A Platán Galéria aktuális kiállítása azt mutatja be, hogy használták az építészetet a nemzeti identitás erősítésére az 1918-1939 közötti második lengyel köztársaság idején. Kedvcsinálóként a mára részben eltűnt, részben átalakult épületek gyönyörű korabeli fotográfiáiból közlünk válogatást az Építészfórumon.
A Lengyel Köztársaság 1918-1939 közötti időszaka itthon szinte ismeretlen fejezete a regionális építészettörténetnek. A 123 éves elnyomás után újra önállóvá lett lengyel állam rövid időn belül határozott elképzelésekkel rendelkezett saját identitását illetően, és ebben a kor kiváló építészei voltak segítségére. Nagyszabású középítkezések, városléptékű beruházások és nemzetközi kiállítási szereplések segítették Lengyelország hazai és európai arculatának újraformálását.
Az ekkor készült épületek egy része mára nem áll: részben az 1939-et követő német megszállás, részben a második világháború következményeként pusztult el. A két világháború közötti időszakkal csak a közelmúltban kezdett el foglalkozni újra a kutatás, de ennek köszönhető, hogy a korszak építészei lassan elfoglalják megérdemelt helyüket az építészettörténetben.
Az Eternity and a Moment. 1918–1939 — Architecture As a Tool in Constructing Polish National Identity című kiállítás 2019. november 12-28. között látható a Lengyel Intézet Platán Galériájában (Budapest, VI. Andrássy út 32.).
A képeket illetően köszönjük Jerger Tímea (Lengyel Intézet) szíves segítségét!