Magyar Építész Kamara
1088 Budapest Ötpacsirta utca 2.
Noll Tamás elnök részére
Tisztelt Elnök Úr!
Mint bizonyára már Ön is értesült az eseményről, 2010. június 30-án a Központi Tervtanács a Fővárosi Tervtanáccsal együtt összevont ülést tartott a Budapest V. kerületi Bécsi utca Hrsz:24 413; 24 415; 24 439; 24 438; 24 437; 24 440; 24 416; 24 427 összevont telken elhelyezendő iroda, szálloda és kereskedelmi épület „Elvi engedélyezési terve” témában. A projekt tervezője Prof. Stefan Behling és Darron Haylock – a Foster & Partners Iroda London munkatársai.
A tervezett beruházás öt ingatlant bont le a Brit Nagykövetségtől a Kristóf térig, szétrombolva a történelmi városszerkezetet. Két városképileg védendő eklektikus lakóház bontása mellett feláldoz olyan építészeti és kultúrtörténeti emlékeket, mint az 1909-ben áruháznak épült szecessziós Fischer házat, valamint az újkori magyar építészet egyik legkiemelkedőbb, építészeti megoldásában hazánkban egyedülálló alkotást, a Gulyás Zoltán által tervezett Chemolipex irodaházat (1963).
Az összevont tervtanácsban bemutatott terv, a résztvevők számos tagjának tiltakozása ellenére támogató döntést kapott, ami feltehetően a tervtanács aktuális személyi összetételének is köszönhető.
A tárgyalt beruházás korábban semmilyen nyilvánosságot nem kapott, a társadalom egyéb fórumai sem kaptak tájékoztatást, bár meggyőződésünk, hogy méretét, megoldását, valamint helyét tekintve jelentős közérdeket érint.
A tervtanácsi állásfoglalás – a tárgyalt témával kapcsolatos határozatán felül – azt a „súlyos üzenetet” hordozza, hogy a „pénzügyi érdekek” és a rosszul értelmezett „presztízs” oltárán bármilyen építészeti, történelmi és kulturális értéket föl lehet áldozni. Márpedig elfogadhatatlan, hogy a városrombolást, kétes és kommersz megoldásokat, álértékeket a fejlesztés, jelkép-teremtés, Budapest-brand jelszavaival próbáljanak legalizálni.
Sokkal szimpatikusabb lenne egy olyan magatartás, amely a teljes bontás helyett a meglévő értékek bevonásával olyan várostörténeti rétegződést hoz létre, amelyben az új és a régi egymásra hatásával kölcsönösen erősíti egymást.
Az Ön által vezetett szervezet alapszabályában is rögzítésre került az új építészet értékének, minőségének emelése, az ezzel kapcsolatos állásfoglalás a kiemelkedően fontos helyeken, valamint az épített örökség óvása, különös tekintettel a múlt kiemelkedő alkotásait.
Kérjük Önt, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel akadályozzák meg a történeti értékek lerombolását, valamint a városszerkezetet teljesen nélkülöző magatartás érvényesülését!
E tevékenységükben számíthatnak személyünk és a tagság túlnyomó részének segítségére is. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az építész társadalom többségét, valamint a kulturális örökség irányában érzékeny társadalmat teljes egészében maguk mögött tudhatjuk.
Közös akarattal el kell érni, hogy a rossz értékrendet képviselő állásfoglalást változtassák meg, s hasonló elképzelés a későbbiek során se kapjon szabad utat.
Egyetértésében és sikeres intézkedésében bízva tisztelettel:
Dobai János DLA sk Ybl díjas építész
Ferkai András DLA sk Ybl díjas építész
Hegedűs Péter sk Ybl díjas építész
Patonai Dénes DLA sk Ybl díjas építész
Wéber József sk Ybl díjas építész
Budapest, 2010. július 9.
Kapja még: Kálmán Ernő MÉSZ elnöke, Bálint Imre BÉK elnöke
A BÉK Elnökségének állásfoglalása a Bécsi utcai irodaház és szálloda projekttel kapcsolatban. Az Elnökség álláspontja szerint
A fentiek értelmében a Bécsi utcai irodaház és szálloda projekt újragondolását tartja elkerülhetetlennek az Elnökség.
- a Belváros építészeti fejlődését a városi struktúra lényeges megbontása nélkül (telekhatárok, rétegzettség) lehet csak elképzelni
- új építéseket csak a meglévő épületállomány részletes, szakszerű vizsgálatával lehet kezdeményezni, különös tekintettel a világörökségi területre
- a városi szövet sűrűsödése csak az infrastruktúrák fejlesztésével valósítható meg (a környezeti és hatástanulmányok alapján)
- a nagyobb belvárosi fejlesztések csak nyilvános, nemzetközi tervpályázatok révén képzelhetők el
- a fejlesztési koncepciók társadalmi egyeztetése, vitája elkerülhetetlen
(forrás: BÉK)
Dobai János, Ferkai András, Hegedűs Péter, Patonai Dénes és Wéber József állásfoglalásához holnaptól itt is lehet névvel, e-mail címmel csatlakozni.
Kérjük azokat, akik egyetértenek, csatlakozzanak a Mentsük meg a lebontástól a belvárosi Bécsi utca műemlék jellegű épületeit! Facebook csoporthoz.
[aszerk.]