A Kaptár Ifjúsági Klub nyílt, háromfordulós pályázat keretében keresi azokat az építészet, belsőépítészet, tájépítészet és formatervezés szakos egyetemi hallgatókat, hallgatói csoportokat és pályakezdő fiatalokat 35 éves korig, akik szívesen vállalnák az őrmezei Kaptár Ifjúsági Klub kültéri bútorcsoportjának megtervezését, aminek segítségével a klub terasza a helyi fiatalok népszerű találkozási pontjává válhat.
A pályázat keretében olyan többfunkciós, moduláris, a fiatalok igényeihez kreatívan adaptálható kültéri bútorcsoport terveit várjuk, amely tükrözi elkötelezettségünket az inkluzivitás, a nyitottság, az egyéni és társadalmi felelősségvállalás értékei mellett.
A Kaptár Ifjúsági Klub mint közösségi tér
Az Újbuda Őrmező városrészében található Kaptár Ifjúsági Klub (1112 Budapest, Neszmélyi út 36.) célkitűzése szerint olyan nyitott tér kíván lenni, ahol a helyben élő vagy tanuló kamaszok (célcsoport: 12–20 évesek) biztonságos körülmények között, vonzó környezetben találkozhatnak a barátaikkal, alakíthatnak ki új kapcsolatokat. Egy hely, ahol kötöttségek és kötelezettségek nélkül lehet lógni és ellenni, csócsózni vagy pingpongozni, de ahol mindig történik valami, zajlik egy foglalkozás, megy egy meccs, amelybe önkéntesen, a választás szabadságával élve lehet csatlakozni.
A részvétel kulcsfogalom a Kaptár életében. Az itt szervezett programok nem passzív-befogadói pozíciót kínálnak fel a fiatalok számára, hanem az aktív hozzájárulásukra építenek. A felhasználók a szükséges információk birtokában eldönthetik, mikor, milyen tevékenységbe, milyen mértékben lépnek be, és maguk is kezdeményezhetnek, megvalósíthatnak programokat.
A pályázati feladat meghatározása
Az ideális teraszbútort a fiatalok maguk is biztonságosan tudják mozgatni és összeállítani, szabadon alakíthatják a csoport aktuális létszámához, a választott tevékenységhez. Könnyen mozgatható, éjszaka zárt térben, a teraszról nyíló, azzal egy síkban található, kis alapterületű raktárhelyiségben tárolható.
Egyszerre akár 15–20 fő is tudja használni különböző elrendezésben (közösen vagy kisebb csoportokra bontva). Kényelmes ülőbútor, de vannak aktivitásra ösztönző elemei is (pl. amőbafal, alkotófal, óriástársas felületek).
A kültéri bútor fontos marketingeszköz is, a vizuális kommunikáció meghatározó eleme, ezért kulcsfontosságú, hogy az arculat többi komponensével, modern szellemiségével, színeivel összhangban tegye könnyen felismerhetővé és beazonosíthatóvá a helyet. Az arculati elemek és belső enteriőrről készült fotók a pályázati kiírás mellékleteként érhetőek el.
A tervezési terület meghatározása
A tervezési terület a Kaptár Ifjúsági Klub terasza, melynek helyszínrajza a pályázati kiírás mellékleteként érhető el.
A készítendő tervvel kapcsolatos kritériumok
- fenntarthatóság, környezetbarát látásmód, alacsony környezeti hatású anyagok használata (anyagként számításba vehetők bontott, újrahasznosított anyagok is)
- ötletgazdag, játékos kiegészítő funkciók beépítése a bútorcsoportba
- tartós kültéri használatnak megfelelő, mechanikai sérüléseknek ellenálló anyagok használata
- gazdaságos kivitelezhetőség
- mobilitás, könnyű és biztonságos installálhatóság
- 15–20 fős befogadóképesség
- arculathoz, környezethez való illeszkedés
A pályázat lebonyolítási módja
A pályázat háromfordulós. Az első, tervezési fordulóban beérkezett pályamunkákból az előzsűri maximum 10 művet választ ki a második fordulóban való részvételre, ahol a kiválasztott pályázóknak meg kell határozniuk a pályamunka kivitelezési költségeit, illetve az előzsűri visszajelzései alapján lehetőségük van a pályamunkák módosítására, kiegészítésére. A második fordulóban beérkezett pályaművekből az előzsűri 3–5 alkotásból álló shortlistet állít össze. A harmadik fordulóban a shortlistre került művekből a Kaptár célközönsége közönségszavazás útján választja ki a díjazott pályázatokat. A nyertes vállalja, hogy az elkészült terv műszaki és gyártási specifikációit is benyújtja.
Az első foruduló határideje 2021. január 31.