Közélet, hírek

A látszat nem csal — Átadták az Év Homlokzata 2018 díjakat!

2018.11.15. 08:00

November nyolcadikán kihirdették "Az Év Homlokzatait"! A többszáz pályázati anyag közül családi ház, társasház, középület, energetikai felújítás és műemléki kategóriában lehetett indulni. 

 

A pályázatot immárom kilencedik alkalommal írta ki az alapító és fő támogató Baumit, Illy Gábornak, a Baumit ügyvezetőjének véleménye szerint az Év Homlokzata pályázat abban különbözik a többi építészeti elismeréstől, hogy méltó módon emeli ki a valódi minőséget az építész-tervező és a kivitelező munkájában egyaránt. Ezzel igazságos és szükséges egyensúlyba kerül a művészi-mérnöki teljesítmény a technológiai és a kézműves tudással, minőséggel, hiszen egyikük sem tud érvényesülni a másik nélkül. 

A beérkezett épületeket a kiírótól független, szakmai zsűri értékelte és közülük választotta ki kategóriánként azt a pályázót, aki az egymillió, illetve közös nevezés esetén az 500-500 ezer forintos díjat elnyerte. A zsűri tagjai Jánosi János Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész; Máté Klára, a Magyar Építéstechnika főszerkesztője; dr. Tari Gábor egyetemi docens (BME Rajzi és Formaismereti Tanszék, Színdinamika Szakmérnöki Műhely), Vadász Bence Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész és Vidor Győző, a Xella közép-európai igazgatója voltak.

A Családi ház kategória nyertese egy dömösi ház, Dankó Kristóf építész és a kivitelező  Dankó Dénes munkája. A ház a leejtő vonalát követi,kontúrja, s a belső kialakítás is ennek tükrében született: tetőcsúcsig érő nappali-konyha-étkező és a sarkokban elhelyezett szobák, illetve fürdőszoba adja a kis otthon különlegességét. 

 

 

A társasház kategóriában a zsűri a Plusz Építő Kft. által kivitelezett, szegedi, Árbóc utcában épült lakó- és üzletházat választotta ki az Év Homlokzata 2018 pályázat egymillió forintos kategória-díjára. Az épületet Török Csongor tervezte. A szegedi Felső-Tisza-parton a Bertalan-híd közelében, foghíj saroktelken épült 20 lakásos és egy üzlethelyiséges társasház lakói kompromisszumot kötöttek. A forgalmas út kellemetlenségeiért cserébe városközpont közeli és tiszai panorámás telekre építették otthonaikat, a 38-105 négyzetméteres lakások teraszairól gyönyörködhetnek a Tisza partjában, a legfelső emelet penthouse lakásaiból pedig úgy tűnik, mintha alattuk hömpölyögne a szőke folyó.


 

A középület kategóriában a zsűri az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Gyógynövényházát díjazta. Az épülettel a Bezso Bau Kft. pályázott, aki a homlokzati vakolat rendszer kivitelezője volt. Az építészeti terveket a szegedi Tér és Forma Építész Iroda készítette Sipos György vezető építész és Zákányi Ildikó építész közreműködésével. Az épület generálkivitelezője a HungaroSun Kft. volt. A területen fekvő Emlékpark műemléki védettséget élvező Szer Monostor romjainak egy részére épült fel a Gyógynövényház. Egy 230 négyzetméteres foglalkoztató épület, melyben helyet kapott a gyógynövény feldolgozó és szárító részleg, egy palánta nevelde, valamint egy ökobolt is.


 

Az energetikai felújítás kategóriában a zsűri a Zalaegerszegi Cseperedő Bölcsőde és Petőfi Utcai Tagóvoda épületét választotta. Az épülettel a Szabau Invest Kft. kivitelezőként jelentkezett. A rekonstrukciós terveket a Zala Art Építésziroda Kft., Czigány Kató készítette. A  felújítási trendekkel ellentétben az épített környezethez sokkal jobban alkalmazkodó, visszafogott, geometriai mintázatú képzőművészeti alkotásról van szó, pasztellszínekkel és a vakolatstruktúrák váltakozásával.


 

Műemlék kategóriában a Budajenői Műemlék Magtárat ismerték el, Csóka Balázs épülete ráadásul nemrégiben Pro Architectura díjat is kapott. A kivitelező a Maros 35 Bt. volt. Az izgalmas emléket a skót bencés rend uradalmának részeként építették a 18. század végén, a földszinti csehsüveg boltozatos terem most előadások, konferenciák és kiállítások megrendezésére alkalmas, míg az első emeleten ifjúsági- és zarándokszállás lett kialakítva.


 

A pályázatokra szeptemberben internetes szavazással a közönség is kiválaszthatta a legszebbnek ítélt családi házat. A díjat egy budapesti otthon kapta meg, mellyel a kivitelező és egyben a lakóépület tulajdonosa, a Casa Nostra Bau Kft. pályázott.


 

Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Budapesti Campusa kapta az egyik Baumitügyvezetői különdíjat. Az épülettel a Jahoda és Páricsy Építésziroda pályázott. Az új Campus épületegyüttese egy pesterzsébeti általános iskola átalakításával és bővítésével jött létre és az építészeknek különböző korokban épült részek egymás mellé illesztése jelentette a kihívást.



 

A másik ügyvezetői különdíjat a Végh és Tuboly Kft-nek adta adták át, a Boldogfalvi Farkas család kápolnájának és temetkezési helyének felújításáért.