Technológia

A falfűtés új lehetőségei

2016.04.06. 15:30

Az új fejlesztésű, gipszkartonba épített fűtőrendszerről és a falfűtés hatékonyságáról Kis István, a Merkapt műszaki szaktanácsadója adott részletes tájékoztatást. Móré Levente írása. 

A Walltherm fűtési rendszer régóta jelen van a piacon különböző termékekkel, ezek gyártása és teljesítményük mérése is Magyarországon zajlik. Bár egy szűk szegmens számára ismert és elérhető volt a rendszer, most kezdenek elterjedni szélesebb körben az alacsonyabb hőmérsékletű vízzel működtetett fűtőberendezések, melyek között a Walltherm abban lehet kiemelkedő, hogy utólagos beépítési lehetőséget kínál.

Az új energiahatékonysági elvárásoknak egyre inkább csak megújuló energia alkalmazásával és alacsony hőmérsékletű fűtésrendszerek bevezetésével lehet megfelelni. A radiátorok nem képesek alacsony kondenzáció mellett kifűteni egy helyiséget, ehhez egy másfajta rendszerre van szükség. A Walltherm alacsony hőmérsékletű, elektromos árammal működtetett sugárzó fűtésrendszer, ami nem kondenzációval, nem magas felületi hőmérséklettel adja le a hőt. Itt a fűtőfelület hőmérséklete nem tér el szignifikánsan a helyiség hőmérsékletétől. A megtakarítás ott érhető el, hogy ebben a rendszerben elegendő a vizet 38-40 C° környékére felmelegíteni.





A leggazdaságosabb és a legolcsóbb ilyen rendszer, ha az épület szerkezetét temperálják, ezt azonban már a tervezési fázisban figyelembe kell venni. A Merkapt rendelkezik erre alkalmas termékkel, ugyanakkor a Walltherm paneljeinek legfontosabb előnye az utólagos beépítési lehetőség. Erre kétféle mód van: létezik a vakolatba beépíthető nedves rendszerű, vagy gipszkartonba ágyazott száraz rendszerű gyártmány is. Bár egy épület ellátása ilyen fűtőpanelekkel költségesebb, mint egy hagyományos fűtésrendszer, a jelentős energia megtakarítás hosszú távon mindenképpen kifizetődő lehet.






Móré Levente