A mérföldköveket Szujó László, a Hörmann Hungária ügyvezető igazgatója összegezte egy sajtótájékoztatón, ahol kiemelte a családi vállalkozásokra jellemző egyedi értékrendszer fontosságát. Az esemény színhelye az Akvárium klub volt - nem véletlenül - a felkapott belvárosi szórakozóhely kültéri pultja ugyanis egy látványos, egyedi gyártású, Hörmann ipari kapuval zárható.
„A Hörmann története 81 évvel ezelőtt kezdődött, amikor August Hörmann megalapította a családi vállalkozást, és megindította az akkor még újdonságnak számító Berry billenőkapuk gyártását, forgalmazását. Az alapító jelszava az volt, hogy a hírnévért meg kell dolgozni, és ő ezt komolyan is vette. A kitartó munkának, a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a vállalat családi tulajdonban maradt, jelenleg a harmadik és a negyedik generáció irányítja személyesen. A Hörmann népszerűségét, elismertségét bizonyítja egy 2015-ös felmérés, amelyben 220 német családi vállalkozást vizsgáltak különböző kritériumok szerint. A Hörmann az élvonalban, az 52. helyen végzett! Számunkra nagy büszkeség, hogy Magyarországon egy ilyen márkát képviselhetünk!” – fogalmazott Szujó László, aki a kezdetek óta irányítja a magyar vállalatot, amelyet egy erős, összetartó csapat alkot. Azt, hogy kinek mit jelent a Hörmann-nál dolgozni, a munkatársak egy jubileumi kisfilmben mesélik el.
A családi vállalkozások legfontosabb értékei Szujó László szerint a bizalom, a közös érdek előtérbe helyezése, a hosszútávú gondolkodás, az együttműködés és az, hogy egy ilyen vállalkozás hamarabb beépül a helyi társadalomba, gazdaságba. Nem véletlen, hogy Európában a vállalkozások 75-80%-a családi jellegű, a foglalkoztatásban betöltött szerepük 45-50% közé tehető, egyes országokban eléri a 70%-ot, és a GDP előállításában 20-70% között mozog a részvételük.
A Hörmann is jelentős piaci szereplő, világszerte 26 országban van gyártóegysége, éves forgalma meghaladja az 1 milliárd eurót és 6000 embernek biztosít munkalehetőséget. Központi székhelye a németországi Steinhagen, ahol mindössze két év alatt építették fel a 6.000 m2 alapterületű „Hörmann Forum”-ot, a vállalat legnagyobb oktatási és kiállítási központját, ahol három szinten, több mint 2500 m²-es kiállítási területen mutatják be a vállalat széles termékpalettáját. A Hörmann Forum bejárata előtt egy 5,70 m magas, közel 3 tonnás szobor látható, amely a neves német szobrász Stephan Balkenhol alkotása, és a „Nagy térdelő” nevet kapta. „Az egyenes tartású férfialakot ábrázoló szobor megjeleníti azokat az értékeket, amelyek a Hörmann számára kiemelten fontosak: nyíltság, bátorság, tisztelet, és a jövőre való nyitottság.” – ismertette Szujó László a szobor hátterét.
A vállalat 2016-ban folytatta a rá jellemző, következetes terjeszkedést, Walesben, Angliától nyugatra kezdte el az IG Doors nevű leányvállalata új székhelyének felépítését. Az IG Doors a brit piacra gyárt acélajtókat, és 2013 óta tagja a Hörmann csoportnak.
A brit piacon kívül a finn is izgalmas terület a Hörmann számára, ahol 2003 óta van jelen. Itteni partnere, a Mesvac Oy az évek során fokozatosan erősítette a Helsinki mellett található gyár teljesítményét. Ez az együttműködés annyira sikeres, hogy a cég jelenleg 160 alkalmazottnak ad munkát és kiemelkedő, éves 27 millió eurós forgalmat generál. Nem véletlen tehát, hogy a Hörmann tovább erősítette finn piaci jelenlétét mégpedig azzal, hogy most már a Hörmann a partnercég többségi tulajdonosa.
A német piacon terjeszkedett a vállalat: a boldeshauseni székhelyű SchlottererRollcom felvásárlásával minőségi kültéri árnyékolókat gyártó és forgalmazó cégcsoporttal bővült a Hörmann leányvállalati hálózata. A Schlotterer Rollcom 23 évvel ezelőtt alakult, 100 főt foglalkoztat, és alumíniumból, illetve műanyagból gyárt árnyékoló elemeket. A vállalat beépítésre kész redőny-, és zsaluzia (raffstore) rendszereivel a vezető dél-németországi gyártók közé tartozik, az intelligens árnyékolástechnika egyik úttörője.
Nemcsak a munkatársak képzésében, a felvásárlásban, a terjeszkedésben következetes a vállalat, hanem az innovációban és a szponzorációs együttműködésekben is. Innováció tekintetében Szujó László egyrészt kiemelte a Hörmann és a Volkswagen közös applikációját, amelyet világpremierként az idei IFA-n mutattak be, és lényege, hogy az autó infotainment rendszerén keresztül az otthoni bejárati ajtóhoz tud kapcsolódni, és azt biztonságosan kinyitni, zárni.
A legújabb Hörmann BiSecurGateway távirányítók esetében pedig az extra biztonságot hangsúlyozta az ügyvezető. Ezek a távirányítók ugyanis nemcsak az elegáns dizájnban tűnnek ki, de a 128 bites kódolásnak köszönhetően kiemelkedően biztonságosak is. Kényelmesen és biztonságosan lehet működtetni velük a garázs-, vagy kertkaput akár az autóban ülve. A BiSecur távirányítók ráadásul visszamenőlegesen is kompatibilisek, azaz az összes régebbi 868 MHz-es Hörmann (2003 és 2012 júniusa között gyártott) meghajtás is működtethető velük.
Mint minden családi vállalat, lehetőségeihez mérten a Hörmann is jótékonykodik, idén a Magyar Élelmiszerbanknak és a Habitat for Humanity magyarországi szervezetének a munkáját segítette. Elkötelezett ugyanakkor a sport, azon belül is a foci iránt – az első volt, aki a footgolfban meglátta a lehetőséget, és felkarolta. A Hörmann Hungária támogatásával készült el az első magyar nyelvű oktató film, a sportág pedig egyre népszerűbb.
Összességében a Hörmann számára 2016 globálisan és Magyarországon is sikeres év volt, 2017-el kapcsolatban Szujó László pozitívan látja a jövőt, az építőipar további növekedésére számít és megítélése szerint a lakosság építkező kedve is kitart a következő években, az állami támogatásoknak is köszönhetően.
Hörmann Hungária