Épületek/Örökség

A Margit-szigeti Domonkos Apácakolostor és Királyi Udvarhely felújítása

2010.10.29. 12:28

A Margit-szigeti Domonkos Apácakolostor nyugati kertjének 2010. szeptember 16-i átadása egy több, mint tíz esztendős szakaszt zárt le. A kolostor felújításának és a gondos műemléki helyreállításnak korábbi ütemét a 2009-es Műemléki Világnapon az ICOMOS 2009 díjban részesítették. A tervezési és kivitelezési folyamatokról a vezető építésztervező, Roth János DLA mesél.

A Margit-szigeti Domonkos Apácakolostor nyugati kertjét 2010. szeptember 16-án adta át Vásárhelyi István, a Főkert elnök vezérigazgatója és Beleznay Éva, volt fővárosi megbízott főépítész. Az ünnepélyes átadás a kolostor felújításának több, mint tíz esztendős szakaszát zárta le. Kovács Eszter régész, a BTM munkatársa, aki Irásné Melis Katalin régésztől vette át a kutatási munkát, előadást tartott a feltárási munkálatokról, Roth János DLA építésztervező a felújítás során elvégzett építészeti feladatokat foglalta össze. Szalkai Adrienn táj- és kertépítész ismertette a nyugati udvar kertépítészeti kialakítását.

 

 

 

A Margit-szigeti Domonkos Apácakolostor felújításának építészeti bemutatása
A Fővárosi Területi Értékvédelmi Ügyosztály 1997-ben határozta el, hogy az évtizedek óta pusztuló romterület szakszerű régészeti feltárását, majd a felújítását fontos értékvédelmi feladatává teszi. Köztudott, hogy a kolostor romterülete Budapest egyik legjelentősebb középkori épületegyüttesét jelenti. A mostani, átfogó felújítás előzménye az 1937-38-as, Lux Kálmán tervei szerint, megvalósult - a mai képet alapvetően meghatározó - romkert. Ezeknek az építészeti beavatkozásoknak látványos eredményei befolyásolták Boldog Margit 1943-as szentté avatást is.

A második világháború után is voltak kisebb feltárások, de a bemutatott romok és környezetük gyorsan pusztulásnak indult. A Lux-féle építészeti megoldás az eltelt több, mint fél évszázad alatt nem csak a háború és az idő pusztításai, hanem a műemlékvédelem korszerűbb megoldásai következtében is átértékelésre szorult. 1994-ben, a romok méltó bemutatása, helyreállítása érdekében a Főváros építészeti ötletpályázatot hirdetett meg, és ezzel párhuzamosan elindította a régészeti feltárást az eddigi ismeretek hitelesítésére, valamint a soha fel nem tárt épületrészek megkeresése érdekében. Az ásatások feltárták az ismert épületrészek egészét, azonkívül a templomtól északra és keletre elhelyezkedő, korábban nem ismert épületrészeket. Ezek egy IV. Béla korabeli palota, valamint az egész épület együttes bejárata és dunai kikötője maradványainak bizonyultak.

Az építészeti, környezetrendezési tervezés - a pályázaton eredményt elért tervezők bevonásával - 1998 őszén indult el a Roth Építészműterem generáltervezésében. A kőrestaurátori feladatokat Tóth Kálmán szobrászművész látta el.

 

 

 

Koncepcióterv
Program-előkészítő tanulmányaink feltárták a romterület történelmi és zöldterületi-rekreációs hagyományait. A folyamatos régészeti feltárások új ismeretekkel gyarapították ezeket. A további munkákhoz is és a befejezetlen bemutatás folytatásához is elengedhetetlenül szükséges a régészeti feltárás folytatása, a feltáratlan, vagy csak felületesen kutatott keleti és déli szakaszok folyamatos feltárása.

A rendezés építészeti javaslatai:

  • történelmileg hiteles megőrzés, bemutatás,
  • rekreációra alkalmas terület kialakítása,
  • építészeti karakterek megvalósítása, melyek alkalmasak a terület sajátszerű, de a sziget egészéhez is illeszkedő átformálására.

Karakter
A rendezés során a területet elkülönítjük a sziget csatlakozó területeitől.

  • Tisztást alakítunk ki - mert valóban Romkertnek szánjuk, korlátozott tartalommal. Ez a tartalom statikus jellegű, a megérkezéssel, megállással jellemezhető. Ugyanakkor meditatív jellegű - csend és az erre utaló (a közparkban nem megszokott) hangok:
  • Vízcsobogás és harangszó, ami a teljes nap folyamán belengi a kolostor területét
  • Béke. Jó illatok. Harmonikus látvány.

Építészeti elemek (idáig csak részben valósultak meg)

  • Falmagasítások, a külső oldalon szintsüllyesztés a lábazatok kibontásával, külső-belső térhatások kialakítása
  • Egységes anyaghasználat: kő (a didaktikus kiegészítések bontása) A kőmunkák csak kőrestaurátor szobrászművész bevonásával készíthetőek
  • Belsőben tégla, külsőben kő padlóburkolat
  • A hajdani kórus helyén karzat építése, ahonnan a teljes romterület jól áttekinthető és értelmezhető
  • Kútház, csobogókút építése
  • Harangláb építése kisméretű haranggal, amely a domonkos regula szerint egész nap hanggal tölti meg a kolostor területét
  • Kerítés létesítése elliptikus alaprajzzal, mely déli irányban magába foglalja a feltáratlan területeket is.

 


 

 

A felújítás részletes ismertetése
A hatalmas alapterületű romok bemutatása, és a folyamatosan zajló régészeti feltárások csak szakaszosan voltak megvalósíthatóak, de a romok bemutatásának még hiányzó további ütemei fogják csak teljessé tenni a szándékaink szerinti megvalósulást.

Első ütemként 2001-ben készült el a templom belső területén és a kolostornégyszög helyiségeiben a falkonzerválási, helyreállítási  és padlóburkolási munka. Az omladozó, szemlélők számára nehezen értelmezhető részleteket kiegészítettük, a falkoronák lebetonozását védő-falazattá építettük át. A korábbi beton és műkő ajtó- és ablakkereteket kőfaragvány váltotta fel. Elvégeztük a meglévő falazatok tisztítását, hidrofobizálását. A szentélyben az uralkodói család tagjainak sírhelyeit kőlapokkal jeleztük. Rendbe tettük Szt. Margit sírhelyének emlékhelyét. A padlóburkolat fagyálló téglából, padlóösszefolyókkal és szivárgórendszerrel készült. A zöldterületek közül - a FŐKERT közreműködésével - helyreállítottuk a kerengő kertjét és az északi udvart.

Második ütemként a kerengőben a kútház és a kút készült el 2002-2003-ban. A kútház az eredeti helyén, alaprajzilag és a kerengőhöz történő csatlakozás vonatkozásában hitelesen, arányai szerint analógiák alapján, részleteiben pedig az ásatásokból napvilágra került töredékek sugallatára került rekonstrukcióra. A kút analógiák alapján készült el. Ennek az ütemnek fontos része a szentély rekonstrukciója, melyre csak 2006-ben került sor. A XV. sz.-i gótikus szentély méltó bemutatásához a neogótikus kiegészítések - lebontott Habsburg kápolna - alapfalainak bontása és a szükséges szintsüllyesztés kialakítása után kerülhetett sor.

Harmadik ütemben, 2006-2007-ben készült el az északi palotaszárny bemutatása, dunai átjáró építése. Ennek az ütemnek a megépítése, az acélszerkezetű híd látványa mutatta meg azt az építészeti szemléletet, mely a teljes együttes bemutatásának alapvető szándékát tükrözte.

 


 

 

Negyedik ütemben, 2008-ban készült el az apácakarzat és lépcső, a nyugati torony rekonstrukciója a korábbi ütemekkel összhangban, az új elemek és helyreállítások egymásra hatásának hangsúlyozása szellemében.

Ötödik ütemben, 2009-2010-ben készült el a nyugati udvar helyreállítása a Lux-féle kápolna rekonstrukciójával együtt. A kápolna felújítása a kútháznál már kipróbált megoldások alapján készült, korszerű ragasztott fatartós lefedéssel és üveg-architektúrával.

A rekonstrukció legtöbb üteme jelentős környezettervezési beavatkozásokat is igényelt. Megvalósult a szükséges szintsüllyesztés. A középkori épület körül kőburkolat készült, mely a meglévő kerti utakhoz csatlakozik. A három kert eltérő jellegű, hangsúlyú, ez legkarakteresebben a nyugati előudvar formálásánál jelentkezik, ahol a kolostorkertek geometrikus rendszerét a látogatók fogadásának a gesztusa is motiválja.

A felújítás és a gondos műemléki helyreállítás a 2009-es Műemléki Világnapon az ICOMOS 2009 díjban részesült. A tavalyi eredményeket az idén elkészült szép kert tovább erősíti. Várjuk, hogy a végleges befejezés is megtörténjen, ehhez meg kellene építeni a központi udvarban a harangtornyot és elhelyezni a harangot, valamint díszvilágítást kellene létesíteni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy szükség lenne a koncepciótervben előirányzott kerítés létesítésére is, részben a terület meditatív jellegének elérése, részben pedig a drága helyreállítás lehetőség szerinti megvédése érdekében is.

Roth János DLA


vezető tervezők:
koncepcióterv:Roth János DLA, Tótpál Judit
felújítás: Roth János DLA
szakági tervezők:
környezettervezés:
koncepcióterv: dr. Jámbor Imre
felújítás: Szalkai Adrien - Főkert Stúdió