Közélet, hírek

A „szétlövésig” folytatódik az FSH Építészpályázat

2012.03.05. 12:55

A 33 regisztrált csapat közül 17 küldte be végül pályázatát az X-Meditor Kft. által építészhallgatóknak kiírt ötletpályázatra. A feladat az volt, hogy tervezzenek a FORMULA STUDENT HUNGARY 2012 autóversenypálya felett átívelő, kétszintes VERSENY-V.I.P pavilont. A zsűri két pályázat között megosztotta a fődíjat. A két nyertes pályamunkát egy kéthetes időszakban tovább fejleszthetik alkotóik, hogy eldőljön: melyiket építik meg az idei versenyre.

A 33 regisztrált csapat közül 17 küldte be végül pályázatát az X-Meditor Kft. által építészhallgatóknak kiírt ötletpályázatra. A feladat az volt, hogy tervezzenek a FORMULA STUDENT HUNGARY 2012 autóversenypálya felett átívelő, kétszintes VERSENY-V.I.P pavilont. A zsűri két pályázat között megosztotta a fődíjat. A két nyertes pályamunkát egy kéthetes időszakban tovább fejleszthetik alkotóik, hogy eldőljön: melyiket építik meg az idei versenyre.

 

 

 

A Formula Student Hungary versenyeket a győr-gönyűi kikötő területén rendezik, idén már harmadik éve. Az idei, augusztus 17-20. közötti versenyre már megtörténtek a nevezések: Európa és Ázsia több országából összesen 40 egyetemi versenyző csapatot fogadnak, köztük 10-et elektromos hajtású, a többieket pedig hagyományos motorral szerelt, az egyetemisták által tervezett és épített formula autókkal.

Az építészpályázat zsűrijében prof. dr. Finta József építész, a MMA és az MTA tagja, zsűrielnök, Rosta S. Csaba építész, a RAS-DESIGN Kft. ügyvezetője, társelnök, Pásztor Erika Katalina, az epiteszforum.hu főszerkesztője, Wéber Gábor, autóversenyző, a Forma 1-es közvetítések szakkommentátora, Csütörtöki Tamás , az FSH versenyek főszervezője, az MJMFE ügyvezetője és Kovács Gyula, a kivitelező, az UNICENTRAL Kft. ügyvezetője vettek részt.

Az építészeti kialakítás egyik fő műszaki szempontja a könnyű szerkezetes építési mód volt, hiszen az építményt szétszedhetőre és újra felállíthatóra kellett tervezni. A pavilonnak a felállításon túl a tárolás és az újrafelhasználás kritériumait is teljesítenie kellett. Ezen túl tükröznie kellett a sebességre, innovációra és csapatmunkára hangolt FORMULA STUDENT versenyek filozófiáját.

 

 

 

A pályamunkákat március 2-án, Győrött értékelték a zsűritagok, majd másnap, 3-án délelőtt nyilvános sajtótájékoztató keretében hirdettek eredményt. Hosszas értékelés és konzultáció után a zsűri nem tudott egy pályázatban megegyezni, így megosztották a Rosta Csaba által felajánlott 300 ezer forintos fődíjat. A két pályamunka szerzőivel a zsűri külön-külön konzultált, és úgy döntöttek, hogy mindkét pályázó kap újabb két hetet arra, hogy az elhangzott intenciók, bírálatok és vélemények alapján véglegesítse terveit.

A díjazott művek egyikét Ferenczi Huba, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója, míg a másikat Báry Anikó és Varga Csaba, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatói készítették.

- Izgalmas pályázat volt – emelte ki a versenyt értékelve Finta József -,különösen egy olyan világban, amikor szinte teljesen eltűntek az ötletpályázatok. A Formula Student Hungary verseny a fiatal kreativitás képlete, és az építészpályázat is ehhez igazodott. Izgalmas és bátor vállalkozása volt a kiíró X-Meditor Kft.-nek, s egyúttal példamutató más építtetőknek is, hogy hallgatókat pályáztattak meg. Ez nemcsak bemutatkozási lehetőség a fiataloknak, hanem azzal, hogy a nyertes pályamunkát meg is építik, egyedülálló esély arra, hogy egész életpályájukat meghatározza ez a történet.

 

 

 

- Most, amikor az építész szakmában alig van munka, amikor 80 %-os a munkanélküliség, példaértékű, hogy egyszer csak megjelenhet egy fiatal építész, illetve csapat, és letesz az asztalra egy remek munkát. Márpedig itt 17 ilyen pályamunka jelent meg.

- Maga pályázat, a feladat azért is izgalmas – és izgalmas lenne még a magamfajta „vén építészeknek” is – folytatta Finta József -, mert olyan épületet kellett összehozni, amelynek egyszerre kell nemzetközi szinten is ikonjának, jelképének lennie a Formula Student versenyeknek, s emellett működnie is kell, vagyis a forma mellé a funkcióknak is optimálisan kell társulniuk. Harmadikként pedig megjelent követelményként az összeszerelhetőség, szétszerelhetőség is.

Az eredményhirdetésen megjelentek előtt köszönte meg a kiíróknak Rosta Csaba, a zsűri társelnöke, hogy megteremtették a fiatalok számára ezt a lehetőséget: - Ti, fiatalok átélhettétek azt a pillanatot, amikor a vonalból ikont, épületet, s egyúttal egy marketing lehetőséget teremteni. Senkit nem ismertünk, nem tanítottunk a pályázók közül – emelte ki Rosta Csaba -, így teljesen semleges volt a terep, amin megmérkőztek.

 

 

 

Csütörtöki Tamás, a Formula Student versenyek igazgatója, az X-Meditor Kft. Autó üzletág vezetője azt hangsúlyozta, hogy egy nagy csapat dolgozik a versenyek megrendezésén, s most ezekhez csatlakoztak az építészhallgatók is. Jó érzés, hogy a pár évvel ezelőtti első lépésektől eljutottak ide, hogy egy, a versenyek szellemiségét megtestesítő épület ötletpályázatán Finta professzor vezetésével egy tekintélyes zsűri bírál szintén egyetemistákat.

- Érezzétek át ugyanezt – fordult a fiatalokhoz -, amikor majd az épületetek feláll. Legyetek büszkék arra, hogy ilyen rangos zsűri bírált el benneteket – már egyetemi éveitek alatt.

A pályázat tehát hozott két fődíjast, ám a végső győzelemért még tovább kell dolgozniuk a fiataloknak, akik tán most érzik igazán, milyen közel kerültek életük nagy kiugrási lehetőségéhez.

 

 

 

Két hét múlva, március közepén azt is megtudjuk: melyikük élete első épülete valósul meg a Formula Student Győr-gönyűi versenypályáján.

(Az eredményhirdetés videofelvétele mellett újabb információkat olvashatnak majd az epiteszforum.hu és a Formula Student Hungary honlapján)