Egyéb cikkek

A Szegedi Tudományegyetem 255 ágyas klinika új épületének építészeti tervezése

2009.01.11. 19:33

költségtérítésben részesült:
a 19. sz. pályamű: ArkTOON Építész Stúdió
vezető építész tervező: Dúzs Sándor

költségtérítésben részesült:
a 19. sz. pályamű: ArkTOON Építész Stúdió
vezető építész tervező: Dúzs Sándor
szakági tervezők: Bondor Gabriella, Kanosik Ilona, Kaknics Tamás, Máthé József, Mangel Zoárd
munkatársak: Schändl Zsófia, Heigl Kata, Havasi Tamás

 

 

 


Részletes bírálat:

Az épületegyüttes a szabályozási tervben rögzített 10,00 m széles tervezett közműsávra a parkoló területtel és az összekötő folyosókkal rátelepül, így az előírásoknak nem tud megfelelni. Az előretolt főbejárat szerepét nem tudja betölteni, csupán „előszobája” az egyébként nagyvonalú aulának. Sajnálatos, hogy a gépkocsiparkolók elhelyezése a tömbbelső felé nem ad bővítési lehetőséget, ellentétben a szabályozási terv elvárásával. Az épület tájolása – betegszobák szempontjából – (É-D-i) nem a legelőnyösebb, azonban ez árnyékoló elemekkel megoldott.

A tervező a kiszolgáló funkciókat az alagsorba telepíti. Jó megoldással a középső kiszolgáló sávot továbbtervezi, mely az eltérő űrszelvény kialakításával gazdaságos alagsori megvalósítást eredményez. A földszinti aulából nyíló szakambulanciák várói tágasak, kényelmesek, ugyanakkor nem terjengősek. Hátránya azonban, hogy a tömbbelső felőli – tervezett – kerti szintre való kijutást a tervező elhanyagolta, nem kezelte pozitív lehetőségként.

Az orvosi szobák egy szintre helyezése lehet előny, ugyanakkor jó lett volna, ha az egyes osztályokhoz is biztosítottak volna orvosi helyiségeket. A műtők tömbösítése nem sikerült, a hosszú folyosó a munkakörülményeket rontja.

A terv építészeti jellemzője 3 db Bánomkert sorra merőleges épületszárny, mely karakteresen meghatározza mind az utcaképet, mind a tömbbelső felőli térfalat. Az így elért építészeti megjelenés azonban ellentétes a kialakult – kialakulófélben lévő – utcaképpel. A tervező kísérlete az egységes térfal képzésére az „alagsor – földszint - 1. emelet” magasságban a közterület felől sikertelen, és a bejárat hangsúlyozása is félszeg, esetlen. További homlokzatai rendszerezettek, kiegyensúlyozottak.

A terv orvosszakmai szempontból kevésbé megfelelő.

Megfelelően kialakított a funkcionális kapcsolat a meglévő műtőegységgel.

A pályamű üzemeltetési és gazdaságossági szempontból közepes minősítést ért el a bírálaton.

Az előírásoknak, azon belül két fontos behatároló tényezőnek – mint alapterület és költség – részben megfelelt.

A terv komplexitását tekintve a program szerinti célkitűzéseket közepes szinten teljesítette.

Irreálisan magas a felvonók száma, de jó az elhelyezésük.

Nem értékelhető a pályázó által megadott üzemeltetési költség.

A pályázat kielégíti a TIOP-2.2.7 pályázatban előírtakat. A szabályozási tervben előírt közműsávot a terv nem biztosítja.

A pályaművet a Bíráló Bizottság 1 200 000 Ft-os költségtérítésben részesítette.