A Balaton az utóbbi években mind gasztronómiai, mind turisztikai szempontból óriási fejlődésen megy keresztül, sorra nyitnak a különleges vendéglők és szálláshelyek. Utóbbi jó példája a zánkai Zen Garden Resort, mely a Másfél Építész Stúdió különleges hangulatú munkája. Az üdülőhelyet munkatársunk is felkereste, hogy megtudjuk, valóban olyan szép-e, mint amilyennek a képeken tűnik.
A 2019-ben épült zánkai Zen Garden Resort egy hatalmas vízparti területen áll, mely korábban az ERDÉRT faipari vállalat tulajdonában volt. A területet a vállalat üdülőként használta, és sajátgyártású faházakkal építette be, melyek az árnyas kertben természetközeli hangulatot árasztottak, ám állapotuk az utóbbi évekre erősen leromlott. Ezek a faházak adták az ötleltet a beruházónak, hogy a nagy fákkal tarkított területen valami hasonló, ám lényegesen színvonalasabb szállodát hozzon létre, hasznosítva a kiváló adottságú helyszínt, mégis illeszkedve a helyi hagyományba. Így merült fel az alpesi faházak újragondolásának ötlete, mely nagy kihívást, ám egyben élvezetes feladatot nyújtott a Másfél Építész Stúdió munkatársainak, Sebestyén Péternek, Berta Ádámnak, Kinászt Andrásnak és Koronczi Péternek.
A komplexum kapujához érve rögtön szembetűnik, hogy nem egy átlagos balatoni szálláshelyre érkeztünk. Belépve a dekoratív kialakítású parkolóba gyorsan a recepcióhoz jutunk, mely stílusos módon szintén egy alpesi faházban helyezkedik el. Az előtte parkoló elektromos kisvonat akkor is sejtetné a terület hatalmas méreteit, ha nem tudnánk, hogy a szálláshely hat hektárnyi parkban helyezkedik el. A kövezett ösvényen tovább haladva az első, ami szembetűnik a csodálatos kert, mely többféle növényvilág harmonikus kombinációjából épül fel. A parkban ugyanis megtartották a területen álló idős, a Balaton élővilágára jellemző fákat, melléjük azonban a „zen" hangulathoz elengedhetetlen ázsiai növényeket telepítettek, így a kert egyszerre áraszt otthonos, balatoni és egzotikus ázsiai hangulatot. Néhány alpesi ház mellett elhaladva eljutunk az egész terület központjaként funkcionáló medencéhez, mely a köré épített szikláknak és a partjára ültetett növényeknek köszönhetően tó hatását kelti. Érdekessége, hogy fenekén kavicságy található, erősítve természetközeli jellegét. A medence partján álló sziklacsoportról lezuhogó kis vízesés hangja szintén hozzájárul a tökéletes relaxáció élményéhez, melyet az itt található wellness-részlegben is élvezhetnek a vendégek.
A medencét körülölelő mező szélén, illetve a parkban álló fák árnyékában elszórva állnak az 55 m2-es alpesi házak, melyek leszámolnak a típust övező negatív sztereotípiákkal. Ez a könnyűszerkezetes épülettípus az 1960-as és 1970-es években terjedt el Magyarország üdülőterületein, illetve gyermektáboraiban és elég vegyes emlékeket hagyott maga után. Megjelenésekor kifejezetten tájidegen volt, parkosított területen többedmagával elhelyezve esztétikus látványt nyújtott, hagyományos üdülőtelepi utcaképbe beillesztve azonban finoman szólva nem mutatott jól, így nem csoda, hogy hamar sok ellenzőt „talált magának". Ráadásul elsősorban alacsony kivitelezési költségei miatt volt népszerű, amiből sejthető, hogy nem minőségi anyagokból, időtálló szerkezettel készült, mára a legtöbb ilyen épület állapota erősen leromlott. (Arról ne is beszéljünk, hogy már a típus elnevezése sem helytálló, hiszen az Alpokba ellátogatva egészen más jellegű házakkal találkozunk.)
A Zen Garden Resort alpesi házairól azonban már első ránézésre is azonnal látszik, hogy magas minőségi színvonalú épületekről van szó. A tervezők számára az épülettípus hagyományos arányainak és hangulatának megtartása mellett a legfontosabb szempont a belső tér tágassá, világossá tétele volt. A hagyományos alpesi nyaralókra jellemző a front üveggel való megnyitása, így az épülettípus akár világos is lehetne, a belső terekben elhelyezett nagymennyiségű barna lambéria – mely nemcsak a srég falakat, de gyakran a mennyezetet is borítja – azonban menthetetlenül sötétté tette az épületeket. A Zen Garden Resort esetében azonban világos falfelületekkel találkozunk, melyek egyértelműen javítanak a belső terek hangulatán. A korábbi alpesi házakban továbbá általában kényelmetlen létrával, vagy nagyon szűk és meredek lépcsővel történt a szintek összekötése, az új verzióban azonban törekedtek egy kényelmes, ám az alaprajzból nem nagy területet elfoglaló lépcső kialakítására. A nappali térnél megmaradt a nagy üvegfelület, melynek köszönhetően a belső és külső terek harmonikusan kötődnek egymáshoz, és a viszonylag kis alapterületű nappali is tágasabbnak hat. Lényeges változás az eredeti háztípushoz képest, hogy míg a korábbi változaton a főhomlokzat emelti szintjén is nagyméretű ablakokat látunk, addig a jelen házacskákon ugyanitt tömör falfelülettel találkozunk, mely erősen geometrizáló jelleget ad. A változtatás nem kizárólag esztétikai okokra vezethető vissza, a kisebb üvegfelületeknek köszönhetően a melegedésre erősen hajlamos tetőtér kevésbé forrósodik át. (A tetőtér ablakai a tetőfelületen nyílnak.) A korábbi alpesi nyaralókhoz képest nagy változás a külső burkolat is, hiszen a korábbi, fa burkolatú alpesi házakkal ellentétben Zánkán mind a falakon, mind a tetőn természetes pala burkolattal találkozunk. Ennek sötétszürke színe manapság nagyon trendi, valamint az egységes felületek jól összefogják a látványt, és erősítik az épület geometrizáló hatását, így valószínűleg a pala alkalmazása stílus szempontjából is időtálló megoldásnak bizonyul majd.
A nyaralóházak ugyan csak 55 m2-esek, praktikus elosztásuknak köszönhetően minden velük szemben támasztott igényt kielégítenek. Földszintjükön található két hálószoba, valamint egy konyha-étkező-nappali, a konyha nem túl nagy, ám jól felszerelt. A földszinten helyezkedik el a fürdőszoba is. Az emeleten még egy hálószoba található, illetve egy második nappali, mely azonban egy kicsit szűkös. Helyére esetleg kerülhetett volna még egy WC, hat vendég számára így talán még kényelmesebb lenne az egyébként is komfortos faház.
Az épületek a bennük kialakított hűtő-fűtő rendszernek köszönhetően egész évben használhatók. Az ehhez tartozó kültéri egységek színe jól harmoinzál a pala burkolattal, így nem feltűnőek, jelenlétük nem tolakodó. Az építésziroda jelenleg egy rendezvényházat is tervez a komplexumhoz, mely remélhetőleg szezonhosszabbítás szempontjából hasznos lesz majd, és egész évben otthont adhat esküvőknek vagy konferenciáknak. (A faházak fűtése a jövőbeli rendezvények szempontjából is elengethetetlen.)
A területen találhatók korábbi épületek is, melyek közül többet már felújítottak. Ilyen a Bamboo Bistro is, a komplexum étterme, mely palatetőjének köszönhetően harmonizál a faházakkal. Nagyméretű, fedett teraszát ismét ázsiai növények hada, főként bambusz veszi körül, így hangulata hasonló a medence melletti napozóteraszéhoz. A bejárattól nem messze egy téglalap alaprajzú, kontyolt nyeregtetős házat is találunk, melyben hét szobát alakítottak ki. A tornácos, cseréptetővel fedett, fehér épület kevésbé illik a Zen Garden Resort hangulatához, a hagyományos balatoni épületekhez viszont annál inkább, így összességében mégis jól mutat a területen. A strand és a vendéglő között sétálva sajnos több olyan elhanyagolt, még a korábbi üdülőfunkcióhoz tartozó épülettel is találkozunk, melyeknek látványa sajnos rontja a különben tényleg csodálatos összképet. Koronczi Pétertől azonban megtudtuk, hogy ezen épületek felújítására is elkészültek már a tervek, átalakításuk források függvényében folyamatosan várható.
Az árnyékos strandra érkezve ismét csenddel és nyugalommal találkozunk, bár meg kell jegyeznünk, hogy a medence és az azt körülölelő rét valahogy sokkal hangulatosabb, mint a nyárfás és nádassal körülvett, szép strand, nem csoda, hogy ottjártunkkor az összes vendég inkább a medencében és annak partján tartózkodott.
Összességében elmondható, hogy a zánkai Zen Garden Resort egy igazán színvonalas és hangulatos szálláshely, mely új szintre emeli a „glamping" fogalmat, és természetközeli relaxációs élményt nyújt a vendégeknek. Ebben nagy szerepe van a látványos kertnek és a benne álló nyaralóknak, melyek egyértelműen kihozzák a maximumot az alpesi faház sokak által nem kedvelt, ám ezek szerint számos lehetőséget tartogató típusából.
Paár Eszter Szilvia
Stáblista:
Építésziroda:
Másfél Építész Stúdió Kft.
Vezető tervező:
Sebestyén Péter DLA Pro architectura díjas építész
Társtervező:
Berta Ádám
Kinászt András
Koronczi Péter
Szakági tervező:
Gépészet:
Dravecz Gábor
Épületvillamosság:
Sas Gyula
Tűzvédelem:
Ferger Ferenc E.V.
Statika:
Harsányi Csaba
Táj és kert építészet:
Vincze Tamás
Tuba Péter
Költségvetés:
Kovács Erzsébet
Úttervezés:
Szép Mariann