Épülettervek/Középület

A bioklimatikus bárka

2011.09.23. 11:05

Egyszer volt az Özönvíz, akkor egy bárka mentette meg a földi életet. Az ember felelőtlenségének köszönhetően lassan újra veszélybe kerül bolygónkon az élővilág. Ám talán még nem késő, talán környezettudatos szemlélettel még tehetünk valamit a folyamat ellen – vagy egy új (bioklimatikus) Bárkával, mint ahogy azt Alexander Remizov és Lev Britvin megálmodta.

A „Bárka Projekt” (Bioklimatikus épület független létfenntartó rendszerekkel)
Az építészet számára két szempont bír különös jelentőséggel. Az egyik az extrém időjárási körülmények és a klímaváltozás hatásai elleni védekezés, illetve a biztonság fenntartása. A másik a természetes környezet védelme az emberi tevékenységgel szemben. A Bárka Projekt arra tesz kísérletet, hogy korunk ezen kihívásainak megfeleljen. A Bárka Projekt kialakítása az „Architecture for Disasters Relief” (= Építészet a katasztrófák enyhítésére) elnevezésű UIA munkaprogram során szerzett nemzetközi tapasztalatokra épült, illetve a független létfenntartó forrásokkal ellátott bioklimatikus ház koncepcióján alapult. Az ilyen jellegű épületeknél független létfenntartó rendszereket alakítanak ki, ahol a beépített elemek lehetővé teszik a zárt funkcionális kört.

 

 

 

A létesítmény szerkezeti stabilitását a fenyő íves tartók nyomószilárdsága, valamint az acél huzalok húzószilárdsága biztosítja. A szerkezetet speciális, etil-tetrafluor-etilénből (ETFE) készült héj borítja. Ez egy erős, eléggé áttetsző fólia, ami öntisztító, újrahasznosítható, és tartósabb, gazdaságosabb, illetve könnyebb az üvegnél. A fóliát különleges fémprofilokból álló rácsszerkezethez rögzítik, melyek egyidejűleg napkollektorként is szolgálnak a melegvíz előállításához, valamint csatornaként gyűjtik össze az esővizet a tetőfelületről.

A kupolaszerű épület középső tartószerkezete cső alakú, s elrejt minden gépészeti vezetéket. Ez a forma lehetővé teszi, hogy az épület tömege és külső felülete között optimális arány alakuljon ki, ami jelentős anyag-megtakarítást eredményez, valamint hatékony energiafelhasználást biztosít. Az előregyártott vázszerkezetnek köszönhetően ezt az épülettípust könnyen és gyorsan fel lehet állítani.

 

 

 

Az épület önálló energiarendszert alkot. A kupola formája segítségével légörvény alakul ki a középső tartó külső felülete mentén, ahová a szél- és tornádógenerátorokat helyezték. A létesítmény alakja lehetővé teszi, hogy a napkollektorokat megfelelő szögben szereljék fel rá. A kupola alakja arra is alkalmas, hogy a felső részen összegyűjtsék a felmelegedett levegőt. Ezt a hőt szezonális – elektromos és hidrogén – hőakkumulátorokkal gyűjtik össze, hogy folyamatos energiaellátást biztosítsanak az egész komplexum számára a külső környezeti hatások váltakozása ellenére is. A környezetből – külső levegő, víz vagy talaj – nyert hőt szintén felhasználják. A létesítmény még extra energiát is elő tud állítani, amivel a szomszédos házakat, vagy „zöld” energiával működő járműveket elláthatja.

 

 

 

A házat különböző éghajlati viszonyok között és földrengésveszélyes területeken is meg lehet építeni, mivel az alapozás szerkezete egy lépcsőzés vagy szögek nélküli héjat formáz. Az íves tartók és huzalok feszített szerkezete az egész tömeg mentén osztja el a terheket, ami földrengés esetén nagy biztonságot nyújt. Az épület szerkezete lehetővé teszi, hogy a tengerszint emelkedésével akár a vízen is tudjon lebegni, és a vízfelszínen autonóm módon üzemelni. Az összes hulladékot a ház belsejében dolgozzák fel forralás és oxigénmentes környezetben folyatott pirolízis útján.

 

 

 

A bioklimatikus épület létesítésének következő lépése a növényültetés. Az összes növényt a kompatibilitás, fényigény és oxigéntermelés szempontjainak figyelembevételével választották ki, hogy vonzó és kényelmes teret hozzanak létre telepítésük által. A háromszintes tér lehetővé teszi, hogy a terek a nap bármely szakában jól meg legyenek világítva. Az áttetsző tetőn keresztül a növények számára elegendő fény jut be, és a belső terek is megfelelő megvilágításhoz jutnak. Az erkélyek kommunikációs és rekreációs térként szolgálnak. A nyitott alaprajzi elrendezésű épületet könnyen lehet a változó igények szerint alakítani.


építészet: Alexander Remizov - remistudio
energetikai megoldások: Lev Britvin

fő funkció: hotel, lakóépület
telekterület: 4.500 m2
földszinti alapterület: 2.900 m2
összterület: 14.000 m2