Épületek/Középület

A Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény bővítése

2013.01.15. 14:35

Magyarország és Európa egyetlen állandó, tematikus közúti kiállítóhelye található Kiskőrösön. Az 1974-ben alapított Közúti Szakgyűjtemény Winkler Barnabás, Kiss Csaba és Vörös Gábor tervei alapján – az eredeti koncepcióhoz képest lényegesen egyszerűbb – új épületszárnnyal bővült, amelyet 2011 novemberében adták át.

Részletek a műleírásból

Előzmények

A hazánkban és Európában egyedülálló Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény területének rendezésére és a meglévő, utcafronti főépület kiállítási csarnokkal történő bővítésére 2008 decemberében jogerős építési engedély született. Időközben nyilvánvalóvá vált, hogy a megvalósítás költségei túl magasak, ezért a Megbízó a terv átdolgozása mellett döntött. 2009 nyarán született meg a módosított építési engedély, amely a korábbi tervek funkcióinak megtartásával, egyszerűbb műszaki tartalom és építészeti formálás mellett kívánja a kivitelezési költségeket az elvárt határon belül tartani.

A bővítés oka, hogy a meglévő épületek sem funkcionálisan, sem műszakilag nem alkalmasak az összegyűjtött terjedelmes kiállítási anyag bemutatására. A tervezési feladat a Dózsa György út mentén a meglévő igazgatási és irodaépület helyiségeinek funkcióváltása, valamint az ahhoz bővítményként kapcsolódó, új kiállítótér létrehozása volt, amely a felújított, megóvandó gépek tematikus bemutatóhelyeként szolgálhat. Az utcafronti épület mögött a belső utak újratervezésével megmaradt a szabadtéri kiállítás.

A módosítás

A módosított épület helyszínrajzi és funkcionális kialakítása alapvetően megegyezik az eredeti építési engedélyben szereplő tervekkel. A módosítás főként a bejárati előcsarnoktól jobbra eső kiállítási tér - összekötő nyaktagok elhagyásával kialakult - egyszerűbb formai megfogalmazását és homlokzati anyaghasználatát érintette (téglaburkolat helyett vakolt homlokzatok). A főépület nyugati végében továbbra is megmaradt egy II. ütemű bővítés lehetősége.

Meglévő állapot

A tervezési helyszín az évtizedek alatt gazdagodó kiállítás helyigényének kielégítése érdekében a szomszédos családi házas területek bevonásával alakult ki. Az itt álló épületek is a meglévő családi házak külső és belső átalakításával, valamint szükségszerű bővítéseikkel nyerték el mai formájukat. A nagyobb műtárgyakat a meglévő négy épület környezetében állították ki. Az összegyűlt nagyméretű gépek bemutatása időszerűvé tette a külső területek kialakításának átgondolását is.

A területen a tervezés kezdetén állt épületek:
- Utcafronti igazgatási irodaépület
- Manzárdtetős iroda- és raktár épület
- Meglévő kiállítási épület
- Nyitott szín, műtárgybemutató

Tervezett állapot

A módosítás az új épülettömegek telepítését nem érintette. A terület helyszínrajzi kialakítását nagyban befolyásolják a meglévő épületek helyzete és funkcionális kapcsolataik, valamint a szabadtérben kiállítandó tárgyak optimális elrendezése. A helyszín belső gyalogos úthálózatát a gazdag kiállítás minél érdekesebb és szemléletesebb bemutatása, a belső járműforgalmat pedig a nagyobb műtárgyak elhelyezhetősége határozta meg.

Az új épületszárny továbbra is szorosan kapcsolódik a meglévő utcafronti igazgatási és irodaépülethez, de a 10,0 m-es rendezési vonalhoz igazodva visszaugrik. Így a meglévő kerítés elbontásával lehetőség nyílt az épületegyüttes előtt egy nagyvonalú, nyitott előkert kialakítására. A régi és az új épülettömeg közé tervezett előcsarnok igyekszik felhívni a járókelők figyelmét a kiállítás létére, hiszen jelenleg szinte észrevehetetlen.

A telek belső területén a meglévő épületek az alábbi formában megmaradtak:
- A meglévő iroda- és raktárépület teljes egészében raktárként működik.
- A meglévő kiállítási épület belsőépítészeti szempontból átalakult.
- A nyitott színben tervezett, leválasztott tematikus gőzgépbemutató és a nyitott területen a megnövelt tetőfelület a korábbi tervekhez képest elmaradt. Az épületen kizárólag állagmegóvási munkákat végeztek.

Alaprajzi kialakítás

Az új épületszárny tervezésénél fő szempont volt a nagyméretű munkagépek kulturált bemutathatósága, és a már korábban említett figyelemfelkeltő, nagyvonalú bejárati előcsarnok kialakítása. A meglévő és új épületrész közé ékelődő előcsarnok súlyponti helyet kap, egyaránt induló és érkező pontja a látogatókat épületben végigvezető tárlatlátogatásnak és a szabadtéri kiállítások útvonalainak is. Emellett a régi épületben kialakított földszinti múzeumi kávézó és bolt, a többfunkciós foglalkoztatótér, a vizesblokkok és az új emeleti szintre tervezett irodák is szervesen kapcsolódnak az előcsarnokhoz. A belső kiállítási útvonal a földszinten indul és a két szint magas csarnokokon keresztül vezet, majd a galériaszinten érkezik vissza az előcsarnokba, ahonnan a látogató folytathatja útját a kültéri kiállítás megtekintésével.

A funkcionális koncepció lényege, hogy a kiállítási terület a bővítményben helyezkedik el, a meglévő épület földszintjén pedig a látogatóközönség kiszolgálását szolgáló egyéb kiegészítő funkciók (gyermek-foglalkoztató, múzeumi kávézó és bolt, vizesblokkok és pelenkázó-helyiség) kapnak helyet. A meglévő épületrész emelete egy teljesen szeparálható terület a szakgyűjtemény irányítását végző személyzet részére, innen közelíthető meg a tetőtérben kialakított gépészet.

HAP Tervezőiroda



Többek között a Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény bővítése is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.