Design/Formatervezés

A zöld, szobai Stonehenge-től a mohalepte irodabútorokig

2011.09.06. 09:36

Milyen lehet a zöld, szobai Stonehenge? Hogy fest, amikor moha lepi el az irodabútorokat? Hogyan zárható le a bicikli egy borostyán segítségével? Milyen színnel világít a zöldtetős csigaház? Ez alkalommal a fenti kérdésekre keres választ Pók Enikő írása.

Élőfal & belsőépítészet: zöld, szobai Stonehenge
A csillagászati alapvetések felállításához használt angliai világörökségi helyszín, a kör alaprajzú Stonehenge robosztus kőtömbök csoportjaként él fantáziánkban. Mi lesz az eredmény, ha ugyanezt növényekből kialakítva, beltérben képzelik el? New York Cityben található a Bank of America épülete, mely Manhattan városrész 1 milliárd dolláros felhőkarcolójaként vonult be a történelembe, a Cook+Fox Architects tervezésében. A 366 m-es toronyház előcsarnokában található a Wallace Roberts & Todd tájépítész iroda és Dorothy Ruddick szobrászművésznő által tervezett Shrubhenge (shrub=cserje). Fő eleme a két oszlopból és egy gerendából álló hármaskőre (trilit) hasonlít, melynek öntözéséhez az épület tetőin összegyűjtött, 96 ezer gallonos tartályból származó esővizet használják.

 

 

 

Hogyan épül a növénytrilit a 21. században?

Vertikális kert & ideiglenes street art: Mohainstalláció Denver utcáin
Mohával és egyéb kistermetű növényekkel beszőtt enteriőröket mutatott be Denver utcáin a tres birds workshop. Jelmondatuk akár: „Vissza a természetbe!” is lehetne, Rousseau nyomdokain a civilizáció káros hatásaitól való megválást hirdetik - mi másért futtatnának be növénnyel egy olyan irodai eszközt, mint a nyomtatót? Az alkotóműhely tagjai arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a munkaidő végeztével a természetben töltsük el szabadidőnket. A tudatos és fenntartható dizájnt szem előtt tartva minden épülettípusra, helyiségre és azok berendezéseire vonatkozóan rendelkeznek egy-egy zöldítő ötlettel, tehát senki se lepődjön meg, ha az éj leple alatt mohával borítanak be egy iratrendező fiókot, hogy az asztalokról már ne is beszéljünk… (Desks don’t really have chains.)

 

 

 

Természet & design: inda inspirálta biciklilakat
A Fővárosi Közgyűlés a nyáron döntött a kerékpáros közösségi közlekedési rendszer bevezetéséről, a BuBi (Budapesti Bicikli) projekt keretében lehetőség nyílik a kétkerekű környezetbarát közlekedési eszközök kölcsönzésére a város több pontján. Aki viszont a saját kerékpár használata mellett szavaz, annak továbbra is gondoskodnia kell a jármű biztonságba helyezéséről. Erre ajánl a rozsdás lakat és a szétvágható biciklizárak után az olasz Sono Mocci egy természet inspirálta designnal párosuló alternatívát. A 2010-es Szöuli Kerékpár Design Verseny (Seoul Cycle Design Competition 2010) kiegészítők kategóriának bronz díját nyerte el a Borostyán Biciklizár (Ivy Bike Lock). A szilikongumi burkolatú acélhuzalt négy számzáras kivitelben és két méretben, 900 mm és 1500 mm hosszúsággal forgalmazzák.

 

 

 

Ökotudatosság & építészet: csigaház zöldtetővel
A GSI Tower után újabb meglepetéssel rukkolt elő a spanyol sanzpont [arquitectura], a Busan Operaház koreai filozófia ihlette tervével. A funkcióit tekintve négy egységre bontható épület egyes részei a négy ősi elemre utalnak (víz, tűz, föld és fém), az egymásba ölelkező forma a jin és jang szimbólumot eleveníti meg, a világosság-sötétség jelenség kettőségére utal a ház LED RGB világítása. Mindezt az energialábnyom minimalizálása érdekében napenergia-hasznosítással, az extenzív zöldtetőkön összegyűjtött esővíz hasznosításával és szellőző árnyékolással igyekszenek elérni. Az urbanista design maximalizálásával (integrált gyalogoshíd, városi park, panorámasétány, vízerkély) szeretnék az Operaházat az észak-koreai város kulturális ikonjává tenni.  

 

 

 

Az épület működésének megértését segíti a következő videó.

Pók Enikő