Nézőpontok/Kritika

A Műegyetemisták Odüsszeiája 1944-1946

2007.01.15. 08:57

Palasik Mária alapos levéltári kutatások után a menekülésben résztvevőkkel, illetve azok hozzátartozóikkal készített beszélgetések és az írott visszaemlékezések segítségével idézi meg a kort. Megjelent a Műegyetem Kiadónál

"A Műegyetemisták Odüsszeiája 1944-1946" címmel megjelent a Műegyetem Kiadónál Palasik Mária a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Társadalom és Gazdaságtudományi Kara docensének könyve, amely a Műegyetem 1944. évi kitelepítést dolgozza fel a történész szemével.

 
 

2004 decemberében emlékeztek meg az egykori diákok és tanárok a Műegyetem kitelepítésének 60. évfordulójáról. Már korábban is sok személyes visszaemlékezés látott napvilágot ebben a témakörben (többek közt Madaras Jenő: Hamvazószerda, Bartha Tibor: Szia, madár). Papp Gábor Zsigmond Hamvazószerda és Menekülő egyetem című dokumentumfilmjeivel képi formában is feldolgozta az eseményeket, amelyek az elmúlt években a tavaszi filmfesztiválok dokumentumfilm kategóriájában szerepeltek.

 
 

Palasik Mária alapos levéltári kutatások után a menekülésben résztvevőkkel, illetve azok hozzátartozóikkal készített beszélgetések és az írott visszaemlékezések segítségével idézi meg a kort. Megvilágítja a döntések hátterét, milyen érvelések segítettek, hogy mentsék hallgatókat. A Drezdába és Wroclavba kitelepítettek (az utóbbiak később Halleba menekültek jobbára gyalogosan!) elvileg folytatták egyetemi tanulmányaikat, katonai szolgálatot nem kellett teljesíteniük. Professzoraik mindent megtettek, hogy a lehető legjobb pozíciót harcolják ki a háború végnapjait élő Németországban a civilként jelenlevő magyar egyetemisták számára. Soha el nem felejthető élmény volt számukra Drezda esztelen bombázása, illetve az Asch (Csehország) melletti légitámadás, amely több mint harminc halálos áldozatot és 50 sebesültet követelt a hallgatók, tanárok és hozzátartozók soraiból. De sokuk megtapasztalta a segítőkészséget, együttérzést is, amivel hányatott sorsukat a helybeliek Németországban majd később Dániában enyhíteni próbálták.

 

A könyvben számos fénykép, illusztráció, korabeli okmányok és a hallgatók rajzai is láthatók. Gazdag forrásanyag, valamint névmutató teszi teljessé az elegáns kivitelű könyvet.

Horváth Edina


 
 

A Műegyetemisták Odüsszeiája 1944-1946 című könyv
a Műegyetem Kiadónál jelent meg. (Budapest XI., Goldmann György tér 3., V2 épület,
nyitva tartás: H-Cs: 8-16, P: 8-15., ár: 5900,-)