Az Európai Bizottság Creative Europe (CREA) keretprogramján belül jött létre az Építészeti Tervpályázatok Európai Platformja, az Arch-e projekt, mely az Európai Unió társfinanszírozásával 2026. márciusig valósul meg.
Fő célja, hogy az Építészeti Tervpályázatok (Architectural Design Competitions - ADC) eszközeivel segítse Európában az épített környezet magas színvonalú építészeti megoldásait, hogy hozzájáruljon az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívások kezeléséhez és az emberi környezet minőségének javításához. A tervpályázatok (ADC) kulcsfontosságúak a biztonságos, méltányos és fenntartható, befogadó és minőségi épített környezet megteremtéséhez.
A Magyar Építész Kamara (MÉK) 2022. május eleje óta vesz részt a projektben az osztrák Építész Kamara közvetlen meghívására, és a MÉK elnökségének döntése alapján a 10 kamara és partnerek által létrehozott nemzetközi konzorcium tagjaként.
Míg a 2022-es évben a projektben való részvételhez szükséges adminisztratív teendők elvégzése volt a főfeladat, a 2023-as év elején a MÉK a pénzügyi támogatás megszerzéshez benyújtandó dokumentáció véglegesítésére fókuszált.
Majd elindult az Arch-e projekt honlapjának első változata, ahol számos információ megtalálható a résztvevőkről és céljaikról a projektben. Az oldalon regisztrált résztvevők elérhetik a különböző munkacsomagokban (WP) a készülő dokumentumokat, táblázatokat, és dolgozhatnak azokban, illetve van olyan oldal is, ahova feltölthetik kapcsolódó saját anyagaikat is. Ide felkerült tájékoztató anyagként a magyar tervpályázatok jogszabályi- és technikai-informatikai háttérről készült ismertetés is. Ezen a honlapon keresztül regisztrálhatnak az érdeklődők az Arch-e hírlevélre is.
Maga az Arch-e projekt négy nagy Munkacsomagból (WP) áll, az első csomagban (WP1) a megállapodások, ütemterv és részletei, résztvevő kamarák és szakmai szervezetek stb. találhatóak. Jelenleg főleg a 2. és 3. csomagokban folyik a közös munka.
A 2023-as évben elvégzett főbb munkák:
A WP 2 csomagban:
A WP3 csomagban folyik a tervezett Építész Tervpályázati többnyelvű honlap előkészítése, és technikai – informatikai fejlesztése, itt közös elem, az előbb említett Glossary – Kulcskifejezések gyűjteményének kezelése. A Kulcskifejezések magyar nyelvű változata munkaközi állapotban megtekinthető az oldalon, valamint a MÉK honlapján is. A honlapon megjelenő magyar nyelvű szövegek javítása folyamatosan történik.
A WP4 munkacsomagban történik majd a projekt kommunikálása a résztvevő országok építészei felé, valamint a honlap végleges elkészülte utáni bemutatók előkészítése.
Forrás: sajtóközlemény