A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia november 26-án új tagokat választott szakosztályaiba. Az éves közgyűlésen az Építőművészeti osztály rendes tagjává választották Demeter Nóra építészt, míg szenior tagjai közé Mátrai Péter építész, zeneszerzőt és Sylvester Ádám építészt.
A Széchenyi Akadémia az MTA önálló társult testülete, feladata, hogy megjelenítse az irodalmi és művészeti élet sokszínűségében megvalósuló egységet. Működése azt a gondolatot testesíti meg, hogy a művész szellemi szabadsága és a művészi alkotómunka függetlensége sérthetetlen érték. A Széchenyi Akadémia tagjai olyan írók és művészek, akik saját területükön kiemelkedőt alkottak. A tagok választása jelölés útján, többlépcsős rendszerben és a jelöltek teljesítményének alapos értékelésével történik. A Széchenyi Akadémiának rendes (csak magyar állampolgár lehet), tiszteleti és címzetes tagjai vannak. A testületnek egyszerre 60 olyan tagja lehet, aki nem töltötte be a hetvenedik életévét. Aki elmúlt hetvenéves, továbbra is teljes jogú tag marad, de helyére új tag választható. A címzetes tagság szimbolikus jelentésének részeként a művészetek és tudományok összetartozását is kifejezi. A Széchenyi Akadémia öt osztályra tagolódik: Irodalmi, Képző- és Iparművészeti, Zenei Alkotóművészeti, Mozgókép- és Színházművészeti valamint Építőművészeti.
Demeter Nóra DLA a szakma meghatározó és megkerülhetetlen szereplője. Mélyen humánus, kreativitással, művészettel, kultúrával átitatott családi indíttatását követően választotta az építész pályát. Példaképei között megtalálható Carlo Scarpa és Lechner Ödön, akinek építészeti munkásságát ösztöndíjas kutatási témájának választotta. San Franciscóban született és nőtt fel, építészdiplomáit is az Egyesült Államokban szerezte meg (BA diploma: U.C. Berkeley, MA diploma: Yale University), és az egyetemen olyan közösségben tanult és alkotott, mely elindította benne az építészet iránti nyitottságot és szenvedélyt. Saját bevallása szerint az egyetemek elvégzése után két lehetőség állt előtte: vagy kaliforniai házakat tervez vagy egy nagy tervezővállalat irodájában helyezkedik el, azonban egy harmadik utat választott: eljött Magyarországra. Felnöttként először 1989-ben járt itt a Fulbright-ösztöndíj keretein belül, majd 1993-tól a Fitzroy-Robinson International angol építésziroda megbízásából kezdett el Magyarországon dolgozni, ahol hamar a megbízó cég helyi irodájának igazgatójává nevezték ki. Ezt a sokéves tapasztalatot a Zoboki Gáborral közösen alapított Zoboki-Demeter és Társai (ZDA) működési alapstruktúráiba is integrálta, ahogy a 2014-ben általa alapított magas színvonalú építészeti és belsőépítészeti megoldásokat kínáló Demeter Design Stúdió működésébe is. Demeter Nóra számos, a főváros építészeti arculatát meghatározó projektben és urbanisztikai program kidolgozásában vett részt, az American Institute of Architects (AIA) európai tagozatának tagja, korábban elnöke.
Alkotásait különleges nyitottság, az építészet mindenkor egyetemes, mindemellett helyi értékeinek, sajátosságainak figyelembevételével ötvözött szakmai elmélyültség és természetéből fakadó érzékenységen alapuló belső igényesség jellemzi. Figyelme a nagy lépték esetében is a finom részletek felé fordul. Hittel vallja, hogy a belsőépítészet és az építészet nem lehet ”külpontos” viszonyban, szerves egységet kell alkotniuk. ”Magyar építészként munkáimban a nemzetközi látásmódomat és tapasztalataimat igyekszem érvényre juttatni. Munkásságomnak ez a kettősség a legalapvetőbb jellemzője” -vallja. Nevéhez olyan épületek köthetők, mint a MÜPA, a Telenor székház, a sanghaji Nanshan Kulturális- és Sportközpont, Művészeti Múzeum (Zoboki Gáborral közösen), a Société Budapest (Szendrő Péterrel közösen), a Graphisoft SE belsőépítészete vagy a Frankfurti Könyvvásár magyar pavilonja.
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia szenior tagjai közé választotta Mátrai Péter és Sylvester Ádám építészeket.
Mátrai Péter építész, zeneszerző, belsőépítész Ybl-, Pro Architectura díjas, Molnár Péter-emlékdíjas építész. 1973-91-ig az IPARTERV építésztervezője. Erdélyben, New Yorkban, Hollandiában, Belgiumban, Olaszországban, Finnországban, Bulgáriában, Angliában, Skóciában és Ausztriában járt tanulmányúton. Építészeti munkássága mellett zenei-hangi kísérletekkel, elektroakusztikus zeneművek komponálásával és előadásával, a zene és a vizuális művészetek közötti kapcsolatok új lehetőségeinek kutatásával és 1992 óta tanításával is foglalkozik.
Sylvester Ádám DLA Ybl-díjas építészmérnök. A BUVÁTI, az IPARTERV és a Budaplan 2000 után a TÉR 4 Építész Kft. munkatársa. Egy ház tervezésnél fontos számára, hogy topológiai rendben legyen, a harmónia és az arányok csak ezután következnek. ”Az építészet egy rögös pálya, amit csak szenvedéllyel lehet csinálni” vallja az építész.