Épülettervek/Tervpályázat

A Bethlen Téri Színház fogadótereinek megújítása és energetikai korszerűsítése – Vivas Veronika és Tóth Krisztián I. díjas pályaműve

2024.11.26. 09:42

Az erzsébetvárosi Bethlen Téri Színház fogadótereinek megújítására és korszerűsítésére 40 év alatti tervezők számára írt ki építészeti ötletpályázatot az önkormányzat. A bíráló bizottság által I. díjasnak ítélt Vivas Veronika és Tóth Krisztián tervükben a mai hangulatot megtartva, de a külvilág felé jóval befogadóbbá téve gondolták újra az épület tereit. 

Előzmények
Az ötletpályázat kiemelt célja, hogy a közönségforgalmi fogadóterek – elsősorban az előcsarnok, illetve a hozzá tartozó ruhatár és büfé – az esztétikai-műszaki megújulás mellett nagyobb nyitottságot kommunikáljon a külső tér felé.

A színház belsőépítészeti megújítása, korszerűsítése – jelen pályázat keretei között – nem terjed ki a nézőtér újra-rendezésére, a színpadtechnika re-installálására, illetve az üzemi és irodai területek átalakítására sem.

Tekintettel kell arra is lenni, hogy a színház akadálymentes megközelítése jelenleg és a jövőben is csak a jobb oldali, szélső ajtón keresztül, az onnan induló rámpán lehetséges, azonban mindeddig nem lett kialakítva akadálymentes illemhely. Ezt pótolni kell. A közönséget kiszolgáló – karzatszinten lévő – illemhely értelemszerűen a jelenlegi helyén marad, ott korszerűsítendő, beleértve az oda felvezető lépcsős térsort.

Tervezési alapvetések és funkcionális változtatások

Nappal kávézó, este bár
Az egyik elsődleges tervezési szempont a meglévő – csak a színház vendégeit kiszolgáló – büfé bővítése, fejlesztése volt. A tervezett állapotban ezt az időszakos funkciót felváltja egy jóval nagyobb alapterületen elhelyezkedő kiszolgáló pult, amely nappal kávézóként, este bárként tud üzemelni. A kiszolgáló pult az átalakított előcsarnok centrumában foglal helyet, és kihasználva a főhomlokzati pozícióját az utca felé is ki tudja szolgálni a vendégeket. Ez a kifelé nyitás ösztönzőleg hathat az emberekre, hogy a színház elsődleges funkciójától függetlenül betérjenek az intézménybe és körülnézzenek, növelve a társas interakciók számát.

Nagyobb befogadóképességű előcsarnok
Az előcsarnok átalakítása több lépcsőben történik. A szélfogó meglévő válaszfala és álmennyezete elbontásra kerül, ezzel megnyílnak az eddig csak kívülről látható félkör alakú ablaknyílások, és több fény jut be az előcsarnokba az új üveg válaszfalakon keresztül.

A jelenlegi teljes szélességű lépcsősor túlságosan ketté osztja a teret. Az új teraszos kialakítás enyhébb átmenetet biztosít az eltérő funkciók között. A jelenlegi előcsarnokot és az előadóteret elválasztó válaszfal oszlopokig történő elmozgatásával három, egymástól eltérő hangulatú fogyasztótér jön létre: a felső "bárosabb", az átmeneti boxos és egy alsó privátabb kialakítás, amely alkalmas lehet élőzene helyszínének is. Ez az új akusztikailag méretezett gipszkarton válaszfal biztosítja a követelménynek megfelelő tűzállóságot és hanggátlást is. Továbbá a lenti kávézóból nyílóan mindkét oldalon új zsilipes kialakítás biztosítja, hogy nyitott ajtónál sem fog hang átszűrődni és a szél befújni a színháztérbe. A ruhatár a jelenlegi helyén marad, de jelentősen kibővül a mögötte elhelyezkedő folyosó irányába. Az átalakítással jelentősen nő az előcsarnok befogadóképessége, a meglévő 25 ülőhelyről 39-re. A megnövekedett vendégszám miatt a meglévő illemhely szétvált külön férfi (1db wc, 1db piszoár, 2 db kézmosó) és külön női wc-re (3db wc, 2 db kézmosó).

Áthelyezett főbejárat
A főbejárat áthelyezését az indokolta, hogy a meglévő, megmaradó akadálymentes bejárattal együtt egy beléptetési kontroll zónát alkossanak, így a másik oldalra tud kerülni egy személyzeti/gazdasági bejárat, ami a kávézó hátterét tudja ellátni a vendégforgalomtól elkülönítve. A zárható pénztár is ebbe a kontrollzónába került, az előcsarnok ÉK-i sarkába, ami amúgy is indokolt, mivel a másik oldalon a galériába felvezető lépcső miatt nem lehet elegendő helyet biztosítani. Az akadálymentes bejárat a helyén maradt, és a rámpa aljára került az akadálymentes wc és pelenkázó a jelenlegi büfé helyére, az előcsarnoktól elválasztó fal kijjebb tolásával. Ez a pozíció azért is indokolt, mert így alternatív illemhelyet lehet biztosítani az előcsarnokban fogyasztó vendégek számára és így kisebb terhelés jut a meglévő galériaszinti illemhelyre.

Vízió (2. ütem) - Előcsarnok galériájának megnyitása a közönség számára
A színház üzemeltetője az előcsarnok eredeti galériaszintjét jelenleg irodaként hasznosítja és a pályázati kiírás ezt megtartandó adottságként írja le. A pályamű alternatívaként mutatja be a galériaszint eredeti funkciójának visszaállítását és megnyitását a közönség számára. Ez a téri helyzet a színház olyan építészeti értéke, amelyet kár eltakarni, inkább erősíteni szükséges. Ezen kívül 12 új ülőhely elhelyezésére alkalmas, továbbá zártkörű eseményeknek, workshopoknak tud helyet biztosítani, időszakos kiállításoknak otthont adni. A jelen állapotban itt elhelyezkedő iroda (Belügyminisztérium, Műszaki Főosztály) átkerül a karzat mögötti, jelenleg is elzárt területre, alaprajzon a 19-es helyiség. A főhomlokzattal rendelkező ablakos iroda megtartandó.

Előkert arculati megújulása
Az előkert kerítésének arculata a kőlábazaton és oszlopokon kívül teljes megújult. Az eddigi vaspálcás korlát új osztott üvegezett vagy akár tömör kialakítású paneleket kapott, ezzel azonos megjelenésű kapukkal. A tömör mezők univerzális kialakításúak, elhelyezhetőek bennük szabadon használható hirdetőtáblák, fotók vagy egyéb grafikák. Az új korlátok a lábazat külső síkjára kerülnek, ezzel helyet biztosítva az új emelt növényládáknak, amelyekbe elhelyezhetőek a meglévő és új növények. A régi órás pavilon új funkciót kapott, nyáron fagyizóként tud üzemelni, télen pedig kirakatként tud működni. A pavilon jelenlegi utcai bejárata áthelyezhető a kert felőli oldalra a kávézóval való hatékony együttműködés érdekében.

Belsőépítészeti koncepció

Nyugalom megteremtése, megőrizve a belső hangulatot
A színház meglévő hangulatát a következő szavak jellemzik: otthonosság, sokféleség, múlt tisztelete. Színvilágára a rózsaszínes, vöröses jellemző. Ezeken kívül szembetűnő, hogy az üzemeltető rengeteg fotóval és tárggyal rendelkezik. A belsőépítészeti koncepció a fenti érzések összehangolása volt: a sokféle anyagot és színt befogadni és leegyszerűsíteni, rendszerezni, megőrizve az otthonosságot és a hely szellemét. Illeszkedve a színház szlogenjének szellemiségéhez: "Ahol a múlt és jelen randevúzik".

A tárgyakat rendszerező polcrendszer ötletét a galériaszinten található dobogó a közlekedőtől való vizuális elválasztásának hiánya inspirálta. Ez egy teljes mértékben moduláris és egyéni igényekre szabható rendszerező felület, ami képes magába fogadni és ízlésesen bemutatni a helyszínen fellelhető fotókat, növényeket, könyveket és egyéb tárgyakat. Az előcsarnok ülőfelületeinek egy része is a polcrendszerbe lett integrálva, ezzel helyet megtakarítva a középső közlekedősáv számára. Továbbá a szélfogókat az előcsarnoktól elválasztó üvegfalaknak is hátszerkezetként szolgál, illetve takarja a radiátorokat és egyéb gépészeti csöveket. Anyaga sötét színű diófa, klasszikus és időtálló, továbbá illeszkedik az akár régi, akár új bútorokhoz. A belső terekben a sötét borvörös és fenyőzöld színek dominálnak ugyanabban az árnyalatban, elegáns, mégsem hivalkodó módon. A helyenként megjelenő fali tapéta és a mennyezeti dekorfestés mintája tágasabb hatású tereket eredményez.

Energetika
Az ötletpályázat egyik fontos célja a színház energetikai korszerűsítése. Ezt a kérdéskört viszont csak komplexen, a színház egész területére vonatkoztatva lehet kezelni, tervezni. Az energetikai korszerűsítés több területen érhető el, ilyenek a "passzív" megoldások, mint a hőszigetelés és a jó hőtechnikai tulajdonságú nyílászárók alkalmazása. Az "aktív" elemek a korszerű gépészeti és elektromos berendezések és rendszerek kiépítése és üzemeltetése (pl. épületautomatika).

Mivel a településképi előírások alapján a homlokzatokon nem helyezhető el külső oldali, így csak belső oldali (pl. Multipor) hőszigetelés alkalmazható. Emellett a nyílászárók is korszerűsíthetők megtartva a jelenlegi osztást és struktúrát.

A pályázati kiírás mellékletei kezdeti támpontokat adnak a meglévő épületgépészeti- és világítástechnikai rendszerek megismeréséhez és azok korszerűsítéséhez. Ugyanakkor az abban szereplő modell pontos "lemásolása" nem lehetséges, így saját, egyszerűsített modell került kidolgozásra az alap- és a korszerűsítés utáni állapotok összehasonlítására Winwatt program alkalmazásával.

Vivas Veronika, Tóth Krisztián