Technológia

A színek játéka, terek dinamikája árnyékolással

2011.08.02. 08:11

Hasznos funkciója mellett az árnyékoló szerkezet mára gyakran építészeti elemmé is válik, és a koncepció részeként akár meg is változtathatja az építészet megszokott, statikus önkifejezési módját. Ahogy ez a Simplon udvarnál is történt: az állandóan változó fényviszonyok és a pillanatnyi fényigények tükörképeként az árnyékoló dinamikus textúraként öltözteti fel a homlokzatot.

A korszerű, energiatakarékos lakóépületeknek ma már nem csak a hőszigetelés, hanem a megfelelő árnyékolás is elengedhetetlen része. A Simplon udvarnál azonban akár az épület védjegyének is tekinthető a homlokzat egyedülállóan bátor színhasználata, amelynek a Hella árnyékolók is szerves részét képezik. A négy számjegyű RAL skálában nem is szereplő egyedi színek lakásonkénti ritmusa határozza meg az épület karakterét.

 

 

 

A zsalúziák elhelyezése is különleges: nem a nyílászárók elé, hanem a loggiák külső síkjába, ráadásul az üvegkorlátok elé kerültek; így az éppen fel-, vagy lehúzott árnyékolók által minden más homlokzaton is létrejövő kétdimenziós játék itt térbelivé válik: a ház kubusa változik folyamatosan a bent lakók fényigényének megfelelően.
A loggiák elé helyezett árnyékoló hőtechnikailag is jó választás. Mediterrán országokban elterjedt az egész lakást körbeölelő teraszkoszorú, melynek külső síkjára kerül az árnyékoló. Ezzel a hagyományos építészeti kialakítással energiaigényes klímaberendezés nélkül is kellemes hőmérséklet érhető el a beltérben; az árnyékolt teraszok átszellőztetett puffertérként szabályozzák a belső klímát.

 

 

 

A Simplon Udvarnál választott Hella árnyékoló szerkezet a 10 cm széles peremezetlen lamellákból felépülő AF100 zsalúzia köteles feszítéssel. Ilyen nagy felületek, és a szélnek a szokásosnál jobban kitett elhelyezés esetén (nincs mögötte ablak) fontos, hogy a kötelek rugós lefeszítéssel készüljenek.

 

 

Az árnyékolók színének tervezésekor elvárás volt, hogy a leengedett lamellák a loggia alatt és mellett futó homlokzati üvegtáblákkal, míg a felhúzott állapotban alulról látható zárósínek a loggia feletti födémek burkolatával legyenek megegyező színűek. Így az árnyékolókkal együtt alakul ki az épület különleges, színes dobozok által meghatározott térbeli karaktere. A pontos tervezés és kivitelezés eredményeként a tervezői szándék mindenben megvalósulhatott, az izgalmas épület pedig jó példája, hogy ha az árnyékolásra már a koncepcióterv szintjén gondolunk, akkor az árnyékoló szerkezet az építészeti kifejezés integrált elemévé, az épület szerves részévé válik.

Hella