A tervezők abban állapodtak meg, hogy a belsőépítészet mellőzzön minden fölösleges látványelemet, a feltétlenül szükséges tételeket viszont a legmagasabb minőségben valósítsa meg. Kitűzött céljaik: biztonság, tartósság, csereszabatosság, áttekinthetőség, divatmentes korszerűség. Az épület minden zuga legyen jól takarítható, karbantartása magától értetődő, felületei ellenállóak.
A folyosói és tantermi beépített bútorzat az épületet hosszirányban tagoló egyenletes méretrendbe illeszkedik. Az épület egy eljövendő átszervezése, a termek újraosztása esetén ezek a burkolati és tárolóegységek a teremajtók kapualjaival együtt tetszőleges új rendbe állíthatóak, afféle nagyra nőtt LEGO kirakósként. Élettartamuknak ezért épületszerkezeti nagyságrendűnek kell lennie.
A fenti cél érdekében a tervezők egyetlen jól megválasztott terméket használtak: az ún. kompaktlemezt (a tornateremben pedig ennek farostlemez változatát). Az anyag jellemzői: különleges keménység, korlátlan élettartam, széles szín- és méretválaszték. A falburkolat elemei, a szekrényajtók, a síkban fekvő és a kapualjakba illesztett teremajtók, a lépcsőmellvédek mind ebből a termékből készültek. Az épületszintenként eltérő, élénk színek helyenként mértéktartóan keverednek is egymással.
Az épületbelső egyéb anyagai és szerkezetei - a biztonsági üveg, a rozsdamentes acél, a kőporcelán, a festett beton, az alumínium nyílászárók és az akusztikus gipszkarton álmennyezetek - ugyancsak tartósságot és megbízhatóságot sugallnak a maguk visszafogottabb, anyagszerű módján. A nagyvonalú terek természetesen oldódnak bele a színes folyosók könnyedségébe. Ez az összhatás különösen a háromszintes aulában szembetűnő.
Az értékes mobil bútorzatot az önkormányzat külön közbeszerzési eljárás keretében rendelte meg. A kiválasztott korszerű bútorok kialakítása és választéka minden korcsoportot lefed, a tantermek az óravezető tanár igényei szerint átrendezhetőek. Minden tanteremben ott a digitális tábla, a tanári és a diák számítógépek. Az informatikai és a nyelvi laborok teljesen számítógépesítettek, akárcsak a korszerű multimédiás stúdió.
A nagy ablakoknak, az emeleti átriumok üvegezett padlójának és a folyosók felső üvegsávjának köszönhetően a hatalmas épületet átjárja a természetes fény. A napvédelemről automata árnyékolók gondoskodnak. A középső sáv helyiségei kivételével (mosdók, tárgyalók, stúdió) minden helyiség természetes szellőzésű. Szünetben az egész iskola átöblíthető friss levegővel. Tanóra alatt automata szellőzőablak méri a széndioxid-szintet, és nyílik-zárul szükség szerint.
A tervezés értelme
Tervezői a budaörsi iskolát állásfoglalásnak, a vizuális felvilágosítás és tudatosítás eszközének is szánták. Az évfolyamonként átáramló gyerekek számára itteni, kivételes környezetük áttekinthetősége, világos egyértelműsége, semleges befogadóképessége egy idő után magától fog értetődni. Egy részük másutt is, a jövőben is igényelni fogja ezeket a minőségeket. Az iskola sikeres működésétől ennélfogva az is várható, hogy a város ma talán még idegenkedő polgárai elfogadják, majd a magukénak érzik, végül pedig kulturálisan is integrálják, saját belső igényükként élik meg az épületben megtestesülő értékeket. A környezet közvetlenül nevel. Ez a reményteli gondolat szakmánk alapvetése.
Tardos Tibor belsőépítész, építész
A budaörsi 1. sz. Általános Iskola új épületének generáltervezője Dobai János építész, belsőépítész Tardos Tibor.