A Bjarke Ingels Group londoni irodáját választotta a közismert szlovák netcég, az ESET új központjának tervezésére. A Pozsony nyugati részén megvalósuló innovációs-technológiai központban 1400 ember dolgozik majd.
A helyszín a Pozsony nyugati részén található Patrónka, az egykori katonai kórház területe, amelyet 2017-ben vásárolt meg az ESET. A helyszín kiválasztásában fontos szerepet játszott, hogy a közelben található két egyetem műszaki kara, illetve a Szlovák Tudományos Akadémia tervezett új campusának telke is. A területhez a szlovák Studio A11 készített rendezési tervet, amely alapján a cég meghívásos pályázatot hirdetett. A finalisták közül a holland MVRDV-t és az Egyesült Királysában működő Wilkinson Eyre-t maga mögé utasítva végül szeptember 16-án a BIG, konkrétan a cég londoni irodája került ki győztesként. Az ESET egyelőre nem közölt látványterveket a beruházásról, de a fejlesztés üteme innentől erőltetettre vált: 2022-re szeretnének engedélyezési terveket látni, és két ütemben, 2025-2026-ra fel is épülne az együttes.
A tervezett komplexum valódi város lesz a városban: 1400 fő számára kínál munkahelyet, ennek megfelelően 1100 fő étkezési lehetőségét, a külföldi munkavállalók számára apartmanokat, óvodát, sportolási helyszíneket, startup-inkubátor irodaházát, parkolóhelyeket és további szolgáltatási tereket kell kialakítani. A beruházás költségét előzetesen 100 millió euróra teszik – adta hírül az Archinfo.sk. A szlovák építészeti lap azt is megjegyezte: a cég társtulajdonosa, Miroslav Trnka olyan beruházások mögött áll, mint a pozsonyi Malomvölgyben felépült Binarium, vagy a 2018-ban Dušan Jurkovič-díjjal elismert nagyszombati Courtyard, a Vallo Sadovsky építésziroda munkája (ezt mi is bemutattuk az Építészfórumon).
A BIG jelenleg többek között a Toyota megbízásából egy kísérleti intelligens város tervein dolgozik Japánban, illetve az ő elképzelésük szerint épül a Google londoni székháza is, egy 11 emeletes, 7000 munkavállalót befogadni képes „földkarcoló" a King’s Cross pályaudvar szomszédságában.
Az ESET Szlovákia legsikeresebb internetcégei közé tartozik, fő termékei an antivírus-szoftverek, amelyeket a világ 202 országában 110 millióan használnak. A cég eredete 1987-ig vezethető vissza; ekkor találkozott az első számítógépes vírussal Peter Paško és Miroslav Trnka – ők fejlesztették a NOD-ot, az első antivírus-programot. Az 1992-ben alapított ESET azóta dinamikusan fejlődik; a világ számos országában működtet kihelyezett irodákat, és 2015-ben lépte túl az 1000 főnyi alkalmazottat. 2014-ben az ESET nyerte el az első alkalommal kiosztott, az előző évben elhunyt kiváló magyar informatikus biztonsági kutatóról elnevezett Szőr Péter-díjat a Windigo malware eset felderítéséért.