Épülettervek/Hallgatói terv

A közösségépítés érdekében - Arrabona Sárkányhajó klub

2016.11.11. 14:01

Flórián Dávid diplomatervében a győri vízi sport egyik újabb ágának, a sárkányhajózásnak kíván közösségi és edző létesítményt alkotni. Precízen kidolgozott szerkezeti megoldásokat tartalmazó és átgondolt koncepció mentén végigvezetett tervéért elnyerte a MÉK-MÉSZ Diplomadíját.

"A sport megtanít becsületesen győzni, vagy emelt fővel veszíteni.
A sport tehát mindenre megtanít."
/Ernest Hemingway/

Győr a vizek városa

A víz életünk egyik legalapvetőbb feltétele, amely nem csak létünkhöz, hanem településeink, városaink kialakulásához is elengedhetetlen. Az első népcsoportosulások, utóbb települések számára a fennmaradást jelenthette a folyópart közelsége. Idővel megjelent a vízi közlekedés és szállítás, amely logisztikai és infrastrukturális előnyt nyújtott a vízparti városok számára. Győr vízrajzi adottságai rendkívül kedvezőek, ami kétség kívül szerepet játszott a város töretlen fejlődésében. Győr folyói a Mosoni-Duna, Rába, Rábca és a Marcal. Vízjátékukban a Mosoni-Duna kis lejtése miatt még Győr térségében is érvényesül az öreg Duna vízduzzasztó hatása, ami az emberi beavatkozások következtében - erdőirtások, folyószabályozások - folyamatosan nő. Ennek következtében a mértékadó árvízszint az elmúlt kétszáz évben három méterrel emelkedett.



Győri vizisport kultúra

A szabályozott vonalvezetésű, gyorsabb és lassabb sodrású folyók ideális helyszínt biztosítanak a különböző vízi sportok művelésére. E téren kiemelkedő a Mosoni-Duna és a Rába, amelyeken a huszadik század elejétől napjainkig virágzó sportélettel találkozhatunk. A Rába általában kedvező nyári vízállása miatt remek "gyakorlóvíznek" mondható, míg a Mosoni-Duna ideális versenytávok kitűzésére. Számos klub és csónakház található ezért a folyók mentén, amelyek tagjai kora tavasszal vízre szállva késő őszig szelik a hullámokat áramvonalas, nyúlánk hajójukban.



Egy "új" sportág megjelenése és térhódítása

"A sárkányhajózás sportja Dél-Kínából származik. Több, mint 2000 éves története Csü Jüan legendájához kapcsolódik. Innen ered a hagyomány és Kínában azóta is minden évben - az ötödik holdhónap 5. napján - megtartják a sárkányhajó ünnepet, amely nemcsak vízi versenyt, de hatalmas ünnepséget, színpompás felvonulást is jelent."1

"Magyarországi elterjedése 1995-ben kezdődött a német PG Mannheim kajak-kenu klubbal való kapcsolat révén. Ebben a csapatban, mint idegenlégiós helyet kapott néhány magyar kajak-kenus. Az első hazai klubok 1997. februárjában alakultak Győri és Rába Sárkányhajó Klub néven."2

"A sárkányhajó egy olyan speciális, hagyományos terv alapján megépített 12,5 m hosszú  hajó, melyet elöl sárkányfej, hátul pedig sárkányfarok díszít. A versenyeken 18-20 lapátos két oldalt arccal előre ülve egytollú lapáttal, egy dobos adta ütemre és egy kormányos irányításával hajtja előre a hajót. A dobos háttal a menetiránynak ülve elől foglal helyet, a kormányos pedig hátul a hajó farában áll és a rögzített kormánylapáttal kormányoz. Az eddig leírtakból is kiderül, hogy a sárkányhajózás egy olyan közösség teremtő és fejlesztő sport, amelyben egyszerre, egy célért több mint 20-an küzdenek."3

Helyszín

A megfelelő helyszín kiválasztása során számos szempontot figyelembe vettem (megközelítés, terület hasznosítás, kedvező vízpart és vízfelület megléte). Az egyik legfontosabb szempont a középiskolák közeli elhelyezkedése volt. Célom ugyanis a sárkányhajó sport megismertetése a középiskolás korosztállyal, a fiatalok aktív bevonásával, ez a sport ugyanis nem csak a mozgásról és a fizikumról szól, hanem csapat és közösség építésről. Úgy gondolom, hogy jelen korunk virtuális világban nevelkedő fiataljaira pozitív hatást gyakorolna a sárkányhajózás. Kinyílna előttük a lehetőség, hogy a való életben újra felfedezzék a természet és a mozgás varázsát egy igazi közösségben.

A kajak-kenu sportágban a lapátoláshoz szükséges mozdulatsor tökéletes elsajátításához akár évekre is szükség lehet, és ez itt sincs másképp. Azonban annak, hogy egy kezdő csapat élvezettel töltse el szabadidejét a vízen, nem feltétele a tökéletes mozdulatsor birtoklása. A hajótest méretei és kialakítása miatt nem borulékony, így egy rendkívül biztonságos közeget nyújt a fiatal csoportok számára is. A választott területtől gyalogosan tíz percre hat, húsz percre további négy középiskola található. Az ennél távolabbi iskolák délutáni foglalkozások, sportszakkörök alkalmával tapasztalhatnák meg a vízre szállás élményét.

Koncepció

Az alapgondolat egy olyan sárkányhajó klub épület tervezése volt, amely kész kiszolgálni a győri klubcsapatokat, középiskolákat, "hobbi lapátolókat" és az itt szervezett edzőtáborok résztvevőit is. Képes a speciális méretű hajótestek tárolására, és helyet biztosít a megfelelő edzésformák elvégzésére. A 2011-es Köznevelési törvény egészségesebb társadalom megteremtésének célját szem előtt tartva nagy hangsúllyal kezeli a testnevelés és az egyéb iskolai sporttevékenységek szervezését. A mindennapos testnevelés program véleményem szerint egy jó elgondolás, de az iskolák helykapacitása nem bírja el ezeket az óraszámokat. Nem áll rendelkezésükre elég tornaterem, tornacsarnok, ráadásul sok esetben a meglévők is igen rossz állapotban vannak.

Elképzelhetőnek tartom, hogy a jövőben sárkányhajó sporttal töltsék a fiatalok a testnevelés órákat, vagy akár délutáni tömegsport rendezvényeket, hiszen a 20 és 10 férőhelyes biztonságos hajótest ideális helyet biztosít egy egész osztálynyi tanuló átmozgatására. Ezen túl az "egy csapat egy célért" elv hatalmas csapatépítő és közösségformáló erővel bír, így a vízen töltött idő az osztályközösségekre is pozitív hatást gyakorolhat. A fiatalok bevonásával tehát maximalizálható lenne a ház kihasználtsága, hiszen délelőtt és a kora délutáni időszakban a középiskolások, késő délután és este pedig a már dolgozó korosztályból álló klubok vehetnék igénybe az épület szolgáltatásait.

Terek és térkapcsolatok

A tervezés folyamán törekedtem egy tiszta, logikus alaprajz kialakítására. A ház felépítését tekintve egy kétszintes átriumra felfűzött közösségi- és edzőtereket tartalmazó egyszerű tömeg. Az átrium kulcsfontosságú részét képezi az épületnek. Ez a vertikális tér köti össze mind fizikai, mind vizuális értelemben a pihenő és az edző szintet, ezen túlmutatva pedig természetes fénnyel és természetes szellőztetési lehetőséggel látja el a kapcsolódó tereket. Kézenfekvő tehát, hogy erre a vertikális hangsúlyra szervezzem a ház függőleges közlekedő rendszerét.

A vízzáró betonfalak védelmét élvező mélyszinten helyezkedik el az edzések lebonyolításához szükséges két fő tér, a tanmedence tér és az edzőterem, amelyek körülölelik a ház belső udvarát. A mélyszinten lévő terek funkcionális szervezésében nagy szerepet játszott a vizes és száraz helyiségek különválasztása. A légtechnikailag is különböző terek elkülönítésén túl a terek kapcsolatát az edzések menetének logikája alapján állítottam össze. A sportoló az öltözőben átöltözve a bemelegítést követően a száraz edzést végzi el, majd a vizes edzést. A gyakorlatok elvégeztével következik a nyújtás, majd a szauna, ami már az izomregeneráció része. A kör az öltözőben zárul. Nyári edzés alkalmával az öltözőből a hajótárolón keresztül - ahol magunkhoz vehetjük a szükséges eszközöket - közvetlenül kijuthatunk a partra, ahol a füves és burkolt területeken elvégezhetjük a bemelegítést, majd a vízpartra érve az úszó stégen hajóba szállhatunk. A funkcionális és logikai felépítésen felül kialakítottam egy szinteltolást az öltözők és a nagy terek között. Ezzel a döntéssel dinamikát sikerült adnom a belső terek kapcsolatának.

Az egész épület a nyugodt, statikus tömeg és a dinamikus belső tér közt feszülő ellentét izgalmát hordozza magában, akár a mederben rohanó folyóvíz. Az emeleti szint, ami az épület bejárati szintje, a töltéskorona magasságában helyezkedik el. A bejárat a fő megközelítési irányból az átrium mellett elhaladva közelíthető meg. A Benczúr utca felöl zárt, óvó tömeg jelenik meg, míg az ártér felöl nyitott, szabad kilátással rendelkező homlokzatot alakítottam ki terasz kapcsolattal, ahonnan remek kilátás nyílik a Rába folyóra és a szemközt elterülő újvárosra valamint annak patinás templomtornyaira. 




Anyaghasználat

Törekedtem az egyszerű, tiszta anyagok használatára. A tervezés során olyan egyszerű anyagokat alkalmaztam, amelyek jól ellenpontozzák egymás hatását. Ilyen a matt nyers beton – csillogó rézlemez páros vagy a tömör nyers beton – áttetsző szerkezeti üveg. A beltérben is megtalálhatóak ezek a nagy léptékű anyagok, amelyeket az apró mozaik csempe elegáns megjelenése remekül kiegyensúlyoz. Homlokzati burkolatként az ártérben megjelenő látszóbeton felület kézenfekvő döntésnek tűnt. Védműre emlékeztető mivoltából adódóan ez az anyag nem idegen az ártérben. Árvíz esetén tisztítani, fertőtleníteni könnyű, kellően "igénytelen" mégis elegáns megjelenésű. Annak érdekében, hogy az épület ne váljon túlságosan nehézkessé, a felső szintet szerelt szálcement burkolattal fedtem. Ezzel a burkolattal pavilon jellegű külsőt kölcsönözhettem az épületnek, amely nem csak a tömeg optikai kikönnyítését szolgálja, hanem a szint eltérő funkcióját is kiemeli.

A déli oldalon lévő sávos lemezfedés rávezet a bejáratra, miközben elhaladunk az átrium előtt és betekintést nyerünk az épület belső világába. Az északi oldalon elhelyezett lemezfedések a mögöttük lévő terek különböző funkcióját jelölik ki. A belső térben a büfépult kialakításában visszaköszön a fémlemez fedés, ezt leszámítva azonban egyszerű szerkezeti anyagokat használtam. Az épületben faburkolatot kizárólag a szaunában találhatunk. A szaunatérben hagyományos, fel nem forrósodó fa pihenő felületeket hoztam létre.

Szerkezeti megoldások

Szerkezeti értelemben az épület igen sokszínű. A nem mindennapi szituációba illesztett ház számos megoldandó problémát vetett fel, amelyekre a megfelelő szerkezet kiválasztásával igyekeztem reagálni. A választott helyszín egy jelenleg kihasználatlan ártér, amely önmagában is sok kérdést vet fel. Gondoskodnom kellett az épület vízhatlanságáról, illetve a falak kellő állékonyságáról árvíz esetén. Biztosítanom kellett az épület felúszásának megakadályozását és a precíz vízhatlan csomópontok kialakítását. Elsősorban tehát ezekre a problémákra kerestem megfelelő műszaki megoldást.




Alapozás

Az épület felúszását egy az első vízzáró rétegbe ágyazott résalap készítésével oldottam meg, ezzel árvíz esetén gyakorlatilag kirekesztem a vizet az épület alól. Ez a technika egyszerre oldotta meg a felúszásveszély és a vízszigetelés problémáját. Ehhez a művelethez vízzáró betont használtam, amelynél különösen nagy gonddal kell kialakítani a munkahézagokat vízre duzzadó szigetelő szalagok elhelyezésével. Az épület felettes szerkezeteiből származó terheket egy 40cm vastagságú vasbeton alaplemez közvetíti az alatta elhelyezett tömörített kavicságyazatra és a résalapokra. További érdekesség szerkezeti szempontból az épített tanmedence vízzáró teknője, amelyet belső oldali hőszigeteléssel láttam el, ez követően az újabb, belső oldali vízzáró teknőt burkoltam a már említett mozaik csempével.

Falazatok

Az ártérben lévő monolit vízzáró falazatot szendvics szerkezetű hőszigetelt látszóbetonként alakítottam ki. Ez a Thermomass típusú falazat megfelelő minőségű, könnyen tisztítható látszóbeton felületet biztosít az ártérben. A teherhordó vasbeton fal 30 cm-es vastagsága ellenáll az árvíz oldal irányú nyomásának, miközben a köztes XPS TOP 50 hőszigetelés nagy nyomószilárdságának köszönhetően biztonságosan továbbítja a terhelést.

Födémek

A tervezés során változó keresztmetszetű és típusú födémeket alkalmaztam az eltérő támaszköz méretek miatt. Az edzőterem feletti nagy fesztávolságot 30cm vastag kikönnyített BubbleDeck vasbeton síkfödém biztosítja. A támaszok feletti szerkezetváltást követően a kisebb fesztávolságú terek lefedését 20cm vastagságú tömör monolit vasbeton födémmel biztosítottam. Az épület zárófödéme szintén nagy támaszközt áthidaló 25cm vastagságú kikönnyített, felül bordákkal erősített BubbleDeck vasbeton lemez.




Összegzés

A célom tehát egy olyan sárkányhajó klub épület tervezése volt, amely közösségi és edző központként egyaránt funkcionálhat, valamint helyet adhat az edzések és háziversenyek, baráti viadalok lebonyolítására is. Munkám során igyekeztem tiszta, átlátható alaprajzokat készíteni, amelyek funkcionális és logikai összefüggéseken alapulnak. Anyaghasználatban törekedtem a funkcióhoz mérten kellően elegáns mégis praktikus anyagok kiválasztására. Úgy gondolom, hogy a belváros közvetlen közelében, kellemes, folyóparti környezetben fekvő terület, a ház megépültével és a javasolt rendezéseket követően teljes mértékben alkalmas lenne egy természetközeli közösségi létesítmény kialakítására. Az új klub nyújtotta környezetben nem csak testünket és fizikumunkat fejleszthetnénk, hanem közösségeinket és kapcsolatainkat is ápolhatnánk, hiszen számomra ezt jelenti a sárkányhajózás.

Flórián Dávid

 


 

Jegyzetek

1: http://www.sarkanyhajo.hu/

2: http://www.sarkanyhajo.hu/

3: http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rk%C3%A1nyhaj%C3%B3