Épületek/Örökség

A47 – Az Andrássy út 47. műemléki lakóépület felújítása

2023.10.17. 16:47

A 19. századi, Freund Vilmos és Quittner Zsigmond által tervezett egykori Karsai-palota különlegessége az Andrássy úthoz képest is nívós bejárati és lépcsőházi előtér. Az épület műemléki felújítása során a felsőbb szinteken összesen 13 luxuslakás, alul üzlethelyiségek kaptak helyet. 

Hosszú ideje rontotta a világörökségi városképet az Andrássy út és a Liszt Ferenc tér sarkán álló, jobb sorsra érdemes épület, amit a Bayer csoport vett gondozásába, hogy visszaállítsa a neoreneszánsz-eklektikus stílusban épült ház 19. századi eleganciáját és méltóságát. Egyedülálló fejlesztési lehetőség volt számunkra a beruházás Budapest történelmi belvárosban, hiszen a mintegy 4700 m²-es társasház felújítása kivételes helyszínen, az épület kulturális örökségének megőrzésével, csúcsminőségben történt. Roppant büszkék vagyunk az elért eredményre, amit bárki megcsodálhat a téren és a sugárúton sétálva.

Az országos egyedi védettség alatt álló épület felújítási munkálataihoz kivételes szakértelemre és precizitásra volt szükség, hiszen a műemléki restaurálás, a tetőszerkezet elbontása majd beépítése, az emelt funkciójú, prémium kialakítás, mind professzionális hozzáállást igényeltek.

A létesítmény rövid ismertetése:

A 2022. decemberében átadott A47 eredeti épületét Freund Vilmos és Quittner Zsigmond tervezték, akik biztosan elismerően bólogatnának az Andrássy út 47-es számú házának láttán, hiszen a minden részletre kiterjedő, és a műemlékvédelem irányelveit szem előtt tartó tervezéssel és kivitelezéssel újjávarázsolt épület régi fényében, a sugárút díszeként pompázik. A telek — más környékbeli ingatlanokkal együtt — a pesti Kegyesrend tulajdona volt az 1840-es évek eleje óta. Mai alakját a Sugár út rendezésekor nyerte el. 1877-ben került Karpeles Ignácz és felesége, Inselt Jozefa tulajdonába, akik itt házat építtettek. Az építési munkát 1878 augusztusában kezdték meg, Freund és Quittner tervei alapján. Az épület elkészültét az 1880-as évre datálják.

Az épület különlegessége a szokatlanul igényes bejárati és lépcsőházi előtéri térrendszer. E térrendszer festészeti és szobrászati díszítése fölötte áll a kor — akár csak Andrássy úti — átlagának. Megoldása, érdekessége, hogy a reneszánsz hangulatú teret klasszicista hangulatú alkotások díszítik – stílustörés nélkül. E tér-együtteshez gazdagon díszített lépcsőház csatlakozik. Kissé szokatlan — vagy ha úgy tetszik, még ekkor le nem tisztult — megoldás az udvari körfolyosó falazott-loggiás jellege. Talán az építtető és/vagy a tervező nem elégedett meg a konvencionális konzolokkal alátámasztott függőfolyosókkal, és valami látványosabbat vagy reprezentatívabbat akart.

A beruházó víziója: teljeskörű felújítás, miközben az épület megőrzi a korábbi karakterét. Kulcsrakész modern luxus lakások kialakítása. A régi és az új találkozása. A klasszikus megjelenést ötvözni a modernnel.

Az országos egyedi védettség alatt álló épület felújítási munkálatai 2020. januárjában kezdődtek, kivételes szakértelmet és precizitást igényeltek, hiszen a műemléki restaurálás, az emelt funkciójú, prémium kialakítás, a tetőszerkezet elbontása, majd beépítése mind professzionális hozzáállást igényeltek.

Az épületben a pinceszinten, földszinten és a félemeleten üzlethelyiségek kaptak helyet. Az 1., 2., 3. és penthouse szinten 13 lakás található összesen, francia és magyar belsőépítészek által tervezett, teljeskörűen bútorozott kialakításban. A lakások az Andrássy út felőli műemléki védettséggel rendelkező kapualjon keresztül érhetőek el, a kapualjban egy recepciós pult kapott helyet, állandó portaszolgálattal. Ezen keresztül érhetjük el a belső udvart és az impozáns főlépcsőházat. A főlépcsőházban található panorámalifttel minden lakás megközelíthető. A Liszt Ferenc tér felőli kapualjon keresztül érjük el a hátsó lépcsőházat és a személyzeti liftet, amin az épület kiszolgálása történik. Minden üzlethelyiséghez tartozik lift.

Bayer Construct