Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Agria Park — Eger

2009.09.22. 09:49

A többször átgondolt és véglegessé vált új beépítés lehetővé teszi a tervezett és megmaradó épületek összekapcsolását úgy, hogy városias keretes szerkezetet hoz létre belső, védett, nagy zöldfelülettel. Az ingatlant körbeölelő utcák képe a beruházás mérete ellenére csak kis mértékben változott, ahogy a forgalma is csak mérsékelten növekedett. A Schön Építész Iroda egri munkájáról.

A területre 2005. júniusában kiírt befektetői pályázatot a Wallis Ingatlan Rt. nyerte meg. Az építészeti koncepció akkor azt vizsgálta, hogy a meglévő épületek bevonásával mi módon lehet kereskedelmi, szórakoztató központot létrehozni. A részletekbe menő tervezési folyamat, illetve a bérlői tárgyalások során azonban világossá vált, hogy ezek az épületek kötött szerkezeti rendszerük, alacsony belmagasságú tereik miatt vállalhatatlan kockázatot jelentenek a funkció működőképessége szempontjából.

Az épületegyüttesnek igen sokrétű – városképi, építészeti, funkcionális – igényrendszernek kellett megfelelnie. Megőrizni a helyi védettség alá tartozó ipari emléket, a Víztorony épületét, a védett tiszafákat, s egyúttal teret, keretet biztosítani azok érvényesüléséhez. Célszerűen integrálni kellett az utcafrontokon a beépítés történelmi karakterét őrző értékesebb épületeket, így az igazgatási épületet a Törvényház utcában, a Vörösmarty utcai térfal századfordulón emelt épületeit, illetve az eddig a városlakóktól elzárt, ősfás belső parkot.

Az építészeti koncepció része lett – a vállalható kompromisszumok figyelembevételével – a megtartható épületek integrálása az új kereskedelmi központba, átmenetet képezve múlt és jövő között. A többször átgondolt és véglegessé vált új beépítés lehetővé teszi a tervezett és megmaradó épületek összekapcsolását úgy, hogy városias keretes szerkezetet hoz létre belső, védett, nagy zöldfelülettel. Az ingatlant körbeölelő utcák képe a beruházás mérete ellenére csak kis mértékben változott, ahogy a forgalma is csak mérsékelten növekedett. Köszönhető ez az intézmény jól szervezett forgalmi rendjének, jól átgondolt feltárási pontjainak.

A Dr. Nagy János utcánál, ahol a dohánygyár épületei felrúgták a korábban kialakult utcaképet, a tervezett beépítés során a szabályzási terv szerint visszaléptetett térfalak épültek a fasor megkettőzésével. Így ezen az oldalon történő árufeltöltés fedett területen történik, fallal és növényzettel árnyékoltan, nem zavarva a szemközti lakóövezet nyugalmát. A kereskedelmi funkció ellenére az épület befelé fordul és egy „mall" típusú bevásárló központ jött létre, nincsenek kifelé forduló üzletfrontok. A Törvényház utcánál azonban feltárul az ingatlan belseje, illetve a díszpark, mivel az igazgatási épülethez kapcsolódó összekötő nyaktagot lebontották.

A Vörösmarty utcánál nem csupán a szabályzás szerint védendő homlokzatokat újítottuk fel, hanem magukat az épületeket is. Az új és régi találkozásánál a meglévő épületek földszinti padlójának kivágása és védett fafödémjeinek megtartása mellett jelentős méretű átrium kialakításával a bevásárló utcában lévők számára továbbra is feltárulnak a megmaradó épületek belső homlokzatai, hangulatos helyet biztosítva az ide tervezett vendéglátóhelyek, mozitermek látogatói számára. A Dr. Nagy János utca és a Vörösmarty utca sarkánál álló, védettséget élvező kazánház épülete – statikai felülvizsgálat után módosított engedélyezés keretében – végül elbontásra került és helyén újabb moziterem létesült.

A Dohánygyár Múzeum is az épületkomplexum részévé vált, fafödémes szerkezeti kialakítását megtartva, kiemelkedő színfoltja lett az üzletháznak.
A Víztorony két földszintes oldalhajója elbontásra került az építkezés alatt, hogy a parkoló-szint kialakítása lehetővé váljon. Ez lehetőséget teremtett a torony eredeti formájában, keresztgerendás látszó faszerkezettel történő, korhű újjáépítésére, csatlakozva a bevásárló utca reprezentatív üvegfalához, udvari bejáratához. Az elbontandó épületeknél, utalva a Dohánygyár múltjára, az értékes épületszerkezeti elemeket – így az öntött vasoszlopokat is – megtartottuk, és a bevásárló utcán majd 120 oszlopot építtettünk be.

Az épület gyalogos főbejáratával, a belvárostól a lehető legközelebb eső Törvényház utcai telekhatárnál a város központja felé fordul. A főbejárat előtt fedett, üvegfallal lezárható találkozási pont alakult ki. Itt „kitelepülő", idényjellegű szolgáltatások elhelyezése lehetséges, illetve az üzletközpontba gyalogosan érkezők védetten várhatják egymást. Ezen kívül még két bejáraton keresztül közelíthető meg az épület. A Víztoronynál az udvaron, illetve a Vörösmarty utcai oldalhatáron a két megtartandó épületet összekötő új épületnél került bejárat kialakításra a gyalogos vendégforgalom számára.

Az üzletközpont gépjárművel történő megközelítésre és a kisebb üzletek árufeltöltésére, teherforgalmára a Kracker János utcai telekhatárnál kialakított többsávos szerviz út szolgál. A forgalom elosztásáról több elkülönülő be- és kiléptetés elősegítő soroló sávok épültek. A szerviz út főbejárati szinthez képest egy szinttel lejjebb süllyesztve épült, a zavartalan szintbeli megközelítést lehetővé téve.

A nagyobb teherforgalom fogadására a Dr. Nagy János utcai zárt teherfogadó biztosít rejtett árupakolási lehetőséget. A tervezett épületkontúr a korábbi Dohánygyári épületekhez képest mintegy öt méterrel visszaléptetésre került, és az utcai fasor meg lett duplázva. Az árufogadó kubusát sok zöld felülettel igazítottuk az utca túloldalán lévő épületek léptékéhez, térfalaihoz.Ez történt a Vörösmarty úti beépítésnél is, ahol a meglévő szemközti és az igazgatási épülettel egyező léptékű homlokzatot és épülettömeget terveztünk, illeszkedve Eger városának jelenlegi hangulatához.

Schön Építész Iroda