Az NRC Handelsblad holland napilap május 30-i számában „A magyarok önmaguk útjában állnak” címmel, és „A pécsi kulturális főváros projekt sikertelen a politikai irigység és félelmek miatt” alcímmel jelent meg Tijn Sadée újságíró, a De Standaard és az NRC-Handelsblad magyarországi tudósítója terjedelmes, Pécs látképével illusztrált tudósítása.
részlet a Dunántúli Napló által megjelentetett cikkből
Magyarország már hónapok óta politikai bénultságban szenved, mely bénultság a vezetők túlélési törekvésével kombinálva sikertelenségbe taszítja a projekteket. Ennek példája a pécsi kulturális főváros projekt.
Pécs eredeti római neve Sopianae, mely a görög sophia, bölcsesség szóból származik. Horváth András építész szerint ebből a bölcsességből nem sok maradt meg a városban. „Aki itt bármit is el akar érni, az buta, inkompetens vezetőkbe botlik.” „Az ész már évekkel ezelőtt elhagyta ezt a várost”, tette hozzá Freivogel Gábor, az „Európai Kulturális Főváros Pécs” egyik menedzsere.
Az érintettek szerint a 180 ezer fős lakosú város számára létfontosságú ez a projekt, melyet Pécs 2010-re Isztambullal és Essennel együtt közösen nyert el. A nehézipar teljesen megszűnt az utóbbi években, melynek helyét nem váltotta fel más gazdasági aktivitás. Pécs eladósodott, a fiatalok pedig elhagyják a várost.
Ugyanakkor Pécs – ahol a rómaiak és a törökök is nyomot hagytak – rendelkezik a kulturális fővároshoz szükséges adottságokkal, tekintettel számos múzeumára és évszázados, neves egyetemére.
Tarrósy István, a „Pécs 2010” volt igazgatója szerint a szakértelemmel és a kultúrával képesek lennének új vállalkozásokat hozni a városba. „Ehhez jó tervekre és együttműködésre lenne szükség. Ez azonban nem valósul meg Magyarországon.” A harmincas éveiben járó Tarrósy lemondott. „Túl kritikus voltam. Pécs problémája az egész ország problémája: az újítók veszélyt jelentenek a hivatalban lévő vezetők számára. A kinevezéseket nem a minőség, hanem a politika határozza meg, ahol a fő kritérium, hogy az érintett személy a párt érdekeit szolgálja-e.”
Tavaly szeptemberben nagy politikai nyugtalanság alakult ki a 2004 óta EU-tag Magyarországon. A szocialista kormányfő, Gyurcsány Ferenc egy kiszivárgott beszédében elismerte, hogy éveken keresztül hamis gazdasági mutatókkal számoltak. Ezzel egy időben kemény szociális és gazdasági átalakításokat jelentettek be...
A Pécs 2010 projektet is a sikertelenség veszélye fenyegeti. A város a szocialisták kezében van, az ellenzék pedig a megye vezetését tartja a kezében. Együttműködésre alig kerül sor. „Borzasztóan le vannak maradva a tervekhez képest”, mondta el Bert van Meggelen, akit a Rotterdam 2001-es kulturális főváros intendánsaként szakértőként kértek fel Pécsett. „Minden tárgyalás során a tolmács először a fülembe súgta, hogy a tárgyalópartnerem mely párthoz tartozik, és ezért inkább mit mondjak, vagy mit ne mondjak.”
forrás: http://www.dunantulinaplo.hu