Épülettervek/Tervpályázat

A Károli Gáspár Református Egyetem új épületegyüttese – Az A3 Építész Kft. kiemelt megvételt nyert terve

2024.07.16. 07:53

Az A3 Építész Kft. terve a Református Egyetemváros pályázán a klasszikus és kortárs építészeti formák ötvözésén alapszik. A zsűri a beérkezett 44 pályamű közül funkcionális elrendezése, igényes homlokzat- és tömegalakítása, valamint az Üllői út felé kialakított földszinti passzázsa miatt kiemelt megvételben részesítette.

 

Tervezési alapgondolat

Az új oktatási épületegyüttes megformálásánál legfontosabb inspirációs forrás a meglévő épület, az épített környezet stílusa és története volt. A tervezés során egy olyan épületet alkottunk, amely a klasszikus és az új építészeti elemek harmonikus ötvözésével korszerű és inspiráló környezetet biztosít az egyetemi oktatáshoz és kutatáshoz.

Az új épületszárnyak létrehozásával és a meglévő épület nagy részének megtartásával egy modern és funkcionális oktatási központ tervezése volt a fő célunk, amely a Károli Gáspár Református Egyetem tervezési programban leírt igényeinek megfelel. A tervezés során lényegi szempont volt a térkihasználás, a fenntarthatóság és az energiahatékonyság, valamint a korszerű oktatási eszközök és infrastruktúra biztosítása. A tervezési alapgondolat kialakításánál kiemelten fontosnak tartottuk az Egyetemes keresztény erkölcsi és szellemi értékek megjelenítését. Az oktatási környezet tervezése során támaszkodtunk az Egyetem küldetésnyilatkozatában foglaltakra, és arra törekedtünk, hogy a tervezett épületegyüttes és környezete méltón képviselje ezen értékeket.

Területalakítási és elhelyezési koncepció

Az elhelyezés kötöttségeit figyelembe véve az Üllői úti telket (Hrsz. 36840/8) 100%-osan beépítjük térszín alatt és felett. A Kinizsi utcai teleknél a tervezési programmal összhangban a meglévő épület főszárnyát megtartjuk, a toldalékok elbontásával pedig új épületrészt építünk mellé. Az épületek jellemzően magastetősek, a lapostetős részeket pedig igyekeztünk minél nagyobb területen járható, intenzív zöldtetőként, pihenőparkként kialakítani.

A tervezés során kiemelt figyelmet fordítottunk a Református Egyetemvároshoz kapcsolódó, érzékeny és jelképes építészeti megoldásokra, valamint a református szellemiség által meghatározott igényekre, beleértve a szimbólumokat, színvilágot és egyszerűséget. 

Az Üllői úti tömb kialakításánál igazodtunk a szemben lévő Semmelweis Egyetem tömbjének magasságához, a szomszédos épülethez (Üllői út 29.) összekötő nyaktaggal kapcsolódva, amelynek földszintjén átjárást biztosítunk az egyetem főbejárata felé. Az épület főbejáratát, aulaterát a Markusovszky tér felől alakítottuk ki, egy új, magastetős épületszárnyban, amely a meglévő részhez két átkötéssel csatlakozik, ezek közé kerül egy belső közösségi udvar, közösségi kert.

Az aulától délnyugatra helyezkedik el a tornaterem önálló megközelíthetőséggel, illetve szeparálható aulatérrel, felette az auditóriumokkal, egy nagy lapostetős tömegben. A kiírásnak megfelelően és azzal teljes mértékben egyetértve a tetőn közösségi kertet hoztunk létre. A tornaterem délnyugati sarkán lévő lépcsőház a tetőkertig vezet, így a lapostetős tömegből toronyként kiemelkedve református jelképpé alakul, a kápolnatértől szeparáltan, annak tengelyében “haranglábként" emelkedik a magasba. A meglévő épület délnyugati részén a tűzfalas kialakítás helyett a megmaradó homlokzattal harmonizáló új homlokzatot alakítunk ki, a tömb lezárásaként egy magasabb beforduló tetővel zárjuk a tömböt ezzel méltó helyet biztosítva a kápolnának.

A terület környezet-alakítása, kapcsolódás a városi szövethez, a szomszédos épületekhez és a szomszédos Markusovszky térhez

A terület kialakításánál fontosnak tartottuk a Markusovszky tér meglévő értékeinek feltérképezését, a kialakult állapot analizálását és az új térnek a meglévő értékek figyelembevételével történő átalakítását. Az új térnek egyszerre kell kiszolgálnia az egyetemhez tartozó közlekedő- és szabadidő funkciókat és a meglévő lakóközösség igényeit és szokásait.

A városi szövetbe való beépülés fenti gondolatok mentén alakul ki, azaz kiszolgálja az egyértelmű közlekedési irányokat és helyet ad köztéri funkcióknak: játszótérnek, sportpályának, vízfelületnek, szobroknak. Az épület homlokzati kialakítása során a Kinizsi utcai épületszárny és környező épületek homlokzati motívumait vettük alapul “mai köntösbe" burkolva, így klasszikus, időtálló, de a mai kor elvárásainak is megfelelő megjelenést biztosítva az épületnek.

A tervezett Református Egyetem egy olyan intézmény lesz, amely a modern oktatási és kulturális igényeknek megfelelően kínál kiváló minőségű tanulási és kulturális élményt.

A3 Építész Kft.