Közélet, hírek

A berlini Neues Museum nyerte 2011-ben az EU kortárs építészeti díját, a Mies van der Rohe-díjat

2011.04.12. 08:27

Az Európai Bizottság tegnap jelentette be, hogy 2011-ben a berlini Neues Museum nyerte az EU kortárs építészeti díját, a Mies van der Rohe-díjat. A Sir David Chipperfield által megálmodott, felújított épület ötvözi a régit az újjal. A feltörekvő építész különdíját Ramon Bosch és Bet Capdeferro kapja a spanyolországi Gironában található Casa Collage-ért. A díjátadó ünnepségre július 20-án a barcelonai Mies van der Rohe Pavilonban kerül sor.

Az Európai Bizottság tegnap jelentette be, hogy 2011-ben a berlini Neues Museum nyerte az EU kortárs építészeti díját, a Mies van der Rohe-díjat. A Sir David Chipperfield által megálmodott, felújított épület ötvözi a régit az újjal. A feltörekvő építész különdíját Ramon Bosch és Bet Capdeferro kapja a spanyolországi Gironában található Casa Collage-ért. A díjátadó ünnepségre július 220-án a barcelonai Mies van der Rohe Pavilonban kerül sor.

 

 

 

Andrula Vasziliu, az oktatásügyért, kultúráért, többnyelvűségért és ifjúságpolitikáért felelős európai biztos a következőket nyilatkozta: „Gratulálok a győzteseknek, akik kivételes épületeket hoztak létre. A Neues Museum a kortárs építészet, a rekonstrukció és a művészet lenyűgöző keveredése révén ötvözi a múltat és a jelent. A gironai Casa Collage egy másik olyan figyelemre méltó helyreállítási munka, amely régi és új anyagokból harmonikus egyet hoz létre.”

Az eredeti Neues Museum, amelyet Friedrich August Stüler tervezett, a 19. század közepén épült. A második világháború során az épület jelentős károkat szenvedett, és helyreállítását 2003-ban kezdték meg azzal a céllal, hogy az visszakapja eredeti fényét. David Chipperfield, aki a projekten egy másik brit építésszel, Julian Harappal dolgozott együtt, az épület újjáépítését dinamikusan közelítette meg. Nem akarta a régi és az új elemek közötti különbségeket leplezni, hanem a múltat és a jelent ötvözte gyönyörűen annak érdekében, hogy egy többrétegű, felejthetetlen épületet hozzon létre.

 


 

David Chipperfield, a David Chipperfield Architects cég elnöke így nyilatkozott: „A Neues Museum helyreállítása tanúskodik az együttműködési folyamatokról, amelyekre a közvélemény magas elvárásai közepette került sor. Az eredmény nem csak a szakmai csoport erőfeszítéseit bizonyítja, hanem azt is, hogy a megbízó és a város vezetése elkötelezetten részt vett ebben a nehéz és összetett folyamatban.”

Mohsen Mostafavi, a zsűri elnöke a következőket mondta: „A Neues Museum újjáépítése kivételes teljesítmény. Ritkán ért el eddig építész és megbízó ilyen sikereket egy történelmileg ennyire jelentős és komplex munka során, különösen amikor egyszerre van szó a megőrzésről és egy új épület építéséről. A projekt számos esztétikai, etikai és technikai kérdést vet fel és old meg. Példaértékűen mutatja, hogy a kortárs európai építészeti gyakorlatban milyen eredményekkel járhat az együttműködés."

 

 

 

Lluís Hortet, a Mies van der Rohe Alapítvány igazgatója szerint: „A zsűri nagyon nehéz döntés előtt állt, mivel a döntőbe jutott valamennyi projekt rendkívül magas színvonalú volt. A David Chipperfield által létrehozott Neues Museum fontos bizonyítéka annak, hogy egy kortárs építészeti projekt hogyan járulhat hozzá örökségünk újbóli felhasználásához azáltal, hogy a múzeumként való működés érdekében javítja annak funkcionális tulajdonságait és kivételes módon megtervezett építészeti elemeket alkalmaz.”

A 343 munka teljes listája, jelölő országonkénti felosztásban az alábbi linkekre kattintva érhető el:

Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Izland, Írország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Montenegró, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Hollandia, Törökország és az Egyesült Királyság.

Kapcsolódó oldal:

Fájdalomkonzerv: a berlini Neues Museum