Emberek/Interjú

ARCHICAD 20 - közel három évig tartott a kezelőfelület fejlesztése

2016.11.18. 15:20

Több mint 30 év után alapjaiban újult meg az ARCHICAD kezelőfelülete. Az új interfészről és kifejlesztésének hátteréről Mohácsi Péterrel, a GRAPHISOFT terméktervezés vezetőjével beszélgettünk.

Az ARCHICAD mindig a könnyű kezelhetőségéről és igényes grafikai környezetéről volt híres. Mi indokolta a mostani fejlesztést?

Mohácsi Péter: Az elmúlt évtizedek alatt minden egyes verzióváltás során új funkciókat vezettünk be, a grafikus felhasználói felület organikusan fejlődött, a régebbi megoldásokat megtartva az újak a meglévőkre épültek rá. Ennek előnye volt a felhasználói, kezelői folyamatosság, hiszen a régi, ismert felület egészült ki az új szolgáltatásokkal. Amikor egy-egy új funkciócsoportot vezettünk be - az aktuális technológiai adottságokat kihasználva - kis mértékben grafikailag is újult a felhasználói felület. Mostanra viszont már ezek az apró eltérések összeadódtak, és vizuális zajt hoztak létre. Az egyszerű mobilapplikációkhoz szokott szem számára túlzsúfolt lett a központi kezelőfelület, az egyes funkciók grafikai stílusa eltérővé vált, már nem volt áttekinthető az elhelyezkedésük, egymáshoz való kapcsolódásuk. Nagy problémának láttuk azt is, hogy a program műszaki korszerűségét, innovatív megoldásait már egyre kevésbé tükrözte a kezelőfelület grafikai megjelenése.

Ezért döntöttünk az interfész teljes vizuális megújítása mellett, melynek megvalósítása közel három évet vett igénybe. A cél az volt, hogy modern, barátságos, könnyed, tiszta és áttekinthető, ugyanakkor hatékonyan kezelhető felületet hozzunk létre, amit könnyen adoptálnak meglévő felhasználóink, és amivel szívesen ismerkednek meg a jövő építészei is. Meggyőződésünk, hogy felhasználóink, az építészek számára nemcsak a szoftver hatékonysága, használhatósága, hanem vizuális megjelenése is fontos.


 

Melyek a legnagyobb újdonságok?

MP: A korszerű, nagy felbontású kijelzők támogatását is célul tűztük ki. Ehhez új technológiát alkalmaztunk, ami biztosítja a legtökéletesebb minőségű megjelenést. Az új felület mindkét támogatott platform (OSX, Windows) vizuális rendszerébe is illeszkedik, de megmaradt a program egyedisége is.

Három nagy területen újítottuk meg az ARCHICAD 20 kezelőfelületét. Az első a háttérgrafika, amely a különböző logikai csoportokat elválasztó grafikai elemekből áll, a második az ikonrendszer grafikai kialakítása, kinézete, és a harmadik az alkalmazott betűtípusok, szövegek tipográfiai megjelenése.

A háttérgrafika teljes áttervezését az indokolta, hogy az évek alatt számos olyan felesleges grafikai egység összegyűlt, amelyek már nem segítették a funkcionalitás megértését, viszont jelentős háttérzajt generáltak. Ezt a problémát tovább fokozta, hogy a grafikus elemeknek, mint az ikonoknak vagy a szövegeknek vizuálisan már nem csak egymással kellett versenyezniük, hanem a háttérrel is. Az új felület kialakításában fontosak voltak az ergonómiai szempontok. Cél volt, hogy az alapfunkciók kiférjenek, jól olvashatóak, kényelmesen kattinthatók és gyorsan elérhetőek legyenek. Ezért például a gombok, panelek méretét egységesítettük, több esetben megnöveltük. Annak érdekében, hogy a munkaterület is a lehető legnagyobb maradjon, újszerű interfészi megoldásokat is alkalmaztunk. Például elhagytuk a görgetősávot, de részlegesen kirajzolt interfészi elemekkel érzékeltetjük a szkrollozhatóságot.


 

Az ARCHICAD több mint 7000 ikonnal dolgozik, ami talán még a szakemberek számára is elképesztő szám. Ez kell ahhoz, hogy az építész számára kényelmesebbé, áttekinthetőbbé tegye a tervezői munkát. Ez a sok grafikai elem az inkrementális fejlesztések során stílusában is heterogénné vált, amely már akadályozta a gyors, világos áttekintést. Ezért egy új vizuális nyelvet, stílust alkottunk, melynek felhasználásával a teljes ikonrendszert átterveztük. Az ideális stílus megtalálására nagy hangsúlyt fektettünk. Sok-sok iteráció után végül az egyszerűségre tettük a hangsúlyt. Az ARCHICAD számára tervezett új stílus nagyon kevés grafikai eszközzel operál, aminek köszönhetően a nagy számosság ellenére is egységes összképet sikerült elérni.

Tipográfiailag korábban háromféle betű- és szövegméretet alkalmaztunk, amelyek elsősorban még nyomtatásra voltak optimalizálva. Ez mára indokolatlanul helypazarlóvá és korszerűtlenné vált, így az új tipográfia kijelzőre optimalizált egyféle fonttípust és kétfajta méretet használ.

A fejlesztések eredményeképpen megnövekedett rajzfelülettel rendelkező egységesebb, átláthatóbb és korszerűbb kezelőfelület jött létre.


 

Az ARCHICAD 20 tavasszal jelent meg a nemzetközi piacon, és most ősszel került hazai forgalmazásba. Milyen visszajelzések érkeztek eddig?

MP: Ahogy említettem, a teljes fejlesztési ciklus közel három évig tartott. Természetesen nem vártuk meg a végterméket, hanem közben, folyamatosan teszteltük, és gyűjtöttük a visszajelzéseket mind házon belül, mind felhasználói környezetben.

Kifejezetten kedvező volt a fogadtatás, úgy tapasztaljuk, hogy a tervezők, építészek folyamatosan állnak át az új felületre és elégedettek vele.


Graphisoft