A Capital Square június 4-i átadásán úgy tűnhetett, hogy a világgazdasági válság szele meg sem legyintette az irodaház-bizniszt. A Hochtief Development Hungary óriási irodaház-monstrumot húzott fel a 3-as metróvonal Dózsa György úti megállója mellé, a Váci út és a Dráva utca sarkára. A puszta számok: 32 500 m2 bérbe adható terület, 11 szint, 18 lift, 640 férőhelyes mélygarázs, 31 méteres épületmagasság. Az ünnepélyes átadóra eljött a XIII. kerület polgármestere, Tóth József, a városrész két országgyűlési képviselője és természetesen a tervező Finta Stúdió tagjai. A házat Guczogi György jegyzi vezető tervezőként. A német üzletemberek elégedettek lehetnek: az épület majd' felét már az átadás előtt kivették a bérlők, többek között az ELMŰ, amelynek századfordulós székháza az utca túloldalán a környék legmarkánsabb épülete.
A forgalmas kereszteződés soha nem tartozott a város jellegzetes pontjai közé. Noha ismert épületek veszik körül – az ELMŰ mellett itt található a Fővárosi Vízművek lábakra állított irodaháza és egy korai Finta-mű, a Hotel Volga – a környék külvárosias maradt. A negyedik sarkon sokáig zárt ipartelep helyezkedett el, tömör vaslemez kerítéssel, oldala mellett ócska pavilonsorral. Az ezredfordulón beindult léptékváltás először a régi, egyemeletes angyalföldi házakat söpörte el a Volga Szálló mellett, majd az ipartelep is eltűnt, hogy helyet adjon az újabb irodaháznak.
A Váci út túloldalán sorakozó társaival ellentétben ezúttal legalább a műmárvány burkolatot sikerült mellőzni – a külső-belső homlokzatokat borító sárgásbarna kerámialapok nemcsak látványra kellemesebbek, hanem az irodaház hőszigetelési hatékonyságát is javítják. A környezetbarát megoldások közé tartozik az 1800 m2 zöldtető és a két tágas átrium. A parkosított udvaroknak köszönhetően az óriási ház összes helyisége természetes fényt kap.
Az energiatakarékossági szempontok mellett a karakteres építészeti megjelenés háttérbe szorult. A homlokzati lyukarchitektúra elegáns geometriája, a többszörösen megtört vonalú tető, a Váci úti szárny hengeres oszlopokra állított tető-pergolája, a kerámiaburkolat és az üvegfelületek váltakozása hozza a jobb irodaházaktól elvárható esztétikai színvonalat – de semmi többet. Ugyanezek a megoldások köszönnek vissza a Millenniumi Városközpont és a Váci út nemrégiben felhúzott épületeinek többségén. Az óriási méretek miatt az összkép mégis nyomasztóvá válik: a végtelen szalagablakok, a Drávai utcai szárny klausztrofóbiás külső árkádsora, a katlanszerű udvarok fölé tornyosuló nyolcemeletes tömeg egyszerűen nem emberléptékű.
Az épület külső környezetalakítása kétségtelenül előrelépés a korábbi állapothoz képest. A ház előtti utcaszakaszt mindkét oldalon parkosították, fákat ültettek, díszburkolatot raktak le, sőt a Váci út felől még egy vízmedencét is létesítettek kisebb csobogóval. A földszinten lesz kávézó, étterem és bankfiók, vagyis némi élet költözhet az embertelen autóforgalom miatt halott környékre.
Igazán karakteres építészet híján a Capital Square beleolvad a környezetébe, a tervezők lemondtak arról, hogy egy eredeti építészeti gesztussal hellyé formálják ezt a soha-ki-nem-talált nem-helyet. Pedig ha valahol, akkor a városnak ezen a pontján bőven lett volna tere a merészségnek, fantáziának, formabontásnak. Ehelyett csak egy nagydarab német úriember érkezett Angyalföldre: jól öltözött, korrekt és merev.
Zsuppán András