Nézőpontok/Kritika

A legfontosabb mindig az, ami hiányzik - Dévényi Tamás nyílt levele az Ybl-díj kapcsán

2011.04.19. 13:16

”Amikor február elején megtudtam, hogy az idén kik kapnak Ybl- díjat - mindamellett, hogy nem kis öröm töltött el, ebbe - azonnal nagy adag üröm is vegyült. Felháborodásomban azonnal írtam néhány sort.”

A legfontosabb mindig az, ami hiányzik  

Amikor február elején megtudtam, hogy idén kik kapnak Ybl-díjat - mindamellett, hogy nem kis öröm töltött el, ebbe - azonnal nagy adag üröm is vegyült. Felháborodásomban azonnal írtam néhány sort.

 

A megújulás éve1

Az idei Ybl-díjakat március valahányadikán (de szokás szerint nem a művészeti díjakkal együtt, és nem a Parlamentben) fogja átadni valaki. Ez az utóbbi három évben újfent Dr. Szaló Péter, jelenleg területrendezési- és építésügyi helyettes államtitkár dolga volt.2

A fecsegő zsűritagok révén előre tudható – idén is –, hogy kik kapják meg a legfontosabb hazai építészeti díjat, és a vele járó szerény pénzjutalmat.3

Nem lesz közöttük az az építész, akinek irodája jegyzi az Európai Unió Építészeti Díjának (Mies van der Rohe-díj) 45-ös listájára fölkerült egyetlen magyar házat. Ez a csapat nyerte a 2009-es Ugo Rivolta Európai Építészeti Díjat. Az iroda egy másik épülete 2011-ben megnyerte az ArchDaily Industrial Building of The Year 2010 internetes szavazását.

Egyszerűen evidencia, hogy az ilyen teljesítmény Ybl-díjat érdemel. Mivel az Ybl-díj bizottságnak hét tagja van4,legalább négyen nem szavazták ezt meg. Fogalmam sincs, hogy kik Ők, de ezennel, tisztelettel felszólítom Őket, hogy a szakma etikai megújulása érdekében, az értékfelismerő képesség nyilvánvaló hiánya miatt mondjanak le mindenféle szakmai tisztségükről.

A hét tagú bizottság csak javaslatot készít. Végül a Miniszter Úr dönt arról, hogy kik kapják az idei Ybl-díjakat. Bizkodhatunk tehát még egy hónapig, hogy Mátyás király majd igazságot szolgáltat, de jó lenne azt hinni, hogy elmúltak azok az idők, amikor egy szakmai testület javaslatát felülírja a politika. És akkor így nézhetünk egymás szemébe.

Dévényi Tamás
Ybl-díjas építész

P.S.: Aki egyetért a fentiekkel, kérem adjon ennek hangot!


1: A Miniszterelnök úr megfogalmazása 2011-ről, idei országértékelő beszédében.
2: Érdemes felsorolni, hogy hogyan is változtak alatta a szervezetek:
1990-1991 Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium,
1991-1995 Területfejlesztési Hivatal,
1995-1998 Környezetvédelmi Minisztérium,
1998-2002 Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium,
2006-2008 Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium,
2008-2010 Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium.
3: Néhány pénzjutalommal járó díj építészek számára 2010-ben (bruttó)::
Primissima-díj: 50.000.- Euro (~14.000.000.- Ft, Demján Sándor, VOSZ)
Príma-díj: 10.000.- Euro (~2.800.000.- Ft, Demján Sándor, VOSZ)
Az év belsőépítésze: 1.200.000.- Ft (Laki Péter, MÉK BÉ tagozat)
Budapest Építészeti Nívódíja: 1.000.000.- Ft (2009, Fővárosi Önkormányzat)
Az év kiemelkedő fiatal építésze: 500.000.- Ft, (Építés Fejlődéséért Alapítvány)
Év háza: 500.000.- Ft (MÉSZ, MÉK, ÉTE)
Ybl-díj: 488.655.-Ft (egy helyettes államtitkár havi illetménye kb. az Ybl-díj összegének a duplája.)
4: Ybl Miklós Díj Előkészítő Bizottság: Soltész Ilona elnök, Dévényi Sándor, Kálmán Ernő, Kertész András Tibor, Noll Tamás, Sáros László, Vikár András tagok

A rend (a rendem) kedvéért elküldtem néhány barátomnak  – mit is szólnának ahhoz, ha közhírré tenném. Mindenki egyetértett vele, de óvtak attól, hogy kellemetlen helyzetbe hozzam magamat. A Miniszterelnök Úr közvetett emlegetése, majd a Mátyás királyos mondat szerintük félreviszi az írást és fölöslegesen politikai síkra terelheti. Jót nevettem magamban ezen, de aztán úgy gondoltam, ha ők így gondolják, akkor tényleg lehet ilyen olvasata, úgyhogy átírtam kicsit a szöveget.

Ellenkező eset

Az idei Ybl-díjakat vajon ki és hol fogja átadni és kinek? Az utóbbi három évben – a díj presztizsét e módon is emelve– jobbára előcsarnokokban történt és helyettes államtitkár nyújtotta át a szakma egyetlen minisztériumi díját5.

A zsűritagok között mindig van legalább egy, aki révén előre tudható – idén is – a harmadik kérdésre a válasz, hogy kik kapják meg a legfontosabb hazai építészeti díjat és a vele járó pénzjutalmat.6

Nem lesz közöttük az a Piranesi runner up díjas építész, akinek irodája jegyzi az Európai Unió Építészeti Díjának (Mies van der Rohe-díj) 45-ös listájára fölkerült egyetlen magyar házat. Ez a csapat nyerte a 2009-es Ugo Rivolta Európai Építészeti Díjat. Az iroda egy harmadik épülete 2011-ben megnyerte az ArchDaily Industrial Building of The Year 2010 internetes szavazását.

Egyszerűen evidencia, hogy az ilyen teljesítmény Ybl-díjat érdemel. Mivel az Ybl-díj bizottságnak hét tagja van7, legalább négyen nem szavazták ezt meg. Fogalmam sincs, hogy kik szavaztak ellene, de ezennel tisztelettel felszólítom Őket, hogy az értékfelismerő képesség nyilvánvaló hiánya miatt mondjanak le mindenféle szakmai tisztségükről! Ellenkező esetben a többi bizottsági tagot teszik igazságtalanul megvádolhatóvá.

A hét tagú bizottság csak javaslatot készít. Végül a Miniszter úr dönt arról, hogy kik kapják az idei Ybl-díjakat. Akár bizkodhatunk is tehát még egy pár napig, de jó lenne azt hinni, hogy elmúltak azok az idők, amikor egy szakmai testület javaslatát felülírta a politika. És akkor március idusán, hogy néznek majd egymás szemébe díjazók és díjazottak?

Dévényi Tamás
Ybl-díjas építész

P.S.: Aki egyetért a fentiekkel, kérem adjon ennek hangot!


5: Érdemes felsorolni, hogy hogyan is változott a díjat adományozó minisztérium:
1953-1967 Építésügyi Minisztérium
1967-1988 Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium
1988-1990 Közlekedési, Hírközlési és Építésügyi Minisztérium,
1990-1998 Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium,
1998-2002 Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium,
2003-2006 Belügyminisztérium
2006-2008 Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium,
2008-2010 Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium
2010-        Belügyminisztérium
6: Néhány pénzjutalommal járó díj építészek számára 2010-ben (bruttó):
Primissima-díj: 50.000.- Euro (~14.000.000.- Ft, Demján Sándor, VOSZ)
Príma-díj: 10.000.- Euro (~2.800.000.- Ft, Demján Sándor, VOSZ)
Az év belsőépítésze: 1.200.000.- Ft (Laki Péter, MÉK BÉ tagozat)
Budapest Építészeti Nívódíja: (2009) 1.000.000.- Ft (Fővárosi Önkormányzat)
Az év kiemelkedő fiatal építésze: 500.000.- Ft (Építés Fejlődéséért Alapítvány)
Év háza: 500.000.- Ft (MÉSZ, MÉK, ÉTE)
Ybl-díj: 488.655.- Ft (NFG Minisztérium), (egy helyettes államtitkár havi illetmánye kb. az Ybl-díj összegének a duplája.)
7: Ybl Miklós Díj Előkészítő Bizottság: Soltész Ilona elnök, Dévényi Sándor, Kálmán Ernő, Kertész András Tibor, Noll Tamás, Sáros László, Vikár András tagok

Ahogy elkészült, ez is megjárt egy kört. Most az volt a legfontosabb javaslat, hogy várjam meg az átadást, mert ha ez most megjelenik, az egész díjat hozom szükségtelenül hírbe és ki tudja, mi lehet ebből. Ez nem győzött meg, de fölvetődött bennem egy etikai természetű kérdés: az az öt építész, aki idén megkapja majd a díjat, minderről semmit sem tehet – milyen jogon rontom el a kedvüket a tényleg ritka szép pillanat előtt, és egyáltalán, hogyan terhelhetném rájuk mindennek az ódiumát? Így aztán eldöntöttem, hogy megvárom a díjátadást, együtt örülök velük és csak miután napirendre tért mindenki fölötte, jelentetem meg – mindhárom írásomat. Ebben a döntésben benne volt annak lehetősége is, hogy valaki más ír erről, és akkor már értelmetlenség lesz előállni a korábbi szövegekkel – de sajnos ez nem történt meg.

A két szöveg jóslatai szerencsére nem mind teljesültek. Noha tényleg egy előcsarnokban adták át a díjat, de – és evvel régi-régi vágyunk teljesült – a művészeti díjakkal együtt nyújtották át. Érthetőbbé válik a csoda, ha figyelembe vesszük, hogy immár nemcsak építéssel-építészettel foglakozó minisztérium nincs, hanem kulturális se (államtitkári szintre került). Az írás lényegi része azonban sajnos aktuális maradt!

Dévényi Tamás
Ybl-díjas építész

P.S.: Aki egyetért a fentiekkel, kérem adjon ennek hangot!