Épületek/Örökség

A nagyterem már oda – mi pusztul el még a Teherelosztóból?

2020.05.01. 13:05

A Virág Csaba tervezte Országos Villamos Teherelosztó Központ épülete az egyik tárgya a 2020-as Velencei Építészeti Biennále Magyar Pavilonjában megvalósuló, Othernity – Modern örökségünk újrakondicionálása című projektnek. A projekt több folyamatot indított el – azon túl, hogy a lengyel-svájci-dán A-A Collective foglalkozik az épület újra gondolásával, a Kiscelli Múzeum Virtuális leletmentés programja is felméri mind a 12 érintett budapesti házat. Branczik Márta fotói mára dokumentumértékűek: az épület fantasztikus nagyterme nagyrészt a múlté. 

„Az építész (Virág Csaba,1933-2015) szándéka az volt, hogy a műemléki környezetben kortárs épületet hozzon létre, ezért alkalmazkodott a beépítéshez, ugyanakkor a ház formálása, a homlokzatok roncsolt felületű műkőborítása (betonborítása), tükröződő üvegfelülete korszerű megoldásokat mutat. A szűk, ék alakú telken álló épület tömegkontúrja az utca felől jól illeszkedik a többi klasszicista házhoz, a levéltárral szomszédos, alumínium függönyfalas homlokzata pedig visszatükrözi annak historizáló architektúráját. A belső terek különlegessége is figyelmet érdemel: az előtérben a vári házak gótikus ülőfülkéi köszönnek vissza, a nagyterem falait, mennyezetét egyedi faburkolat borítja" – olvasható a Virtuális leletmentés program honlapján Branczik Márta leírása (az oldalon a korábbi állapotot dokumentáló, számos fénykép is elérhető). 

Az épület legfontosabb, a közelmúltig eredetit megközelítő állapotban fennmaradt belsőépítészeti részlete a második emeleten található nagyterem, amelynek hullámzó mennyezetkialakítása párját ritkítja Magyarországon. A nagyterem belsőépítészete már a 2019-ben lezajlott azbesztmentesítés során súlyosan károsodott, mint azt cikkünk fotói is dokumentálják. Akkor azonban még reménykedni lehetett abban, hogy ez egy helyreállítás első lépcsőfoka. 

Mint az az Építészfórumon nemrég megjelent cikkünkből kiderült, ez nem így van: a Kormány 2018-ban a nyilvánosság bevonása nélkül döntött az épület lebontásáról. A döntéssel kapcsolatban a Magyar Építőművészek Szövetsége újra állásfoglalást adott ki és aláírásgyűjtést indított, a Megfagyott Muzsikus egyetemi diáklap pedig villámpályázatot írt ki az épület újrahasznosítására. Talán még mindig van remény arra, hogy a folyamat leállítható, és a budai Vár egyedülálló modern emléke valamilyen módon megmenekülhet.