Épülettervek/Hallgatói terv

A Töpfler-pince második élete – Liber Enikő diplomaterve

2024.07.19. 18:00

Liber Enikő diplomatervében a Somló hegyen található Töpfler-pincével és környezetével foglalkozott. Miközben az eredeti présházat gondosan megőrzi, egy új épület elhelyezésével további funkciókat ad hozzá, ezáltal is biztosítva a jelenleg romos állapotú ház történetének továbbírását.

 

Beleépítés

A présház már alig felismerhető állapotában van jelen a hegyen. Állandóságot szimbolizál, megállásra késztet. Kiállítási tárgyként tekinthetünk rá. A falai rengeteg történetet tudnának mesélni, és hosszú múltra tekintenek vissza. Ezt az állandóságot szeretném megőrizni, bemutatni. Fontos azonban, hogy új élettel lássuk el, az új funkció használatot ad ennek a háznak, így lehetőséget biztosít hozzá, hogy legyen jövője. Ezt az ellentétet – a műtárgy és a használat között – szeretném kiemelni azzal, hogy a meglévő szerkezetet megőrzöm ebben a formában, de vigyázok rá, és egy új szerkezetet helyezek bele, ami által élettel telik meg. Ez a beleépítés lehetőséget ad arra, hogy a meglévő falakhoz csak annyira nyúljak, hogy az állékonyságukat megőrizzem. A beleépítés mellett a meglévő szerkezetek védelméről is gondoskodok. Akár a régészeti ásatásokon, ezt a tárgyat is védőtetővel látom el, becsomagolom.

Funkció

A présház megmentésének legfontosabb pontja az új funkció, amely a jövőjét jelenti. A présház esetében a pincében egy hangulatos borkóstolóteret, a földszinten pedig egy vendéglőt alakítok ki. Ezt egészítem ki új épülettömegben egy vendégházzal, így egy helyen lehet enni, inni, aludni.

Az új funkció nagyobb összefüggő tereket igényel, így a meglévő szerkezetek megvizsgálása után, 4 belső fal elbontása mellett döntöttem. Ezekből egy fal tűnik eredetinek, a többi biztosan hozzáépítés. Ezzel az elvétellel két traktussá alakul az épület: az első traktusban a fogyasztóteret, a másodikban a kiszolgáló funkciókat helyeztem el. A belehelyezett CLT szerkezet új nyílásai alaprajzilag lekövetik a régieket, azonban néhány esetben a parapetmagasság változó, így a belső oldalon is megjelenik a meglévő fal szerkezete. 

Tömegformálás

A vendégház elhelyezésével egy kellemes udvar alakul ki a két épület között, közepén a meglévő kúttal. A vendégház hátrahúzásával a célom az volt, hogy az új épület ne vegye át a fókuszt a présházról. A telekhatár töredezettsége miatt a két épület közelít egymáshoz, a vendégszobákból így jobb rálátás nyílik a hegyre. 

A vendégház tömege reagál a terep lejtésére, a szobák szintje egymás után lépcsőzik fel a hegyen. A tető formálásánál célom volt egy egyszerű, letisztult szerkezet, így végül a ferde gerinc mellett döntöttem. 

A szobák egymás után egy folyosóról érhetőek el. A nagy belmagasságot galériás kialakítással használtam ki. Mindkét épület CLT szerkezetű, így a gyártás során pontos, beépítésre kész szerkezeteket kapok. A látszó CLT szerkezet melegséget ad a belső tereknek.

Anyaghasználat, homlokzati kialakítás

A meglévő épület vegyes falazatú, ennek az érdekes struktúráját szerettem volna kiemelni egy szilikát alapú fehér festékkel. Ez egységes megjelenést biztosít az épületnek, láttatva a szerkezet rendszerét, formálását. A meglévő boltíveket kiegészítettem, ahol kellett, és a falakat egy monolit vasbeton koszorúval fogtam össze. A tető fedése hagyományos cserépfedés, amely jellemző a Somló hegy építészetére. A cserép kiválasztásánál a letisztult, egyszerű megjelenés volt a célom, így egy natúrvörös, egyenesvágású cserepet választottam. Az eresz legvisszafogotabb megjelenését úgy tettem lehetővé, hogy fekvőereszt alkalmaztam, az ejtőcső a tető szerkezetét áttörve a fal mellett egyenes fut végig. A fém fedések minden esetben azonos világosszürke színűek.

A két épület közötti hierarchiát nem csak a beépítés, hanem a homlokzati alakítás is tükrözi. Az új épület homlokzatai visszafogottabbak, de hasonlóak anyagában és színében. Ez az épület is vakolt homlokzattal rendelkezik. Fedése oldalhornyolt natúrvörös cserép, amely a beázás ellen kedvező. 

A külső folyosó és a lépcsőzetes korlát látszó vasbeton szerkezetű. A vasbeton megjelenését igyekeztem növényzettel enyhíteni. 

Gépészet

A kényelem érdekében fedett-nyitott autóbeálló elhelyezését is megterveztem. Az autóbeálló a megérkezés irányában, a szőlősorokkal párhuzamosan került telepítésre. A lejtés irányára merőlegesen, félig a földbe süllyesztve képzeltem el, így a kilátást kevésbé gátolja. Az autóbeállót egy gépészeti helyiséggel egészítettem ki, ahova a biomassza kazán kerül elhelyezésre. Ezzel a módszerrel a lemetszett szőlőt nem kell elszállítani, hanem szárítás után fűtésre is alkalmas. 

A zárt gépészeti helyiség és a fedett nyitott pergola is növényekkel benőtt, zöldtetős kialakítást kap. A falak mentén is növényfal kialakítását terveztem. 

Összegzés

Tervemben szerettem volna megmenteni egy meglévő épületet és azt újragondolni. Ezzel a beépítéssel a Töpfler-pince egy új lehetőséget kapott arra, hogy sokak otthona lehessen – ha csak egy rövid időre is.

Liber Enikő