Közélet, hírek

A Balaton térségében több éves fejlesztési programot indít az SCD Csoport

2007.01.10. 12:56

A tapolcai Hotel Pelionban rendezett konferencián kormánypárti és ellenzéki politikusok részvételével mutatták be a 100 milliárd forint értékű turisztikai beruházást tartalmazó programot.

Még ebben az évben megkezdik az első beruházásokat a Balaton partján a hét évre ütemezett program során, melynek keretében több mint 100 milliárd forint értékű turisztikai beruházást valósít meg az SCD Csoport a régióban. A beruházások részleteit is bemutatták a január 9-én Tapolcán rendezett Balaton-fejlesztési Konferencián, bár hangsúlyozták, hogy a képeken még nem a végleges építészeti tervek láthatók.



A közép-európai viszonylatban jelentős fejlesztés-sorozattal a társaság célja, hogy a térség vonzó turisztikai célponttá váljon. A külföldi és magyar turisták számára is elérhető árszínvonalú, ugyanakkor magas minőségű szálláshely-kínálattal és színvonalas szolgáltatásokkal rendelkező létesítményeket szándékoznak létrehozni. A fejlesztési program új fejezetet nyithat a régió idegenforgalmában a vendégéjszakák számának növelésével és a turisztikai szezon meghosszabbításával.



 

A program 21 településen 28 projekből áll, melyek között szerepelnek szállodák, kikötők, a konferencia- és egészség-turizmust kiszolgáló létesítmények, magas minőségű kempingek, valamint szórakoztató, úgynevezett tematikus parkok. A fejlesztők elképzelései szerint az első építkezéseket már a 2007-es nyári szezont követően megkezdik, míg a teljes program 2014-ben zárulhat le. A térség fejlesztésére példaként olyan nyugat-európai tavak szolgálnak (Bodeni, Genfi, Garda), melyek mára voltaképp telítettek, további fejlesztéseket alig viselnek el. A Balatonnál ugyanakkor nem csak a turisztikai, hanem a lakó- és munkahelyi kapacitás fejlesztése is időszerűnek mutatkozik. Távlatban fölmerül a lovas- és golfturizmus kihasználása is, amit a most induló program még nem tartalmaz. A fejlesztők azonban nyitottak arra, hogy más cégek is csatlakozzanak kezdeményezésükhöz, és ilymódon bővüljön majd a kínálat. A program sikere ugyanakkor azon is múlik, hogy a privát szektor mellett a köz-szféra szükséges beruházásai, elsősorban a szükséges infrastruktúra fejlesztések is megvalósuljanak a régióban. Az ÖTM, mely új struktúrájában a turizmus és a sport-ágazat irányítását is végzi, az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében igyekszik irányításpolitikáját ehhez igazítani.



 

Az első projektek, melyek várhatóan Balatonberényben (horgászfalu), Badacsonyban (szőlőskert és borászda hotellel), illetve Balatonalmádiban épülnek fel, már a 2007-es nyári szezont követően elindulhatnak. A tervek között megtalálható egy Modern Építészeti Kultúr-Üdülőpark létrehozása is Siófokon, melynek keretében több vezető építész közreműködésére számítanak. Ahogy a sajtótájékoztatón érdeklődésünkre elmondták, terveikben szerepel nem csak hazai, de esetleg nemzetközi építészeti tervpályázat kiírása is.

A konferencia előadói voltak többek között:
Jászai Gellért elnök SCD Csoport
Dr. Újhelyi István állmatitkár, ÖTM
Bánki Erik, az Országgyűlés Sport és Turisztikai Bizottságának elnöke
Dr. Andrea Sartori tanácsadó, KPMG
Tomcsányi Gábor vezérigazgató, SCD Csoport
Dános Pál vezérigazgató, SCD Ingatlan Zrt.

A sajtótájékoztatón Jászai Gellért, Tomcsányi Gábor és Andrea Sartori válaszolt a kérdésekre.

tudósítónktól


Háttérinformációk:

A balaton-fejlesztési program a számok tükrében
Szálláshelyek kapacitása a fejlesztéseket követően:
Kempinghely: 2200-2600
Bungalow (üdülőház): 600-800
Szállodai szoba: 2000-2400
Szálláshely kapacitás főre bontva: 16.200 - 19.600
Kikötőhely (csónak és vitorlás): 260-300
A tervezett projektek száma: 28
A projektek által érintett települések: 21
A teljes fejlesztési terület mérete: 170 Ha + 6 Ha
A beruházás összértéke: 104,1 Mrd Ft
A teljes program várható befejezése: 2014.

A balatoni szállásadó cégek, a Siótour Zrt., a Balatontourist Zrt. és a Zalatour Kft. több lépcsőben megvalósuló privatizációjával 2005. végére az SCD Csoport vált a balatoni régió legnagyobb befektetőjévé. A társaságok akvizíciójakor az SCD garanciát vállalt a tulajdonába került kempingek és fedett szálláshelyek fejlesztésére. Az elmúlt két év során a cégcsoport 1,5 milliárd forintot költött a meglévő szálláskapacitások modernizálására, illetve a fejlesztési program kidolgozására és az egyes projektek előkészítésére. A beruházásokat a társaság az érintett települések önkormányzataival együttműködésben, a régió érdekeinek szem előtt tartásával valósítja meg.

A számítások szerint a KPMG hazai és nemzetközi szakértőivel kidolgozott program során közel 20 ezer minőségi szálláshely létesül, melynek hatásaként a Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 30%-al növekedhet. Jászai Gellért, az SCD Csoport elnöke elmondta, hogy a program gazdaság-élénkítő hatása az egész régióban érezhető lesz: az elkészült fejlesztések az adóbevételek révén éves szinten 8-9 milliárd forinttal járulnak hozzá a települések és az állam bevételeihez, valamint 1500-1800 új munkahelyet hoznak létre. Az SCD beruházási programja hozzájárul a térségbe érkező működő-tőke áramlás felgyorsulásához, így a balatoni régió fenntartható fejlődésének, hosszú távú versenyképességének eléréséhez is.
A teljes program várható beruházási értéke meghaladja a 100 milliárd forintot, melyet az SCD Csoport nemzetközi befektető társaságok, hazai és nemzetközi bankok bevonásával, valamint uniós pályázati források igénybevételével kíván megvalósítani.