A Modulárt Kft. a pécsi Tüskésrét területére kiírt tervpályázatra benyújtott pályaműve a város rekreációs zöldövezeti agorájaként képzeli el a helyszínt, egy olyan raszterrednszer szerint strukturálva az építészeti és tájépítészeti elemeket, amelyet a Pécs nevével összefonódott Zsolnay tetőcserép inspirált. A pályaművet a bírálóbizottság megvételben részesítette.
Beépítési javaslat
A terület összefüggő nagy térség, viszont nem tartalmaz karakteres táji elemeket. A beépítési javaslat kidolgozásakor arra törekedtünk, hogy olyan új identitást találjunk a helyszínnek, mely Pécs város rekreációs zöldövezeti agorájává teszi a területet. Szándékunk volt egy olyan épület és tájépítészeti mix létrehozása, mely kapcsolódik a Zsolnay és a Vasarely brandhez, melyek világszinten is ismertek. A programban kért funkciókat a Tüskésréti tótól indulva helyeztük el szabadon. A látogatói használat és preferenciák miatt a szálloda került a tó nyüzsgésétől távolabbi, az elsődleges tervezési helyszín legészakibb területére. A magyarázó ábrákon leolvasható módon az alapstruktúra raszterét a Zsolnay tetőcserép adta. Ebből moduláltuk, nagyítottuk fel az egyes épületek, valamint a köztük található külső területek irányait, felületeit, tematikáját. A beépítés ezen egyedi karakterét arra használtuk fel, hogy az egyes részek kapcsolódjanak is egymáshoz, de önálló karakterűek is lehessenek. Az épületfunkciók, azok előtti gyülekező területek, valamint az ezeket összekapcsoló tájépítészet meglátásunk szerint így részeiben is és teljességében is egységes képet mutatna. Ez az egyes részek ütemezhetőségét és folyamatos megvalósulását, valamint az összekapcsolódást is lehetővé teszi (önálló telekrészek). A terv jellegzetességét adó raszterrendszere tájépítészeti eszközökkel karakteres, elkülönülő tájgrafikát hoz létre.
Építészeti koncepció
Multi csarnok
Az épület egy hexagon, mely szigorú és területtakarékos, ugyanakkor a szokásos csarnoképületektől jól megkülönböztethető karaktert hordoz. A hatszög szimmetriájából a tömeget a fogadótér, a fő megérkezési irányba képzett előtető "biccenti" ki. Az érkezés a közbenső szinten történik, ahonnan a lelátókat lépcsőkkel közelítjük meg. A pályatér az érkezőszint alatti szinten található. A kettő közé kerülnek a mobil lelátók. Így a hétköznapi használat esetén a terem hasznos területe lényegesen nagyobb, osztható és többfunkciós. A VIP terület a legfelsőbb szinten található. Ide önálló lifttel és lépcsőházzal lehet eljutni. Az épület fém homlokzatburkolatú. A tetőn napelemek kaptak helyet.
Uszoda
Az épület a Zsolnay katicás bögre "bogár" épülete. A ház a multicsarnokhoz képest visszafogottabb előtetővel rendelkezik. Az érkezési szinten az öltözők találhatóak, a lelátók feltöltése az emeletről lefelé történik. Az emelet megközelítése az előcsarnokba elhelyezett kétoldali lépcsőkön történik. A versenymedence aréna hangulatát a mobillelátók és a fix lelátók együttesen adják. A hétköznapi használat (mobillelátó becsukott állapotban) esetén a versenymedence melletti szabad terület bemelegítő és edzőtérként működhet. A bemelegítő medence a versenymedence folytatása, de itt már csökkenő belmagassággal és szűkülő oldaltérrel. A kismedencék az oldalszárnyakra kerültek. A wellness és szauna területek a medencetérből lépcsővel érhetőek el. Ezen megoldásra alapterület optimalizálás miatt került sor. Az épület pikkelyszerű homlokzatburkolattal rendelkezik.
Aquapark
Az épület egy szabad belső terű "aqua pláza". Az épület kontúrja a csúszdás területeket határolja körbe. A ház tetőszintje napozó, valamint csúszdák kiindulási pontja is. A tetőn faburkolatos dekkek találhatóak. A korlát-mellvédet épített virágládák adják. A kiszolgáló területek az emelt szinten találhatóak. A belteret sík, a külterületeken már lelépcsőző, valamint rámpás felfutó részek alkotják. A ház főbejárata a multicsarnok és az uszoda által határolt belső térről történik. A külső területekhez külső infrastruktúrát csatoltunk, tehát igény esetén alternatív használat lehetősége is adott. A ház kontúron kívül csendesebb, pihenősebb, relaxálósabb vízi attrakciók találhatóak a déli oldalon. Az északi oldalon a nyüzsgőbb, kisgyermekes terület kapott helyet. Az épület jelentős tetőkerti növényállománnyal rendelkezik, melyek a homlokzat látványával szorosan kapcsolódnak.
Hotel
Ez a funkció került az elsődleges tervezési terület legészakibb részére. Úgy véljük, hogy a hotel így nyugodtabb környezetben lehetne, valamint a többszintes tömege itt integrálódhatna legjobban a szűkebb és tágabb környezetbe. A hotel egy a raszterhálózatba épülő posztamensből és a felette lebegő apartman háromszögből áll. A kettő között a fitnesz, wellness területek kaptak helyet. A posztamensben az érkezőtér, étterem, konferencia és kiszolgáló részek kerültek funkció szerint jelentős megnyitással. Az apartman háromszög teraszrészei előtt az alapstruktúra rasztere köszön vissza, ezzel a vizuális trükkel a távolabbi pozíció esetén történő integrációt szándékoztuk erősíteni. A lebegő felső tömeg körül egy csipke szerű rombuszraszteres erkély-árnyékoló és korlátrendszer található.
Tájépítészet
A tájépítészeti tervezéskor a célunk az volt, hogy olyan koncepciót tegyünk le, amely a reagál a klímaváltozásra, ugyanakkor edukációs céllal a környezeti nevelést is szolgálja, a pihenésen és a kikapcsolódáson túl.
A klímaváltozás tetten érhető az időjárásban. Számunkra csak olyan tervezési program jöhetett szóba, amely a legkisebb terhelést jelenti a környezet számára. A tudatos tervezésnek köszönhetően a növényanyag megválasztása és az épített elemek formálásánál is a klimatikus célokat tartottuk szem előtt.
Kistájak
A bevezetőben említettük az edukációs célokat. A hazai növénytársulások jobb megismerését szeretnénk bemutató kert jelleggel megismertetni. A tervezési terület – növényföldrajzi szempontból – a Dunántúli-dombság nagytáj területére esik. A nagytáj 4 további kistájra tagolódik: Balaton-medence, Külső-Somogy, Belső-Somogy, Mecsek és Tolna-Baranyai dombvidék.
Az egyes kistájakat képeztük le egy-egy kertrészletben. A jellemző növényvilágával beültetett kertek bejárhatók a parkhasználók számára. A fellelhető növényanyag kitáblázásával jobban megismerhető a Dél-Dunántúl páratlan növényvilága. Idővel, a növények fajgazdagsága miatt, várható az állatok (rovarok, ízeltlábúak, madarak stb.) nagyobb számban való megjelenése.
A parkot vadvirágos rét öleli körbe, amely beolvasztja az építészeti együttest a tájba. A természetes növénytársulások kevesebb fenntartási költséget rónak a fenntartóra. Emellett a biodiverzitást is növeli a nagy fajgazdagságú gyeptársulás.
Növényalkalmazás
A park növényalkalmazása során a fentarthatóságot és a biodiverzitást tartottuk szem előtt.
A területet vadvirágos rét, liget öleli körbe. Ez a természetes gyűrű védő hálóként fonja bele a beruházást a környező tájba. A vadvirágos mező átmenetet képez a belső park és az idegen területen elterülő fás-bokros területek között. A sokszínű egy-és kétszikűekből álló zöldfelület nemcsak az állatoknak, de a növény világ számára is hasznos. A változatlanul hagyott rét fajgazdagsága évről-évre növekszik, míg az állatvilágnak jelentős táplálékforrása és búvóhelye.
A vadvirágos rét beleolvad és feloldódik a park burkolatai és a korábban említett tematikus növénytársulások között. A park lombkorona szintje csak ritkán áll össze rendezett fasorrá vagy raszteres kiültetéssé, inkább ligetes elrendezésben a tájat képezi le kicsiben. Nyírt gyepfelület kis mennyiségben van jelen, mert fenntartása nagy összegeket emészt fel és a biodiverzitása alacsony. Esőkertek lazítják fel a park felületeit. A felületük növénnyel gazdagon betelepített.
A kiemelt területeken biodiverz növényágyások adják a cserjeszint díszét. A sokféle évelő foltokban kiültetve változatos képet mutat minden évszakban. A fenntartásuk minimális a szokványos cserjefelületekhez viszonyítva.
Összeségében elmondható, hogy olyan parki zöldfelületeket hoztunk létre, amelyek a legkisebb módon terhelik meg a környezetüket (vágás, kaszálás, öntözés), azonban edukációs céllal mintául szolgálhatnak más nagy léptékű zöldfelület rendezéseknél.
Modulárt Kft.
Szerk.: Hulesch Máté