottság
Elnök: Pálfy Sándor DLA a BME Urbanisztika Tanszék vezetője
Társelnök: Szalay-Berzeviczy Attila a Budapesti Olimpia Mozgalom elnöke
Titkár: Szabó Árpád DLA a BME Urbanisztika Tanszék adjunktusa
Tagok: Beleznay Éva Budapest mb. főépítésze
Dr Nagy Béla a MŰ-HELY Rt. vezérigazgatója

És az alábbi oktatási intézmények egy-egy képviselője:
Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kar
Gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki Főiskolai Kar
Győri Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Kar
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kar
Soproni Faipari Egyetem Mérnöki Kar AMI

A Bíráló Bizottság a tervek elbírálásába további szakértőket is bevonhat.

A pályázat lebonyolításának menetrendje
A tervpályázat kiírása: 2009. május 18-án
Regisztráció: 2009. május 18 és 2009. július 20 között, elektronikus úton
Nyilvános „kérdezz- felelek” tájékoztató: 2009. június 15-én (hétfőn) 14 órakor (a BME K240-es termében)
Pályázat beadása: 2009. szeptember 14-én 15 óráig (elektronikus úton)
Elektronikus eredményhirdetés: 2009. szeptember 28-án
Nyilvános eredményhirdetés: 2009. október 9. 10 órakor a BME Aulájában
Kiállítás I.: 2009. október 9 és 16 között a BME Aulájában
Kiállítás II: 2009. október 16 és 22 között a Budapest Galériában

A tervpályázati kiírás mellékletei (Letölthetők a www.urbanisztika.bme.hu honlapról)
1.sz. „A 2020-as budapesti olimpia térségalkalmassági hatásvizsgálata”
2.sz. „Budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmány a 2012-re vonatkozó tanulmány aktualizálása 2016-ra és 2020-ra”
3.sz. A Magyar Építőművészet folyóirat „Ziccer helyzet!”című írása
4.sz. Magyarország térkép (digitalizált)
5.sz. Budapest térkép (digitalizált)

BME Urbanisztika Tanszék