A Ráckevei Dunaág partján áll a tulajdonosoknak és az építésznek is kedves hétvégi ház. Az alapképlet a 70-es években épített földszintes kockaépület volt, amely a hosszú, keskeny, vízpartra lejtő telket teljesen kettévágta. Olyan környezetbe illő házat kívántunk tervezni, amely kommunikál a hely sajátos atmoszférájával és amely a víz-kert-ház hármas egységét újraszervezi.
Az új épület tömege a telek hosszanti adottságaihoz viszonyulva nyújtott kialakítást kapott. A földszinten helyezkednek el a társasági élet helyiségei, a vízparti napos terasz, ill. a kertoldali, nyáron is hűvös fedett pihenőtér minden nap- és évszakban szerves része a háznak. A két teraszon és a házon át vizuális és funkcionális tengely köti össze a vízparti környezetet a gondozott kerttel.
A tetőtér a pihenés és csendes elvonulás színtere. A kertoldali hálóból a sűrű fenyőágak fala biztosít megnyugtató atmoszférát, a vízoldali szobába az üvegkorlátos erkélyen át köszön be nyáron a vízparti zöld, télen a Duna látványa.
Az épület teljes egészében - a tetőfelületet is ideértve - borovifenyő lamellákkal burkolt, a köntös alól csak a régi épület teste bújik ki. A természetes burkolat nemcsak nemes, szép, jó illatú, de funkcióját is tökéletesen betölti – átszellőztetett árnyékolóként véd a nyári napsütéstől.
Öröm volt a tervezési folyamat a természetszerető és az építész gondolataira végig nyitott tulajdonosokkal, a házat talán már az első találkozó óta „a kis ház”-ként emlegetjük. Nagy szerencsénkre az építés nehéz feladata sem vette el a házépítés élményét, a konstruktív és lelkiismeretes kivitelezői hozzáállás tette igazán kerek egésszé a történetet.
Kertész Balázs
vezető tervező: Kertész Balázs
statikus tervező: Szabó István
generál kivitelező: A-Ponton Mérnökiroda Kft.
fotó: Polgár Attila
helyszín: Majosháza