Épületek/Középület

Acticity Tánc- és Mozgásművészeti Központ

2024.07.23. 18:21

Közel 30 évig üresen állt a 120 éves veszprémi Gyermekkórház épülete, amely a város 2023-as Európa Kulturális Fővárosa alkalmával új funkcióval újulhatott meg. A barnamezős beruházás keretében az Anthony Gall vezette Gall és Társai Építésziroda tervei alapján tánc- és mozgásművészeti központ valósult meg a területen ActiCity néven. A projektet a tervezők mutatják be.

Koncepció:
A 120 éves Gyermekkórház (Ybl Lajos 1904) 1995 óta lakatlan volt. Veszprém történelmi városa 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa lett, ezért úgy döntött, hogy a barnamezős infrastruktúrát a közösségi igények szolgálatába állítja. A belvárosi intézményekhez vezető "zöld folyosó" külső pontján a helyszín a "városi akupunktúra" egyik pontja, amely a határok stratégiai eltávolítása révén összefonódik a közterekkel és a szomszédos egyetemi kampusszal. A meglévő értékek felértékelése, az újrahasznosítás és újraértelmezés, a több felismerése és a kevesebbé tétel hangsúlyozza a tervezési elképzelést. A meglévő értékek, az elképzelt potenciál és a szintetizált jövőkép közötti párbeszéd a lépték és a közösségi szerepvállalás között katalizálta az építészek javaslatát a területre vonatkozóan, és ezek képviselik az alapvető értékeket.

Közéleti és kulturális előnyök:
A kulcsfontosságú elhelyezkedés ellenére a terület elhagyatott volt, és nem járult hozzá a közösségi szórakozáshoz. A szunnyadó értékek, valamint az innovatív tervezési program és a nyilvános hozzáférés jelentős új kényelmi és értéknövelő hatást gyakorolnak a hosszú távú közösségi és városi igények kielégítésére. A meglévő értékek megmaradtak és felértékelődtek: a meglévő fák és a főpavilon felújított örökségi homlokzata rekreációs parkot hozott létre. A főbejáratot és a kávézót áthelyezték egy új, a városközpontra néző kiegészítő épületrészbe, amely az egyetemi kampusszal és a zöld folyosóval közös szabadtéri rendezvényteret hoz létre.

Az épített forma és a környezet kapcsolata:
A meglévő szerkezet helyreállítása és javítása (beleértve az örökségi elemeket is) a modern elemek határozott hozzáadásával került kontextusba, egyértelmű vizuális és funkcionális párbeszédet teremtve. A két, híddal összekapcsolt pavilon összehangolt logisztikai gerincet kapott, amely értékes örökségi tereket foglal magába a mosodacsarnokba illesztett új függőleges maggal. A főpavilon szerkezete lehetővé tette a rögzített méretű stúdiók kialakítását, a mosoda két oldalról galériaszinttel határolt, nagy, nyitott terei pedig alkalmasak voltak a rugalmas, funkcionális elrendezésre. Az elkülönített gázkazánház egyedi, közvetlenül a zöld folyosóra nyíló, "falra mászó" létesítmény lett. Az új kiegészítések és a modern csarnok kifejező struktúrája egy méretre gyártott, érvényesített árnyékoló-áteresztő maratott üveghéjon belül.

Program megoldás:
Az építészek összehangolták a rugalmas beltéri-kültéri programozást, a pénzügyi és közösségi fenntarthatóságot, valamint a különböző bérlői sajátosságokat (balett, néptánc, falmászás) a meglévő szöveti potenciál elemzésével.

A kapcsolódó szakágak integrációja:
Minden szakterület szorosan együttműködött: az elektromos és a HVAC-szolgáltatások beillesztése, a meglévő szerkezet és az új elemek szerkezeti kezelése, a funkcionális megbízás szintézise az egész helyszínen az érzékeny tájépítészet és a hozzáférési tervezés révén. A meglévő szerkezeteket helyi kézművesek újították fel.

Költség/érték eredmény:
A projekt az előre jelzett költségvetést a súlyos külső tényezők (háború a szomszédos országban, 20%-os infláció) ellenére betartotta.

Fenntarthatóság:
A működési és közösségi fenntarthatóság volt a kívánt eredmény, az ellenőrzött működési költségek a stratégia sikeres végrehajtását támasztják alá (napenergia, a rendszerek koordinálása és programozása). A napelemek szándékosan vizuálisan lombkoronát képeznek, és összehangolt HVAC-rendszerekkel kombinálva minimalizálják az üzemeltetési költségeket.

Válasz az ügyfelek és a felhasználók igényeire:
A tánc és a mozgás korosztályokon átívelő közösségi terek iránti igénye alapján az építészek a funkcionális programot az anyaszervezettel együtt fogalmazták meg, amely több mint tíz éve sikeresen működtet fenntartható kulturális programokat.

Gall és Társai Építésziroda Kft.